Godziny otwarcia

pon.-pt.: 9:00-21:00
sob.: 9:00-17:00
nd.: 9:00-14:00

Wypożyczalni, Czytelni im. St. Kierbedziów i MKD obowiązują odmienne godziny pracy - więcej

 


Literatura piękna

ksiazki o starosci 2

Asa Lind, Chusta babci, ilustr. Joanna Hellgren, Wydawnictwo Zakamarki, 2013 – książka o przyjaźni i odchodzeniu. Babcia wraca ze szpitala, w domu panuje chaos: przyjechała rodzina, przyszli sąsiedzi, wszyscy coś mówią, płaczą. Dwoje dzieci próbuje znaleźć miejsce, by pomyśleć. Ale gdzie najlepiej schować się w gwarnym, pełnym ludzi domu – pod chustą babci. Właśnie tam dzieci znajdują schronienie i myślą. A o czym? O różnych rzeczach, których nie rozumieją dorośli, z wyjątkiem babci.


ksiazki o starosci 1

Zofia Stanecka, Świat według dziadka, ilustr. Bogna Pniewska, Wydawnictwo „W drodze”, 2013 – opowieść o budowaniu więzi między dziadkiem a wnukiem i o pożegnaniu z bliską osobą. Początkowo Ryś nie przepada za dziadkiem Franciszkiem – dziadek „był stary, pomarszczony i dziwnie pachniał”. Z czasem przezwycięża niechęć do niego. Zaprzyjaźniają się, wspominają czasy, gdy dziadek był młodszy, a mama Rysia całkiem mała, rozmawiają o życiu, wychodzą na spacer, robią kakao, idą do fotografa. Rysio nawet nocuje u dziadka. Niestety dziadek choruje i trafia do szpitala. Wprawdzie powraca do zdrowia, ale na spacerze z Rysiem kupuje balonik, który porywa go do nieba. Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.


ksiazki o starosci 3

Sarolta Szulyovszky, Wdzięczny kwiat, ilustr. Sarolta Szulyovszky Wydawnictwo Namas, 2011 – opowieść o przemijaniu i odradzaniu się. Dziadek Geza i babcia Kato, choć bardzo starzy i chorzy, pielęgnują swój ogród. Pewnego dnia wśród rabatek pojawia się tajemniczy kwiat. Nadchodzi jesień, potem zima. Kwiaty, z wyjątkiem tego tajemniczego, giną. Babcia i dziadek, choć coraz bardziej niedołężni, wciąż wychodzą do ogrodu, do kwiatka. Gdy pewnego dnia nie pojawiają się, kwiatek znika, ale wiosną znów się pojawia.


ksiazki o starosci 4

Jarosław Mikołajewski, Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór, ilustr. Dorota Łoskot-Cichocka, wydawnictwo Egmont, 2011 – książka o starości, chorobie i śmierci. Sąsiad Kasi, Pan Jan wraca ze szpitala. Dziewczynka dostrzega zmiany w jego wyglądzie i zachowaniu świadczące o chorobie. Pan Jan tłumaczy je w żartobliwy sposób, ale też delikatnie przygotowuje Kasię na swoje odejście: opowiada jej o planowanej podróży – bez powrotu – z przyjacielem z dzieciństwa Pangórem. Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.


ksiazki o smierci 5

Wolf Erlbruch, Gęś, śmierć i tulipan, Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2008 – opowieść o gęsi, która spotyka śmierć. Rozpoczyna z nią rozmowę i dowiaduje się, że śmierć towarzyszyła jej przez całe życie. Gęś latami nie dostrzegała jej obecności, zauważyła ją dopiero teraz, u kresu życia. Śmierć rozmową oswaja gęś z nieuchronnym końcem.


ksiazki o smierci 6

Riitta Jalonen, Dziewczynka i drzewo kawek, ilustr. Kristiina Louhi, Wydawnictwo Tatarak, 2008 – historia żałoby opowiedziana przez dziecko. Śmierć taty zmienia wszystko w życiu dziewczynki. Razem z mamą musi przeprowadzić się do nowego miejsca, w którym mama pójdzie do nowej pracy, a dziewczynka do nowej szkoły. Puste miejsce w łóżku rodziców, między którymi sypiała, zajmuje pluszowy miś. Po tacie pozostają tylko wspomnienia – jego wyglądu, śpiewu i wspólnych zabaw. Dziewczynka tęskni za tatą, wciąż o nim rozmyśla, dostrzega jego rysy w swojej twarzy, widzi go w nauczycielu i sąsiedzie. Wyobraźnia pomaga jej uporać się ze stratą, bo „Jak się za czymś naprawdę tęskni, można sobie wyobrazić, że się to widzi”.


ksiazki o smierci 8

Hilde Ringen Kommedal, Czy tata płacze?, ilustr. Tone K. Lileng, Wydawnictwo FISO, 2008 – książka o radzeniu sobie dziecka z chorobą rodzica, jego śmiercią i żałobą. Tata pięcioletniego Olava choruje na raka. Choroba destabilizuje życie rodziny. Tata słabnie, potrzebuje coraz większej opieki, w końcu po raz kolejny trafia do szpitala i umiera. Podczas choroby taty chłopczyk odwiedza go w szpitalu, a gdy tata odchodzi, żegna się z nim. Olav różnie radzi sobie z emocjami – ogarniają go na przemian smutek i złość. Rozmowa z mamą pozwala mu pogodzić się ze stratą. Książka zawiera wskazówki dla rodziców.


ksiazki o smierci 7

Ulf Stark, Czy umiesz gwizdać, Joanno?, ilustr. Anna Höglund, Wydawnictwo Zakamarki, 2008 – książka o przyjaźni między chłopcem i przyszywanym dziadkiem, o starości i odchodzeniu. Bertil chciałby mieć dziadka. Ulf prowadzi go do miejsca, gdzie jest pełno dziadków – domu starców. Tam Bertil spotyka dziadka, który daje „trochę pieniążków”, robi latawiec, wdrapuje się na drzewo i kradnie czereśnie, no i gwiżdże melodię Czy umiesz gwizdać, Joanno? Bertil też chce się nauczyć gwizdać. Zajmuje mu to trochę czasu i gdy odwiedza dziadka, by pochwalić się, że już potrafi, nie zastaje go w pokoju. Dziadek odszedł. Na pogrzebie Bertil gwiżdże melodię Czy umiesz gwizdać, Joanno?, a potem z Ulfem idzie puszczać latawiec.


ksiazki o smierci 9

Ulf Nilsson, Żegnaj, panie Muffinie!, ilustr. Anna-Clara Tidholm, Wydawnictwo EneDueRabe, 2008 – książka o pożegnaniu z domowym zwierzątkiem. Pan Muffin, świnka morska, jest stary i słaby. Siedzi w domku, wspomina żonę i sześcioro rozczochranych dzieci. Podsumowuje swoje życie – było mu dobrze. Jego dziecięcy opiekun przysyła mu listy, w których informuje go, że zapewne niebawem odejdzie, ale „nie ma się czego bać […] idzie się po prostu do nieba i wszystko jest w porządku”. Faktycznie, Pan Muffin odchodzi, a ci, którzy go kochali, urządzają mu piękny pogrzeb.


ksiazki o smierci 10

Kim Fupz Aakeson, Eva Eriksson, Esben i duch dziadka, wydawnictwo Media Rodzina, 2006 – książka o radzeniu sobie ze stratą bliskiej osoby. Esben rozpacza po nagłej śmierci dziadka. Nie pomagają ani zapewnienia mamy, że dziadek jest aniołem w niebie, ani taty, według którego dziadek zamieni się w proch i zniknie. Zresztą, oboje nie mają racji – dziadek został duchem i co noc pojawia się w pokoju Esbena. Powraca po śmierci, bo czegoś zapomniał. Po wielu poszukiwaniach – powrotach do przeszłości – okazuje się, że zapomniał pożegnać się z Esbenem.


ksiazki o smierci 11

Michael Rosen, Książka o smutku, ilustr. Quentin Blake, wydawnictwo Egmont, 2005 – autobiograficzna książka o smutku po stracie najbliższych – syna i matki – oraz radzeniu sobie z żalem. Autor wspomina synka, zabawy z nim. Ma do niego żal, że go opuścił. I że nie może znaleźć pocieszenia u mamy.


ksiazki o smierci 12

Georg Maag, Ogród. Dobra opowieść na wielki smutek, ilustr. Irene Bedino, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2005 – Walentynka ma piękny, otoczony wysokim płotem ogród, w którym lubi spędzać czas z tatą. Tata opowiada jej o kwiatach, wietrze i chmurach. Pewnego dnia tata nie wraca do domu. Zamiast niego zjawiają się obcy ludzie, którzy szepczą „słowa bez najmniejszego znaczenia”. Po ich odejściu mama z Walentynką idą do ogrodu. Tam dziewczynka dowiaduje się, że tata nigdy nie wróci. Zrozpaczona i zła Walentynka niszczy ogród. Mijają miesiące. W ogrodzie dziewczynki nic nie rośnie. Rośnie natomiast ona sama i po raz pierwszy może zajrzeć za wysoki płot. A za płotem widzi kwitnące ogrody. Smutek przemija.

Poradniki

ksiazki o smierci 13

Pernilla Stalfelt, Mała książka o śmierci, ilustr. Pernilla Stalfelt, „Bez tabu”, wydawnictwo Jacek Santorski & Co, 2008 – rozmyślania o śmierci: dlaczego wszystko, co żyje, musi umrzeć. Co dzieje się z człowiekiem po śmierci. Jak wygląda pogrzeb, jakie ma znaczenie i jakie są, lub były, związane z nim zwyczaje. Czym jest żałoba i jak mówić o tym, że ktoś nas opuścił.