Godziny otwarcia

pon.-pt.: 12:00-20:00
sob.: nieczynne
nd.: nieczynne

W okresie wakacyjnym funkcjonuje wyłącznie Czytelnia im. St. Kierbedziów..

 


Muzeum Książki Dziecięcej zwraca się z prośbą do instytucji i osób prywatnych,

mających niepotrzebne książki i czasopisma dla dzieci i młodzieży,

o przekazywanie ich do zbiorów MKD

Muzeum Książki Dziecięcej jest jedyną w Polsce instytucją, która od ponad siedemdziesięciu lat gromadzi książki i czasopisma dla dzieci i młodzieży wydawane w Polsce, literaturę przedmiotu, a także wybrane książki i periodyki zagraniczne. Staramy się, by nasz księgozbiór – zwłaszcza polskojęzyczny – był kompletny. Nie zawsze nam się to udaje.

Podstawowym źródłem pozyskiwania przez MKD księgozbioru jest egzemplarz obowiązkowy. Niestety, nie wszystkie wydawnictwa wywiązują się z obowiązku przekazywania go nam. Pojawiają się też małe firmy wydawnicze, które często szybko zaprzestają działalności, i wydane przez nie publikacje nie trafiają do naszych zbiorów. Zdarza się, że – jak w każdej bibliotece – książki giną. I choć bardzo się staramy, by księgozbiór MKD był kompletny, mamy braki.

Służymy studentom i pracownikom naukowym – na podstawie naszych zbiorów powstała niejedna praca magisterska i doktorska. Z naszych książek i czasopism korzystają też sami wydawcy poszukujący dobrych tytułów do wznowień. Zdarza się, że potrzebnej publikacji nie ma. Braki utrudniają więc pracę i nam, i naszym czytelnikom, a szkodzą wszystkim miłośnikom literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz tym, dla których ta literatura jest przeznaczona – jej najmłodszym odbiorcom.  

Zależy nam zwłaszcza na kompletności czasopism dziecięcych. Nasze braki:

„Miś” – 1957, 1961, 1972, 1977, 1992

„Świerszczyk” – niepełne roczniki 1981, 1982, 1983, 1986, 1988