mazowsze serce polski     logo mbc 2 male     logo bip 2 male

salfrancKsiążnica Pruszkowska oraz Spółdzielczy Dom Kultury zapraszają Państwa na kolejny Salonik z Kulturą. Tym razem motywem wiodącym wieczoru będą arcydzieła piosenki francuskiej. Gwiazdą najbliższego Saloniku będzie zaś Joanna Rawik.

Zapraszamy 11 marca, w sobotę o godzinie 19.00 do Spółdzielczego Domu Kultury przy ulicy Hubala 5 w Pruszkowie.

WSTĘP WOLNY

Joanna Rawik – piosenkarka, aktorka, dziennikarka. Jako piosenkarka debiutowała we wrocławskim kabarecie Kaczka. Ukończyła Studium Teatralne w Kielcach, następnie występowała w Teatrze Ziemi Łódzkiej i Teatrze Objazdowym w Lublinie, śpiewała z zespołem jazzu tradycyjnego Siedem Czarcich Łap, współpracowała z krakowskim klubem Pod Jaszczurami i kabaretem Kundel.

Pseudonim Joanna Rawik przyjęła pod wpływem lektury Łuku triumfalnego Ericha Marii Remarque’a. Współpracowała z wieloma zespołami (m.in. z grupą wokalno-instrumentalną Dzikusy), koncertowała w kraju i za granicą (m.in.: Czechosłowacja, Finlandia, Francja, Węgry, Jugosławia), nagrywała płyty i audycje radiowe, występowała w programie Podwieczorek przy mikrofonie, w filmach i serialach telewizyjnych Strachy i Żelazna obroża. Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Wykładowca historii piosenki francuskiej w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.

Ewa Tucholska-Jaszczak – aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Długie lata związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi, obecnie pracuje w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Zagrała wiele ról dramatycznych i komediowych  m.in. w spektaklach Antygona, Balladyna, Szalone nożyczki, Lekcja stepowania, Ania z Zielonego Wzgórza, Moralność Pani Dulskiej, Kiedy kota nie ma. Pracowała z takimi reżyserami jak Agnieszka Glińska, Krystyna Janda, Maja Kleczewska, Monika Strzępka, Wojciech Adamczyk, Marcin Sławiński, Eugeniusz Korin, Maciej Korwin, Andrzej Poniedzielski.  Grała m.in. w serialach  M jak Miłość, Na wspólnej, Ojciec Mateusz. Jest aktorką śpiewającą – laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, brała udział w wielu spektaklach muzycznych i kabaretowych. W 2003 r. została nagrodzona przez Prezydenta Miasta Łodzi.

Antoni  Muracki – pieśniarz, poeta, kompozytor i muzyk. Od 1986 roku jest członkiem ZAKR, występował w kabarecie „Nowy Świat” i „Warsztat”, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Z) i telewizyjnych (”Powrót bardów”), jest twórcą programów literackich i kabaretowych, autorem, kompozytorem, wykonawcą i tłumaczem. Od 2004 – prowadzi własną scenę muzyczno-kabaretową „Salonik z kulturą”, gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki i kabaretu, czasem jazzu i teatru, oraz własne utwory.

Krzysztof Jaszczak - pianista, kompozytor, dyrygent – ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi na Wydziale Instrumentalnym Sekcja Fortepian oraz dyrygentura przy Wydziale Wychowania Muzycznego. Współpracował z Teatrem Powszechnym w Łodzi (1995-2008) jako kierownik muzyczny, komponując muzykę do przedstawień teatralnych. Zaaranżował sześć spektakli kabaretowych. W latach 90-tych współpracował z Łódzką Piwnicą Artystyczną „Przechowalnia”, kierowaną przez Elżbietę Adamiak i Andrzeja Poniedzielskiego. Brał udział w koncertach z wieloma artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej m. in. z Danutą Błażejczyk, Haliną Frąckowiak, Robertem Janowskim, Zbigniewem Zamachowskim i czeskim bardem – Jaromirem Nohavicą. Współpracuje z wieloma teatrami w Polsce jako kompozytor oraz jako realizator spektakli muzycznych.

Stanisław Waszak – wokalista, tłumacz, gitara akustyczna, gitara basowa.

Dziennikarz, romanista, tłumacz. Zwycięzca Festiwalu piosenki francuskiej w Lubinie i festiwalu Interpretacje w Warszawie.

Autor wielu przekładów piosenek francuskich (m.in. Georges Brassens, Georges Moustaki, Barbara, Boris Vian, Serge Gainsbourg, Léo Ferré), rosyjskich (Elena Kazancewa), a także polskich na język francuski (Agnieszka Osiecka, Mirosław Czyżykiewicz, Piotr Bakal).

Współorganizator przeglądów piosenek Georges’a Brassensa  w Poznaniu i festiwalu Paris-Varsovie, Varsovie-Paris w Warszawie.

Go to top