mazowsze serce polski     logo mbc 2 male     logo bip 2 male

Matka Boska1Uchwałą Senatu i Sejmu – rok 2017 jest Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej w 300. rocznicę tego wydarzenia. W Czytelni Naukowej 11 maja o godz. 17:00 posłuchamy prelekcji Elżbiety Piskorz-Branekovej - etnografki, autorki wielu książek o polskiej kulturze ludowej – na temat przejawów kultu maryjnego w Polsce. Głównymi formami czci Matki Bożej jest przede wszystkim kult liturgiczny, oddawany Matce Najświętszej w liczne święta maryjne, poza tym hołd jej obrazów, modlitwy z nią związane (różaniec, godzinki), a przede wszystkim pielgrzymowanie do jej sanktuariów. Każdy wiek, każdy naród ma swoje formy czczenia Bogarodzicy.

Najstarszym znanym ośrodkiem kultu maryjnego był Efez w Azji Mniejszej, gdzie zgodnie z chrześcijańską tradycją zmarła Maryja, przybyła tam wraz z apostołem Janem. Tam też na początku IV wieku zbudowano pierwszą bazylikę jej poświęconą, a obradujący w niej w 431 roku Sobór oficjalnie zaakceptował tytułowanie Marii mianem Bogurodzicy, czyli Matki Bożej.

W Polsce kult maryjny był silnie rozwinięty już w średniowieczu. Najistotniejszym wydarzeniem w jego dziejach było sprowadzenie w 1384 roku do Częstochowy cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, dzięki niemu to Jasna Góra stała się największym w Polsce miejscem pielgrzymkowym. Dane historyczne podają, że w 1722 roku istniało w Polsce 1112 ośrodków kultu maryjnego. Obecnie jest ich co prawda nieco mniej, ale niezliczone rzesze wiernych ciągle pielgrzymują, nie tylko na Jasną Górę, ale także do Lichenia, Kalwarii Zebrzydowskiej, Gietrzwałdu, Piekar Śląskich, Świętej Lipki i wielu mniejszych, lokalnych sanktuariów.

 

Go to top