mazowsze serce polski     logo mbc 2 male     logo bip 2 male

1Ilona Golebiewska 2017W rodzinnej atmosferze upłynął czas spotkania promocyjnego jakie odbyło się w Pułtuskiej Bibliotece Publicznej z Iloną Gołębiewską autorką I tomu trylogii pt.: „Powrót do starego domu”. Spotkanie z wielkim kunsztem poprowadziła pani Lidia Ziemiecka. Zaproszeni goście wysłuchali fragmentów powieści czytanych przez panie: Bożenę Potyraj, Jadwigę Bralską i Monikę Komorowską. W klimat nostalgii wprowadziły nas piosenki w wykonaniu uczennic Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi Karoliny Ambroziak i Wiktorii Sepełowskiej. Uczestnicy spotkania mieli możliwość nabycia książki.

warsztaty ksiazkaBiblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek zaprasza na spotkanie autorskie połączone z warsztatami "Tajniki powstawania książki", które odbędą się 28 kwietnia br. o godz. 10:00 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 przy ul. Kuflewskiej 6 oraz 28 kwietnia br. o godz. 12:00 w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 przy ul. Smoleńskiej 94. W trakcie spotkania uczniowie będą mieli okazję poznać osobiście autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci, a także dowiedzieć się na czym polega ich praca. Zapoznają się również z procesem powstawania książki.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Kulturalne spotkania w bibliotekach na Targówku Mieszkaniowym” finansowanym z budżetu partycypacyjnego.

Zapraszamy!

DKK SYN 2Wypożyczalnia nr 30, ul. Ks. J. Chrościckiego 2 w Warszawie zaprasza 27 kwietnia o godz. 17:30 na cykliczne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tematem spotkania będzie książka "Syn" autorstwa Philipp Meyer.
Zapraszamy

7Kolorowa Wielkanoc10 kwietnia 2017 r. w Filii Bibliotecznej nr 1 Pułtuskiej Biblioteki Publicznej im. Joachima Lelewela odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Kolorowa Wielkanoc”, zorganizowanego z okazji Świąt Wielkanocnych. Konkurs adresowany był do dzieci z przedszkoli publicznych i niepublicznych w wieku 5-6 lat oraz klas 0-II szkoły podstawowej z Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku. Na konkurs wpłynęło 22 prace, wykonane pod kierunkiem 5 nauczycieli.

Jury w składzie: przewodnicząca – Barbara Popielska – plastyk, Bożena Potyraj – Dyrektor PBP w Pułtusku, ks. Tadeusz Kowalczyk – Proboszcz parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Pułtusku, Barbara Zbrzezna – instruktor PBP, przyznano 8 nagród głównych i 14 wyróżnień.

Lista osób nagrodzonych:

I miejsce

 1. 1.Natalia Stachowska, Niepubliczne Katolickie Przedszkole "Faustynka",
 2. 2.Łukasz Krzepicki, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,

 

II miejsce

 1. 1.Amelia Dzwonkowska, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 2. 2.Filip Kowalski, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,

III miejsce

 1. 1.Alicja Banaszek, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 2. 2.Zuzanna Kowalczyk, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 3. 3.Natalka Sobieska, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 4. 4.Natalia Kostruska, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,

Wyróżnione:

 1. 1.Maja Ligia Stępniewska, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 2. 2.Nikola Kamińska, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 3. 3.Kacper Matuszewski, Niepubliczne Katolickie Przedszkole "Faustynka",
 4. 4.Zuzanna Deptuła, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 5. 5.Antonina Mroczkowska, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 6. 6.Malwina Uchrońska, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 7. 7.Natalia Czarnecka, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 8. 8.Julia Pachla, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 9. 9.Maja Stępniewska, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 10. 10.Wiktoria Bajno, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 11. 11.Alicja Pietrzak, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 12. 12.Brajan Grochowski, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 13. 13.Aleksander Zawiejski, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi,
 14. 14.Kalinka Chełstowska, Niepubliczne Katolickie Przedszkole "Faustynka",

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a laureatom gratulujemy.

Wieczor z bajkaB22Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 22, ul. ks. J. Chrościckiego 2 w Warszawie zaprasza 26 kwietnia o godz. 17:00 wszystkie chętne dzieci w wieku 0-6 lat  oraz ich rodziców i opiekunów na głośne czytanie bajek w bibliotece. Bajkowe opowieści czytane są przez bibliotekarzy lub wolontariuszy, zaś po ich zakończeniu czeka wszystkich jak zawsze słodki poczęstunek.
"Słodko" zapraszamy

Samopoczucie800Nie trzeba nikogo przekonywać, że warszawiacy od pokoleń mają swój własny, specyficzny rodzaj poczucia humoru. Najtrudniejsze momenty w dziejach miasta kwitowali ciętym dowcipem i anegdotą. Szyderstwo i kpina bywały bronią używaną tu nawet częściej  niż karabiny. Król warszawskiego humoru Stefan Wiechecki Wiech miał wielu godnych poprzedników i następców.

Tematem „Samopoczucie humoru, czyli warszawski dowcip i anegdota” wraca do Czytelni po kilkumiesięcznej przerwie, prowadzony tu od 2011 roku projekt „Warszawa też jest seniorką 2017-2019”, realizowany przez Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”. Prelegentami będą jak dotychczas Paweł Łoś i Monika Demczyńska.

Zapraszamy 27 kwietnia o godz. 17:00 wszystkich miłośników dawnej Warszawy do udziału w comiesięcznych spotkaniach.

IMG 14796 kwietnia 2017 r. o godz. 17:00 w Filii nr 6 MBP w Radomiu (ul. J. Kusocińskiego 13) miał miejsce wernisaż wystawy "Oblicza Azji". Przedstawia ona prace radomskich fotografików: Krzysztofa Jaworskiego, Piotra Pajestki i Piotra Tracza.

Uzbrojeni w oko obiektywu, autorzy przedstawili swoje wizje odwiedzanych miejsc. Udowodnili uczestnikom wielką różnorodność kontynentu, jego bogactwo krajobrazów i kultur. Nie pozostali też ślepi wobec rzucających się uwadze Europejczyka problemów Azji. Często wynikają one z wyraźnej odmienności obyczajów zamieszkujących ją ludzi od tego, co spotykamy w Polsce. Niezwykła „wrażliwość etnograficzna”, nadaje ich pracom wyraźne zabarwienie reporterskie, czasami dokumentujące. Zawsze jednak prezentowane kadry są zachwytem nad pięknem, często niejednoznacznie odczytanym. Azja ujawniła się więc jako tradycyjna ale też nowatorska i prozachodnia, gdzie chaty kryte ratanową strzechą sąsiadują ze szklanymi wieżowcami – siedzibami tygrysich holdingów.

Tak przedstawiona Azja wywołała wiele refleksji. Goście pytali fotografów o ich wrażenia z podróży, nieoczywiste zdarzenia, miejscowe obyczaje, ale i problem adaptacji „białych” i ich bezpieczeństwa w tak odmiennych krajach.

Wystawę można oglądać do końca kwietnia.

Zapraszamy!

abc plakat 2017.04Wypożyczalnia nr 30, ul. Ks. J. Chrościckiego 2 zaprasza 25 kwietnia o godz. 17:30 na cykliczne spotkania dla czytelników, podczas których tym razem rozwijać będziemy nasza wiedzę dotyczącą robótek ręcznych.
Gorąco zapraszamy

konkurs literacki eugeniusz pauksztaGminne Centrum Kultury
Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej (woj. lubuskie),
Zarząd Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze,
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze,
Stowarzyszenie Gmin Rzeczpospolitej Polskiej Region Kozła
oraz Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne w Poznaniu
ogłaszają konkurs, który adresowany jest do wszystkich twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych, którzy zechcą podjąć interesujące wyzwanie literackie.

Celem konkursu jest pozyskanie wartościowych małych form prozatorskich, opisujących polską rzeczywistość inspirowaną twórczością Eugeniusza Paukszty.

Konkurs adresowany jest dla osób dorosłych i młodzieży w wieku od 15 do 18 lat. Każdy może przesłać tylko jedną pracę.

Prace literackie nigdzie niepublikowane - opowiadanie, nowela, esej o objętości do 10 stron formatu A4 w 3 egzemplarzach oraz nagrane na nośniku CD, opatrzone godłem  należy przysłać do dnia 31sierpnia2017r. na adres:
Gminne Centrum Kultury
Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty
ul. Słodowa 2
66- 120 Kargowa
Z dopiskiem „Ogólnopolski Konkurs Literacki”
W zaklejonej kopercie, oznaczonej godłem, dołączyć swoje dane: nazwisko, imię, wiek, adres, telefon oraz oświadczenie dotyczące wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych (dostępne na stronie www.biblioteka.kargowa.pl)

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 29 września 2017r.w Bibliotece Publicznej im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej ul. Słodowa 2.
Prace zostaną nagrodzone w formie pieniężnej.
Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie internetowej Biblioteki (www.biblioteka.kargowa.pl)

Bliższe informacje pod numerem telefonu:68 3526368.

czytamy A3 3WSPÓLNIE CZYTAMY – DZIECI WSPIERAMY

 

Wspólnie czytamy – dzieci wspieramy jest akcją adresowaną do dzieci, rodziców oraz opiekunów prawnych. Celem akcji jest zachęcenie do czytania oraz nauki wyrażania emocji, rozmowy z dzieckiem, pogłębianie wzajemnej relacji i zrozumienia.

Akcja społeczna zorganizowana przez Komitet Ochrony Praw Dziecka i Wydawnictwo Adamada to kampania społeczna, która kierowana jest do dzieci, rodziców, opiekunów prawnych, ale także do wszystkich zainteresowanych tematyką pogłębiania relacji z rodziną.

W ramach kampanii zostaną zorganizowane jeszcze 3 wydarzenia. Pierwsze z nich miał już miejsce 19 marca w Centrum Europejskim w Gdańsku. Trzy kolejne już wkrótce odbędą się w Warszawie w dniach: 14.05, 11.06 i 22.07.

Organizatorzy już dziś zapraszają rodziców razem z dziećmi na najbliższy spotkanie, które odbędzie się 14 maja (niedziela) w godzinach 11-14 w Centrum Prasowym Foksal w Domu Dziennikarza w Warszawie. W czasie zaplanowanych trzech godzin rodzice razem z dziećmi będą mogli posłuchać książek wydawnictwa Adamada czytanych przez specjalnie zaproszone aktorki: Panią Marię Seweryn, Panią Grażynę Wolszczak i Panią Annę Gzyrę.

W czasie spotkania rodzice będą mieli także wyjątkową okazję porozmawiać z psychologiem Panią Aleksandrą Piotrowską. Maria Seweryn opowie jak można ciekawie czytać dzieciom i w jaki sposób czytanie może być wstępem do rozmowy na trudne tematy.

Odbędzie się również spotkanie z Panią Dorotą Suwalską, autorką takich książek jak: „Iwo z Nudolandii”, „Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać”, „Ratunku, marzenia!” czy „Znowu kręcisz Zuźka!”

Całe wydarzenie poprowadzi niezastąpiony Pan Roman Czejarek.

W programie dla rodziców:

-spotkanie z psychologiem Aleksandrą Piotrowską: „Czytanie wstępem do rozmowy na trudne tematy

- warsztaty z aktorką Marią Seweryn: „Jak ciekawie czytać dzieciom książki?”

- spotkanie z autorką książek Dorotą Suwalską: „Jak pisać dobre książki dla dzieci?

W programie dla dzieci:

- czytanie książek przez Aktorki: Grażynę Wolszczak, Marię Seweryn i Annę Gzyrę

- twórcze animacje, zajęcia plastyczne

- rebusy, zagadki, łamigłówki, konkursy i zabawy

- kącik czytelniczy

Organizatorzy zapraszają również na Fanpage akcji „Wspólnie czytamy- dzieci wspieramy” (Link: https://www.facebook.com/wspolnieczytamydzieciwspieramy). Znajdują się tam wszystkie bieżące informację o kampanii jak również relacje z ostatnich eventów.

W trakcie wydarzeń dzieci nie będą się nudzić, specjalnie dla nich zostaną zorganizowane konkursy, zabawy i kącik czytelniczy. Oczywiście nie może również zabraknąć postaci z najbardziej znanych i lubianych książek wydawnictwa Adamada czyli Króliczka Rikusia i Wilczka.

Udział w wydarzeniach jest całkowicie bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Książki Wydawnictwa poruszają problemy ważne dla dzieci, o których będziemy rozmawiać ze specjalistami. Chcemy mówić nie tylko o czytaniu- ale o czytaniu jako wsparciu i wstępie do prowadzenia rozmów. Akcja propaguje czytanie jako integrację w rodzinie, wspólne spędzenie wolnego czasu oraz punkt wyjścia do rozmowy o rzeczach trudnych, problemach emocjonalnych wieku dziecięcego.

Trwałe i głębokie relacje między dzieckiem a rodzicem pomagają we wzajemnym zrozumieniu i przejściu przez trudne okresy.

Dzięki akcji chcemy zwiększyć liczbę osób sięgających po książki w ramach wolnego czasu i czytających je razem z dziećmi.

Kampania ma zasięg ogólnopolski: obejmie Warszawę i Gdańsk.

Organizatorem kampanii jest Komitet Ochrony Praw Dziecka wraz z wydawnictwem Adamada.

Partnerem kampanii jest Centrum Prasowe Foksal

Patroni medialny akcji: Radio dla Ciebie

Portale: czasdzieci.pl, miastodzieci.pl, qlturka.pl, dzieckowwarszawie.pl, ohme.pl, cogito.com.pl, mjakmama.pl

Więcej informacji oraz zapisy na:

https://www.facebook.com/wspolnieczytamydzieciwspieramy

Pozostałe aktualności...
Go to top