mazowsze serce polski     logo mbc 2 male     logo bip 2 male

cherezinska plakatSerdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie autorskie organizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piastowie. Tym razem będzie okazja do rozmowy z Elżbietą Cherezińską – autorką powieści historycznych, rozgrywających się w czasach wikingów i Piastów. Jej powieść Legion zdobyła tytuł Książki Roku 2013. Spotkanie już 19 września (wtorek) o godz. 19:00 w Bibliotece Głównej przy ul. Warszawskiej 24. WSTĘP WOLNY.

Elżbieta Cherezińska przyjedzie do nas z Kołobrzegu. Jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie, której stypendium otrzymała w 2009 roku. Jej dwie pierwsze książki miały charakter bardziej dokumentalny: wydana w 2005 roku Z jednej strony, z drugiej strony to literacka biografia Szewacha Weissa, natomiast Byłam sekretarką Rumkowskiego z 2008 roku przedstawia życie w łódzkim getcie.

W 2009 zwróciła się w stronę powieści historycznych opisujących wczesne średniowiecze, publikując Sagę Sigurn, pierwszą część cyklu Północna droga opowiadającego o wikingach z przełomu X i XI wieku. Kolejne części tego cyklu to  Ja jestem Halderd (2010), Pasja według Einara (2011) oraz Trzy młode pieśni (2012).

Na historii Piastów oparte są dwa inne cykle: rozpoczęte w 2014 roku Odrodzone królestwo oraz powieści Harda i Królowa z 2016 roku. Pierwszy cykl opowiada o rozbiciu dzielnicowym i składa się z trzech części: Korona śniegu i krwi, Niewidzialna korona i wydana w sierpniu tego roku Płomienna korona. Natomiast w Królowej i Hardej opowiedziane są losy Świętosławy-Sygrydy, siostry Bolesława Chrobrego, królowej Danii, Szwecji i Norwegii.

Odmienną tematykę ma wydana w 2013 roku książka Legion, wyróżniona przez Magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku. Przedstawia ona losy brygady świętokrzyskiej po zakończeniu II wojny światowej. Natomiast Turniej cieni (2015), rozgrywający się w XIX‑wiecznym Afganistanie, przedstawia losy kilku Polaków na tle konfliktu mocarstwowych interesów w Azji Centralnej.

Na spotkaniu będzie można zakupić w promocyjnej cenie najnowszą książkę Cherezińskiej Płomienna korona, będącą trzecią częścią cyklu Odrodzone królestwo, oraz inne książki autorki. Oczywiście można także przyjść po autograf z własnym egzemplarzem! Zapraszamy również do wypożyczania książek autorki z naszej biblioteki lub filii przy al. Tysiąclecia 3.

Zainteresowanym polecamy stronę domową autorki pod adresem http://cherezinska.pl.

Pozostałe aktualności...
Go to top