Godziny otwarcia

pon.-pt.: 9:00-21:00
sob.: 9:00-17:00
nd.: 9:00-14:00

Wypożyczalni, Czytelni im. St. Kierbedziów i MKD obowiązują odmienne godziny pracy - więcej

 


internetZ bezpłatnego dostępu do Internetu na terenie Biblioteki może korzystać każdy czytelnik, posiadający ważną Kartę Czytelnika Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej woj. Mazowieckiego.

Informatorium: 4 stanowiska

Czytelnia Księgozbioru Podręcznego im. F. Czerwijowskiego: 4 stanowiska

Czytelnia im. Stanisławów Kierbedziów: 2 stanowiska

Pokój Pracy Grupowej: 1 stanowisko

Czytelnia Czasopism i Varsavianów im. W. Bartoszewskiego: 7 stanowisk

Czytelnia Sztuki, Rzemiosł Artystycznych i Kartografii: 4 stanowiska

Ponadto w całej Bibliotece możliwy jest bezprzewodowy dostęp do Internetu za pośrednictwem hotspotu.

Aby uzyskać login i hasło dostępu do Internetu należy zgłosić się do Recepcji (wejście II, parter).

Prosimy o zapoznanie się z Instrukcją (poniżej) oraz Regulaminem.

Na komputerach stacjonarnych oferujemy możliwość:

 • korzystania z Internetu,
 • dostępu do baz EBSCO, ScienceDirect (Elsevier), Springer, Web of Knowledge, czasopism Nature i Science, oraz książek elektronicznych Gale Virtual Reference Library (zobacz: Bazy dostępne na miejscu).
 • pracy z programami pakietu Microsoft Office (Word, Excel, Power Point),
 • korzystania z własnych materiałów zapisanych na nośnikach elektronicznych,
 • zapisywania wyników poszukiwań na własnych nośnikach (pendrive),
 • wykonywania płatnych wydruków (zobacz: Usługi reprograficzne - urządzenia samoobsługowe)

Instrukcja korzystania z dostępu do Internetu na stanowiskach stacjonarnych w Bibliotece

 1. Należy posiadać ważne Konto Czytelnika Biblioteki.
 2. Przy pierwszej wizycie należy pobrać z Recepcji oraz zapoznać się z Regulaminem dostępu do Internetu.
 3. Włączyć wybrany komputer.
 4. Na ekranie pojawi się okienko – Logowanie, w którym należy wpisać w polu Użytkownik nr ID Karty Czytelnika Biblioteki (np. 0123456789) lub PESEL (w przypadku czytelników używających Warszawskiej Karty Miejskiej lub Elektronicznej Legitymcji Studenckiej) i w polu Hasło przydzielone w Recepcji hasło.
 5. Czas trwania sesji internetowej jest limitowany do maksymalnie trzech godzin dziennie. Czas ten może byc podzielony w ciągu dnia na dowolne okresy.
 6. Po zakończeniu pracy należy wylogować się za pomocą przycisku „Wyloguj” w okienku pokazującym czas albo wyłączyć komputer poprzez kliknięcie ikony „Start”, a następnie „Zamknij system”.
 7. Przed zablokowaniem się komputera należy pamiętać o zapisaniu danych na własnym nośniku i wylogowaniu się. Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za utratę niewłaściwie zapisanych danych. Pracownicy Biblioteki nie świadczą pomocy w odzyskiwaniu utraconych danych. Zdecydowanie zalecamy zapisywanie plików na nośniku zewnętrznym (pendrive, dysk przenośny USB).

Uwaga!  Komputery są automatycznie blokowane na 15 minut przed zamknięciem Biblioteki

 1. Wszystkie komputery z dostępem do Internetu są szczegółowo monitorowane przez uprawnionego administratora systemu. W przypadku stwierdzenia, że Użytkownik wykonuje czynności niepożądane, administrator ma prawo do natychmiastowego przerwania sesji internetowej.

Ważne informacje dla osób chcących łączyć się z Internetem za pośrednictwem hotspotu

Hotspot automatycznie będzie zapisywał informacje o nazwie użytkownika, czasie trwania sesji oraz adresie sprzętowym urządzenia, należącym do użytkownika.

Wymagane jest urządzenie (komputer typu notebook, tablet, smartfon) wyposażone w interfejs Wi-Fi zgodny ze standardem 802.11b/g/n, posiadające zainstalowane sterowniki do jego obsługi oraz przeglądarkę Internetową.

Pracownicy Biblioteki nie świadczą pomocy przy konfigurowaniu sprzętu czytelników.

Nawiązanie połączenia z hotspotem odbywa się poprzez połączenie z siecią bezprzewodową SSID: "koszykowa_hotspot" - szczegóły dotyczące łączenia się z sieciami bezprzewodowymi znajdują się w instrukcjach obsługi Państwa sprzętu lub/i oprogramowania. Po nawiązaniu połączenia z siecią bezprzewodową należy w przeglądarce internetowej otworzyć dowolną stronę WWW, a następnie podać login i hasło uzyskane w Recepcji. 

Wynajmij Bibliotekarza

Wynajmij Bibliotekarza

Dział Informacyjno-Bibliograficzny zaprasza do korzystania z indywidualnych konsultacji z bibliotekarzem, podczas których przedstawione będą zasady poruszania się po zasobach Biblioteki i internetowych bazach danych oraz metody tworzenia bibliografii załącznikowej. Spotkanie takie, trwające do 45 minut, może odbyć się od poniedziałku do piątku w Czytelni im. F. Czerwijowskiego i Informatorium w godzinach otwarcia Biblioteki. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu poprzez poniższy formularz co najmniej trzy dni przed proponowanym terminem spotkania. Potwierdzeniem rezerwacji...

Czytaj więcej

Pokój Pracy Grupowej

Pokój Pracy Grupowej

Szanowni Państwo,   Zapraszamy do korzystania z Pokoju Pracy Grupowej działającego przy Czytelni Księgozbioru Podręcznego im. Faustyna Czerwijowskiego. W Pokoju pracować może maksymalnie 8 osób. Skorzystanie z Pokoju możliwe jest po dokonaniu rezerwacji (na maksymalnie 3 godziny dziennie) za pomocą poniższego formularza i otrzymaniu potwierdzenia rezerwacji od Bibliotekarza. Pokój wyposażony jest w stół konferencyjny z gniazdami elektrycznymi wyprowadzonymi na blacie co umożliwia łatwe podłączenie notebooków, ładowarek itp. Wyposażeniem pokoju jest także projektor multimedialny (chęć skorzystania z...

Czytaj więcej

Dostęp do Internetu (komputery stacjonarne, hotspot)

Dostęp do Internetu (komputery stacjonarne, hotspot)

Z bezpłatnego dostępu do Internetu na terenie Biblioteki może korzystać każdy czytelnik, posiadający ważną Kartę Czytelnika Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej woj. Mazowieckiego. Informatorium: 4 stanowiska Czytelnia Księgozbioru Podręcznego im. F. Czerwijowskiego: 4 stanowiska Czytelnia im. Stanisławów Kierbedziów: 2 stanowiska Pokój Pracy Grupowej: 1 stanowisko Czytelnia Czasopism i Varsavianów im. W. Bartoszewskiego: 7 stanowisk Czytelnia Sztuki, Rzemiosł Artystycznych i Kartografii: 4 stanowiska Ponadto w całej Bibliotece możliwy jest bezprzewodowy dostęp do Internetu za pośrednictwem hotspotu.

Czytaj więcej

Usługi reprograficzne, laminowanie, oprawa kołowa, skanowanie - Pracownia Kserograficzna

Usługi reprograficzne, laminowanie, oprawa kołowa, skanowanie - Pracownia Kserograficzna

Usługi reprograficzne laminowania, kołowej oprawy grzbietowej oraz skanowania wraz z zapisem na nośniki cyfrowe wykonywane są w Pracowni Kserograficznej.  

Czytaj więcej

Usługi reprograficzne - urządzenia samoobsługowe

Usługi reprograficzne - urządzenia samoobsługowe

Dla czytelników udostępnione są samoobsługowe urządzenia wielofunkcyjne umożliwiające wykonywanie kserokopii, wydruków oraz skanów w oparciu o system kart zbliżeniowych. Cennik wydruków i kserokopii wykonywanych na urządzeniach samoobsługowych   Zasady korzystania z urządzeń wielofunkcyjnych 1.Z samoobsługowych urządzeń wielofunkcyjnych można korzystać przy użyciu kart zbliżeniowych (Karta Czytelnika Biblioteki, Karta do sporządzania wydruków i kserokopii). Urządzenia są zainstalowane we wszystkich czytelniach Biblioteki poza Czytelnią Muzeum Książki Dziecięcej, Czytelnią Starych Druków i Rękopisów i Czytelnią Archiwum. 2.Jako karta do systemu...

Czytaj więcej

Wynajem sali konferencyjnej

Wynajem sali konferencyjnej

Biblioteka posiada w pełni wyposażoną Salę Konferencyjną. Szczegółowe informacje dotyczące wyposażenia oraz cen wynajmu Sali Konferencyjnej znajdą Państwo w Biuletynie Informacji Publicznej Biblioteki.

Czytaj więcej

Wynajem pomieszczeń bibliotecznych do celów filmowania

Wynajem pomieszczeń bibliotecznych do celów filmowania

Osoby zainteresowane filmowaniem i fotografowaniem pomieszczeń bibliotecznych, prosimy o kontakt z Działem Administracyjnym, tel.: (22) 537 41 61. Cennik usług dla instytucji w zakresie filmowania i fotografowania pomieszczeń bibliotecznych (ceny netto).

Czytaj więcej

Filmowanie i fotografowanie profesjonalnym sprzętem użytkownika

Filmowanie i fotografowanie profesjonalnym sprzętem użytkownika

Biblioteka oferuje usługi związane z fotografowaniem i filmowaniem zbiorów profesjonalnym sprzętem użytkownika. Cennik usług znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Biblioteki.

Czytaj więcej

Warsztaty dla maturzystów, licealistów i gimnazjalistów

Warsztaty dla maturzystów, licealistów i gimnazjalistów

Dział Informacyjno-Bibliograficzny zaprasza uczniów szkół licealnych i gimnazjalnych na bezpłatne warsztaty, poświęcone metodom wyszukiwania materiałów w katalogach i innych źródłach informacyjnych. Uczniowie mają możliwość zapoznania się z dostępnymi tradycyjnymi i elektronicznymi źródłami informacji, zwiedzenia biblioteki, przeprowadzenia samodzielnych poszukiwań pod okiem bibliotekarza. Zapraszamy grupy co najmniej siedmiu uczniów (niekoniecznie z udziałem nauczyciela).

Czytaj więcej

Kwerendy

Kwerendy

Dział Informacyjno-Bibliograficzny oferuje sporządzanie płatnych kwerend. Usługa obejmuje przygotowywanie informacji rzeczowych i bibliograficznych wymagających pogłębionych poszukiwań oraz zestawień bibliograficznych w oparciu o zbiory i bazy naszej Biblioteki oraz katalogi innych bibliotek. Biblioteka nie wykonuje zestawień bibliograficznych do prac maturalnych i dyplomowych.

Czytaj więcej

Szukaj na stronie