Godziny otwarcia

pon.-pt.: 9:00-21:00
sob.: 9:00-17:00
nd.: 9:00-14:00

Wypożyczalni, Czytelni im. St. Kierbedziów i MKD obowiązują odmienne godziny pracy - więcej

 


 

Ekspozycja została zorganizowana w związku z przypadającą w 2016 roku 170. rocznicą urodzin oraz 100. rocznicą śmierci Henryka Sienkiewicza i wpisuje się w tegoroczne obchody Roku Sienkiewiczowskiego.

Wystawa prezentuje pierwodruki utworów pisarza opublikowane w czasopismach oraz pierwsze wydania książkowe dzieł wybrane ze zbiorów Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego.

W gablotach można obejrzeć drukowane na łamach prasy odcinki powieści: Na marne, Rodzina Połanieckich, Krzyżacy, Na polu chwały, W pustyni i w puszczy, Legiony oraz wydania osobne wszystkich utworów powieściowych pisarza.

Licznie reprezentowana jest na wystawie nowelistyka Sienkiewicza. Obok wydań popularnych utworów, takich jak Latarnik, znalazły się pierwodruki mniej znanych nowel, a wśród nich m.in. Sielanki, Żurawi, Na Olimpie, Wesela, Dzwonnika, Snu.

Henryk Sienkiewicz to nie tylko autor poczytnych powieści historycznych i świetnych nowel, pisarz był też znakomitym publicystą i dziennikarzem. Na wystawie pokazano pierwsze wydania felietonów (publikowanych na łamach „Gazety Polskiej”, „Niwy”, „Słowa”), wrażeń z podróży (Listy z podróży do Ameryki, Listy z Afryki), szkiców literackich oraz recenzji (literackich i teatralnych) Litwosa.

Wystawa stała się okazją do przypomnienia twórczości dramatycznej Sienkiewicza, reprezentowanej tutaj przez komedię Zagłoba swatem oraz drukowane przez „Niwę” dramaty Na jedną kartę i Czyja wina?, a także drobnych utworów noblisty, takich jak wiersze i aforyzmy.

Ekspozycję zamykają wypowiedzi pisarza dotyczące ważnych spraw społecznych i narodowych, m.in. List otwarty Polaka do ministra rosyjskiego czy List otwarty do J. C. M. Wilhelma II Króla Pruskiego.

Prezentacji zbiorów towarzyszy wystawa złożona z 12 plansz, na których pokazano ilustracje do utworów Sienkiewicza autorstwa tak znanych twórców, jak: Juliusz Kossak, Wojciech Kossak, Piotr Stachiewicz, Stanisław Kaczor-Batowski, Konstanty Górski, Henryk Pillati, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Bagieński, Antoni Kamieński czy Jan Rosen.

Wystawa jest czynna do końca lipca br., w gmachu Biblioteki (ul. Koszykowa 26/28).

Szukaj na stronie