mazowsze serce polski     logo bip 2 male

modernizm plakatBiblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego serdecznie zaprasza 23 listopada o godz. 17:00 na spotkanie "Warszawa i architektura modernistyczna".

Modernizm był reakcją na rozbuchane zdobnictwo secesji i stylów eklektycznych w architekturze przełomu XIX i XX wieku. Oznaczał on rezygnację z wszelkich przejawów historyzmu i stylizacji, jakichkolwiek zdobień i sztukaterii. Naczelną zasadą projektowania budowli stała się funkcjonalność. Nowe budynki charakteryzowały się dużymi i jednolitymi powierzchniami elewacji, utrzymanymi najczęściej w jasnych, pastelowych kolorach. Przestronne, przeszklone klatki schodowe i wnętrza lokali, dobrze rozplanowana przestrzeń, duże okna zapewniające nieograniczony dostęp światła, mieszkania wyposażone w toalety, odróżniały budowle modernistyczne od dziewiętnastowiecznych poprzedników. Harmonia i spójność pomiędzy kompozycją wnętrza budynku a jego zewnętrzną bryłą, czyli zgodność formy i funkcji, oraz dobre materiały ponad wszystko.

Moderniści z misją stworzenia ludności godziwych warunków mieszkaniowych koncentrowali się na urbanistyce rozumianej jako planowanie osiedli. Najwięcej budynków w nowym stylu powstało w miastach o największym znaczeniu w II Rzeczypospolitej Polskiej - w Warszawie, Katowicach, Gdyni.

Najwybitniejszym osiągnięciem tego nurtu w Warszawie były Kolonie II, III, IV na Żoliborzu w latach 1927–1930 według projektów Barbary i Stanisława Brukalskich oraz Brunona Zborowskiego. Ostatnim znaczącym obiektem powstałym przed wojną, a zarazem najwspanialszym dziełem II Rzeczypospolitej, był Tor Wyścigów Konnych na Służewcu. Zaprojektowany z niezwykłym rozmachem przez Zygmunta Plater-Zyberka zachwyca także nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi.

Wykład na ten temat poprowadzą Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka” w ramach projektu „Warszawa też jest Seniorką 2017-2019” współfinansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Go to top