Godziny otwarcia

pon.-pt.: 9:00-21:00
sob.: 9:00-17:00
nd.: 9:00-14:00

Wypożyczalni, Czytelni im. St. Kierbedziów i MKD obowiązują odmienne godziny pracy - więcej

 


Literatura piękna

ksiazki o wojnie 1

Joanna Papuzińska, Mój tato szczęściarz, ilustr. Maciej Szymanowicz, „Rodzinnie o historii”, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo Literatura, 2013 – co roku, w sierpniu Asia, jej młodszy brat i tata idą na Stare Miasto, by powspominać wojnę i Powstanie Warszawskie. Tata był szczęściarzem: żołnierz niemiecki ranił go w rękę, ale nie zabił; gdy przeprawiał się kanałami, przewrócił się, ale inni pomogli mu się podnieść; na szpital polowy, w którym się leczył, spadły bomby, ale tata przeżył, bo uratował go stół, pod którym spał. Raz tylko miał pecha, po upadku Powstania nie otrzymał paczki, którą wysłał mu stryjek, bo miał fałszywe dokumenty. Ale i tak szczęście mu dopisało: udało mu się przeżyć i odnaleźć dzieci.


ksiazki o wojnie 2

Renata Piątkowska, Wszystkie moje mamy, ilustr. Maciej Szymanowicz, Wydawnictwo Literatura, 2013 – książka o holokauście. Zabawa w wojnę staje się rzeczywistością. Nadchodzą Niemcy, burzą domy, mordują najbliższych, a tych, którzy ocaleli, zamykają w getcie. Szymon Bauman, by przetrwać wojnę, zmienia imiona i mamy. „Ile można mieć mam?” – pyta mały Szymek… a może Staś Kalinowski lub Maciek. Miał pięć wspaniałych mam. Pierwsza zmarła w getcie, druga przeprowadziła go na aryjską stronę, dwie kolejne przyjęły pod swój dach, a ostatnia otoczyła opieką po wyzwoleniu. Cztery bezimienne mamy i jedna, która przeszła do historii – Irena Sendlerowa.


ksiazki o wojnie 3

Joanna Rudniańska, XY, ilustr. Jacek Ambrożewski, Wydawnictwo Muchomor, 2012 – książka o holokauście. Tuż przed wojną na świat przychodzą dziewczynki – bliźniaczki. Ich mama nie może się nimi zająć, więc jedna dziewczynka, Hania Y, trafia do rodziny polskiej, a druga, Hania X, do rodziny żydowskiej. Ich nowi rodzice dbają, by dziewczynki nigdy się nie zobaczyły, choć raz – przypadkiem – im się to udaje. Wybucha wojna. Hania X wraz z rodzicami trafia do getta. Hania Y przejeżdża przez nie tramwajem i wtedy dziewczynki widzą się po raz drugi. Dowiadują się, że są siostrami. Hania Y wyjeżdża na wieś, by bezpiecznie przeczekać wojnę, a Hani X udaje się wydostać na aryjską stronę. Trafia do domu, w którym mieszka Hania Y. Dzięki przyjaźni, pomysłowości i pomocy tajemniczej kobiety dziewczynkom udaje się przetrwać wojnę. Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.


ksiazki o wojnie 4

Michał Rusinek, Powieki, ilustr. Ola Cieślak, Opera i Filharmonia Podlaska, 2012 – na łące mieszkają polne myszy. Całymi dniami – z nosem przy ziemi – szukają pożywienia. Pewnego dnia czują dziwny zapach. To dym. Do polany ze wszystkich stron zbliża się ogień. Znikąd nie ma ratunku. Jedna z myszy spogląda w niebo i po raz pierwszy widzi chmury. Nakłania inne myszy, by uczyniły to samo – patrzyły na chmury, a potem zamknęły oczy i pod powiekami zatrzymały obraz pięknego, ale ginącego świata.


ksiazki o wojnie 5

Joanna Papuzińska, Asiunia, ilustr. Maciej Szymanowicz, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo Literatura, 2011 – wojna zabiera pięcioletniej Asiuni mamę, tatę, braci i dom. Dziewczynka tuła się po obcych mieszkaniach, aż trafia na wieś do babci. Przeżywa beztroskie wakacje, ale po nich nasilają się bombardowania: zbliża się front, a w Warszawie wybucha Powstanie. Asiunia wraz z rodziną musi opuścić dom. Gdy do niego wracają, dom jest zniszczony, w dodatku nadciąga zima, brakuje jedzenia. Udaje im się przetrwać dzięki „pomyślunkowi” – zaradności i pracowitości. Pod koniec wojny Asiunia wraz z rodziną przedostaje się do Stoczka, gdzie odnajduje ją tata. Książka oparta na wspomnieniach prof. Joanny Papuzińskiej.


ksiazki o wojnie 6

Michał Rusinek, Zaklęcie na „w”, ilustr. Joanna Rusinek, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo Literatura, 2011 – wojenne przeżycia małego Włodka. Na rowerze rozwozi ślubne zaproszenia, w rzeczywistości tajne rozkazy. W pierwszych dniach wojny traci ojca, ale dzięki kurtce uszytej z płaszcza taty czuje jego obecność. Zdobywa wojenny pseudonim… prasując koszule żelazkiem z duszą. Wstępuje do Szarych Szeregów, przenosi tajemnicze koperty i próbuje walczyć z Czarnymi Panami za pomocą cukru. Jego siostra trafia na roboty do Niemiec, gdzie wzięta za szpiega, ledwo uchodzi z życiem. Książka oparta na wspomnieniach Włodzimierza Dusiewicza, reżysera dokumentalisty, byłego Zawiszaka.


ksiazki o wojnie 7

Antón Fortes, Dym, ilustr. Joanna Concejo, Wydawnictwo Tako, 2011 – mały chłopiec wraz z rodzicami trafia do obozu koncentracyjnego. Opowiada, jak do niego trafił, i jak wygląda obozowe życie: rozdzielenie z ojcem, praca mamy, głód, choroby, zimno, bicie i egzekucje. Mówi o strachu i tęsknocie za domem. I o swoim jedynym przyjacielu Vadio, z którym ginie w „domu z kominem”.


ksiazki o wojnie 8

Paweł Beręsewicz, Czy wojna jest dla dziewczyn?, ilustr. Olga Reszelska, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo Literatura, 2010 – Ela i Antek spędzają wakacje nad morzem. Antek przygotowuje się do nadciągającej wojny, odrzuca pomoc Eli, bo „wojna nie jest dla dziewczyn”. Wojna wybucha. Tata Eli, po ucieczce z niewoli, musi się ukrywać. Mama zostaje aresztowana. Ela wstępuje do harcerstwa i podczas Powstania Warszawskiego pomaga rannemu Antkowi – okazuje się, że jednak wojna dziewczyn nie omija. Książka oparta na wspomnieniach Elżbiety Łaniewskiej. Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.


ksiazki o wojnie 9

Ryszard Marek Groński, Szlemiel, ilustr. Krzysztof Figielski, Wydawnictwo Nowy Świat, 2010 – książka o holokauście. Druga wojna światowa z psiej perspektywy. Szlemiel, buldog angielski, opowiada okupacyjne losy mieszkańców Warszawy, również czworonożnych. Jego właściciele, zasymilowani Żydzi, są zmuszeni do opuszczenia domu i zamieszkania w getcie. Psa przygarnia ich polska służąca. Po jakimś czasie udaje się wyprowadzić z getta Joasię, córkę właścicieli Szlemiela. Pomocy udziela jej polski profesor i inni mieszkańcy Saskiej Kępy, niektórzy zamieszani w konspirację. Po aresztowaniu opiekunów Joasia decyduje się wrócić do getta.


ksiazki o wojnie 10

Elżbieta, Kruszek i Jagusia, wydawnictwo Endo, 1999 – książka o przyjaźni, w którą wkracza wojna, i o wojnie, której nie udało się zniszczyć przyjaźni. Wybuch wojny przerywa dziecięce zabawy króliczków, Kruszka i Jagusi. Pomiędzy ich domami wyrasta kolczasty żywopłot, którego nie wolno przekroczyć. Wojna trwa długo, przynosi strach i zniszczenie, aż w końcu zasypia – trzeba uważać, żeby jej nie obudzić. Kolczasty żywopłot nie znika, ale króliczki znajdują sposób, by znów razem się bawić.