mazowsze serce polski     logo bip 2 male

Dzieciństwo i młodość spędził na warszawskim Grochowie. Absolwent XLVII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie. W czasie nauki w szkole średniej zainteresował się aktorstwem. Należał do szkolnego kółka dramatycznego. W 1972 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

Po studiach wyjechał do Krakowa, gdzie otrzymał angaż w Starym Teatrze. Występy na scenie łączył z pracą akademicką. Był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W latach 1981–1984 pełnił stanowisko prorektora tej uczelni.

Od 1998 ponownie związany z Warszawą. Jest aktorem stołecznego Teatru Narodowego.

Stworzył typ aktora introwertycznego, zamkniętego w sobie. W pamięci widzów zapisał się głównie z ról: Mateusza Birkuta i jego syna Macieja Tomczyka w dwóch filmach fabularnych Andrzeja Wajdy: Człowiek z marmuru i Człowiek z żelaza.

Autor przekładów sztuk Moliera Don Juan i Tartuffe albo szalbierz oraz sztuki Pierre'a de Marivaux Umowa, czyli łajdak ukarany.

Mieszka w Kaniach pod Brwinowem. Żonaty ze scenarzystką i reżyserką dubbingu Ewą Markowską-Radziwiłowicz. Ma syna i córkę.

Został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Radziwi%C5%82owicz

Go to top