Godziny otwarcia

pon.-pt.: 9:00-21:00
sob.: 9:00-17:00
nd.: 9:00-14:00

Wypożyczalni, Czytelni im. St. Kierbedziów i MKD obowiązują odmienne godziny pracy - więcej

 


Bob Dylan, Jon J Muth, Blowin’ in the Wind, Sterling Children’s Books, New York.

dylanNie znaliśmy jeszcze tegorocznego werdyktu Akademii Szwedzkiej, kiedy dotarł do nas wydany w Nowym Jorku picturebook Blowin’ in the Wind. Słowom pieśni Boba Dylana, tegorocznego laureata literackiej nagrody Nobla, towarzyszą ilustracje Jona J Mutha, amerykańskiego pisarza i grafika, autora komiksów, laureata wielu prestiżowych nagród. Do książki dołączona jest płyta.

Protest song Boba Dylana, pochodzący z roku 1962, jest znany na całym świecie. Znalazł się w repertuarze m.in. Joan Baez, Elvisa Presleya, Marleny Dietrich, Steviego Wondera, a w Polsce        (w swobodnym tłumaczeniu) Maryli Rodowicz. Sam Dylan wykonał go dotąd setki razy. Nie tylko znani piosenkarze przyczynili się do spopularyzowania tej pieśni ̶ Blowin’ in the Wind jest śpiewana w kościołach, w szkołach, w rodzinnych kręgach, przy ognisku. Ma wiele wersji: jazzową, country, gospel, soul…

Blowin’ in the Wind ma wymowę ponadczasową. W tekście padają najważniejsze pytania – o wolność, równość, pokój, poszanowanie praw drugiego człowieka. Każdy może znaleźć w nim swój problem, bo każdy w jakiś sposób doświadczył niesprawiedliwości, poniżenia, spotkał się z postawą niegodną człowieka. Stąd wielka popularność Blowin’ in the Wind i niesłabnące zainteresowanie jego uniwersalnym przesłaniem.

Jon J Muth znalazł dla tekstu Dylana właściwą formę. Ilustracje są proste i ponadczasowe – dają szansę dotarcia z książką do każdego, bez względu na jego gust i wrażliwość artystyczną. Odpowiedzi niesione przez wiatr zyskały metaforę plastyczną w kształcie znanym każdemu dziecku – papierowego samolocika. Czasami jest on tuż, tuż, że wystarczy sięgnąć ręką, czasami zaś oddala się od nas... Tak jak odpowiedzi na najtrudniejsze pytania ludzkości.

logo ibby
 

 logo qlturka

 logo ryms

 logo pidd