Godziny otwarcia

pon.,śr.,pt.: 12:00-20:00
wt.,czw.: 9:00-16:00
sob.: 9:00-15:00
nd.: nieczynne


Więcej szczegółów

Natalia Osińska, Fanfik, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2016

fanfik natalia osinska

Fanfik Natalii Osińskiej to chyba pierwsza powieść o osobie transseksualnej, w każdym razie pierwsza dla młodzieży. Tosia, Tosiek, a może Daniel? Nastoletnia bohaterka/bohater ma się nad czym zastanawiać i o czym myśleć… Świat jest w jej/jego oczach miejscem upiornym, pełnym zasadzek i ludzi nieżyczliwych. Czy naprawdę wszyscy są przeciwko Tośkowi (tak myśli o sobie przez większość czasu, więc i ja tak ją/jego postanowiłam nazywać), ale przecież ta młoda, dojrzewająca osoba ma prawo podejrzewać innych o złe intencje.

Okres dorastania jest trudny dla każdego człowieka; wiele rzeczy dzieje się wtedy jednocześnie. Trzeba się coraz więcej uczyć, a chciałoby się zrobić coś fajnego i nierozsądnego. Chciałoby się podobać Tej Jedynej Osobie, a tu cera nie taka, figura fatalna, o włosach lepiej nie mówić. Rodzice zaś coraz bardziej interesują się poczynaniami swego potomka i chcą wiedzieć o nim różne rzeczy: „gdzie idziesz, z kim idziesz, kiedy wrócisz, dlaczego tak się ubierasz, dlaczego nie zjadasz obiadu, dlaczego…” Każdy to zna. I jeszcze nieśmiertelne: „ ja w twoim wieku…” Nie łudźmy się, nawet najrozsądniejszy – z punktu widzenia nastolatka – rodzic wygłosił to zdanie przynajmniej raz.

A Tosiek? Co on mógłby powiedzieć o trudnościach dorastania?

Zasypiać jako Tosia, budzić się jako Tosiek. Przerażenie i panika: co się ze mną dzieje? Istnienie wydaje się tak trudne, że tylko pigułki pomagają żyć. Tosia/Tosiek tłumaczy nowemu koledze: „Bez kapsułek wciąż mam ochotę pozabijać wszystkich, a na końcu siebie.”  

Więc może być i tak. Autorka stroni jednak od łatwego sentymentalizmu… Czytelnikowi świat, w którym żyje Tosiek, nie wydaje się taki zły. Jest przecież ojciec, który kocha, choć nie od razu może zrozumieć istotę cierpienia swojego dziecka. Jest i ciotka, również kochająca i nierozumiejąca, chociaż do czasu. Jest i przyjaciel, który… Stop. Nie zamierzam przecież opowiadać treści książki.

Czy mogę powiedzieć po prostu, że autorka podjęła ważny problem, którego w polskiej literaturze dla młodzieży chyba jeszcze nie było? Tak zaczęłam tę recenzję, ale… Przecież samo podjęcie ważnego problemu nie wystarczy. W literaturze trzeba czegoś więcej, by książkę chciało się wziąć o ręki. Trzeba ciekawej akcji, niebanalnych bohaterów, nieschematycznych rozwiązań. W Fanfiku wszystko to znalazłam.

Księgarniane i biblioteczne półki zapełniają liczne powieści o nastolatkach. Są one oczywiście bardzo różne; często zdarzają się nieźle napisane, dobrze się je czyta, szybko jednak ulatują z pamięci. Są do siebie zbyt podobne, choć ich autorzy nie byliby zapewne zadowoleni z takiej opinii.

Historia Tośka, jego dorastania i poszukiwania własnej tożsamości z pewnością nie należy do tej kategorii.

logo ibby
 

 logo qlturka

 logo ryms

 logo pidd
Go to top