mazowsze serce polski     logo mbc 2 male     logo bip 2 male

O.RokZ pasją i zaangażowaniem pracujesz w bibliotece?

Konkurs im. Olgi Rok jest dla Ciebie!

 

Biblioteka to nie tylko budynek, w którym odbieramy książki. To miejsce, które inspiruje, uczy i wspiera, odgrywając ważną rolę w społeczności lokalnej. Jest to możliwe tylko dzięki pasji i zaangażowaniu osób w niej pracujących. Już po raz szósty   panie pracujące     w bibliotekach w całej Polsce mają szansę na stypendium w Konkursie im. Olgi Rok. Dzieląc się swoimi   historiami,   mogą   wygrać   pieniądze   na   spełnienie   marzeń   związanych   z rozwojem osobistym. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce   czeka na zgłoszenia do 10 lipca.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

Zwycięstwo w Konkursie im. Olgi Rok było dla mnie ogromnym zaskoczeniem i wyróżnieniem. Nagroda dodała mi skrzydeł. Poczułam, że to, co robię, ma sens i że praca w bibliotece to nie tylko wypożyczanie książek (co oczywiście też jest bardzo ważne), ale i coś więcej. Jako bibliotekarki mamy ogromne możliwości działań edukacyjnych i kulturotwórczych. Każda z nas jest inna, mamy inne pasje i doświadczenia, dlatego nie ma też dwóch podobnych bibliotek, mówi Natalia Stępień, laureatka V edycji Konkursu im. Olgi Rok. Wyróżnienie, które otrzymałam to świetna promocja Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz gminy Czechowice- Dziedzice. To pokazanie, że bibliotekarz to ciekawy zawód - pełen pasji i radości. A biblioteka to niezwykłe miejsce, to słowa Katarzyny Wituś, która w poprzedniej edycji Konkursu zdobyła wyróżnienie.

O tym, że przedsięwzięcie jest realnym wsparciem bibliotekarek, świadczą osiągnięcia poprzednich nagrodzonych. W tegorocznej   edycji   plebiscytu   na   Bibliotekarza   Roku, aż 3 spośród 16 finalistek to nasze stypendystki. Wszystkie z nich zdobyły również ten tytuł   w swoich województwach. Zależy nam również na docenieniu roli, jaką biblioteki   –       i zatrudnione w nich kobiety – odgrywają w rozbudzaniu aspiracji oraz rozwoju społeczności, których częścią jest biblioteka – twierdzi Karolina Muzal, koordynatorka konkursu im. Olgi Rok.

Bibliotekarki z całej Polski mogą ubiegać się o stypendium w dwóch kategoriach konkursowych: placówka biblioteczna jednoosobowa oraz placówka biblioteczna wieloosobowa. Wysokość rocznego stypendium w każdej z dwóch kategorii wynosi 5 000 zł. Podczas oceny wniosków Kapituła Konkursu weźmie pod uwagę to, w jakim stopniu doświadczenia kandydatki mogą być inspirujące dla innych kobiet, czego mogą nauczyć się od   niej   inne   biblioteki,   szczególnie   w   zakresie   pozyskiwania   nowych   użytkowników i zaangażowania w życie lokalnej społeczności, oraz potencjał kandydatek jako liderek zmiany w swoich społecznościach. Stypendium w Konkursie im. Olgi Rok jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok – Ani, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki z Warszawy. Jego celem jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek z całej Polski oraz zebranie   i docenienie historii kobiet, które – podobnie jak kiedyś Olga Rok – potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności.

Stypendium jest współfinansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz ze środków Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok. Operatorem Funduszu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, promująca ideę funduszy wieczystych i kapitałów żelaznych     w ramach kampanii „Jesteśmy dziś, jutro, zawsze”. Partnerem Merytorycznym przedsięwzięcia jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego prowadząca Program Rozwoju Bibliotek skierowany do placówek bibliotecznych w małych miejscowościach.

Więcej informacji, regulamin konkursu im. Olgi Rok oraz wniosek znajdują się na stronie

www.projektbabcia.pl

Go to top