Godziny otwarcia

pon.-pt.: 9:00-21:00

sob.: 9:00-17:00

nd.: 9:00-14:00

Więcej...

Kontakt

Czytelnia Starych Druków i Rękopisów
Nieczynna do 14 października.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
22 537 41 22
22 537 40 22
Pobierz informację jako: Wizytówka

Łącza

Dodatkowe informacje

Informujemy, że Czytelnia Działu Starych Druków i Rękopisów jest zamknięta do 14 października. Od 3 września można będzie umówić się na korzystanie ze zbiorów zmikrofilmowanych (czytnik mikrofilmów znajduje się przy Informatorium). Przepraszamy za utrudnienia.

Czytelnia gromadzi rękopisy oraz stare druki wydrukowane do 31 grudnia 1800, niezależnie od treści i formy. Zbiory liczą ok. 15 000 woluminów starych druków i ok. 4 000 jednostek rękopiśmiennych. W zbiorze starych druków do najcenniejszych kolekcji np. fragmenty pierwszej polskiej książki kucharskiej z XVI wieku oraz druki z szesnastowiecznego księgozbioru króla Zygmunta Augusta, z biblioteki Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz z Biblioteki Załuskich. Największą jednak część zbioru stanowią rękopisy z XIX wieku. Są to między innymi autografy Zygmunta Krasińskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Elizy Orzeszkowej, Henryka Sienkiewicza czy spuścizna Bolesława Prusa.

 

Zbiory udostępniane są jedynie do celów naukowych lub wydawniczych. Osoby nie będące samodzielnymi pracownikami nauki mogą korzystać ze zbiorów Działu na podstawie zaświadczeń (np. z uczelni) lub po uzyskaniu zgody Dyrekcji Biblioteki, po  uzgodnieniu terminu z kierownikiem Działu.

Szukaj na stronie