Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

2 sierpnia 2017 roku zmarła pani Wanda Chotomska, Pierwsza Dama polskiej literatury dla dzieci, autorka wierszy, opowiadań, tekstów piosenek, sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych i dobranocek.

 Wanda Chotomska urodziła się 26 października 1929 roku w Warszawie. Mając piętnaście lat brała udział w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka. Po wojnie studiowała nauki polityczne i dziennikarstwo. W roku 1949 na wiele lat związała się z redakcją nowo powstałego pisma „Świat Młodych”, gdzie drukowała swoje pierwsze utwory. Niektóre z nich pisane były wspólnie z Mironem Białoszewskim (pseud. Wanda Miron). Współpracowała również z innymi pismami dla dzieci: „Misiem”, „Świerszczykiem”, „Płomykiem” i „Płomyczkiem”. Debiutem książkowym Wandy Chotomskiej był tom wierszy dla dzieci Tere-fere z 1958 roku ilustrowany przez Bohdana Butenkę. W tym samym czasie na łamach „Świerszczyka” ukazywały się komiksy autorstwa Wandy Chotomskiej i Bohdana Butenki: Panna Kreseczka i Pan Motorek. Wymienione tytuły, jak również opowiadanie Leonek i lew z ilustracjami Teresy Wilbik zostały wznowione w ostatnich latach w serii „Muzeum Książki Dziecięcej poleca” Wydawnictwa Muza.

Fot. T. Samosionek

 W ciągu 60 lat twórczości Wanda Chotomska wydała kilkadziesiąt tomów wierszy dla dzieci. Poza wspomnianym wyżej Tere-fere najbardziej znane to: Wiersze pod psem (1959), Siedem księżyców (1970), Kurczę blade (1983), Remanent (1985), Kram z literami (1987), Wiersze dla dzieci (1997), Wiersze ulubione (2014), Bobry mówią dzień bobry (2014). Napisane wierszem Dzieci pana Astronoma (1961) od lat znajdują się w zestawie szkolnych lektur, a pisane prozą Drzewo z czerwonym żaglem (1976) zostało wpisane na międzynarodową Listę Honorową IBBY, im. Hansa Christiana Andersena. Wanda Chotomska jest również autorką scenariuszy znanej dobranocki Jacek i Agatka oraz autorką licznych tekstów piosenek śpiewanych przez zespoły dziecięce Gawęda i Łejery.

 Za swą twórczość Wanda Chotomska otrzymała wiele nagród, między innymi Order Uśmiechu, którego była też pomysłodawczynią. W roku 1976 otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości literackiej, w 1977 – Medal Komisji Edukacji Narodowej, w 2003 Medal Polskiej Sekcji IBBY, w 2005 Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2012 Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, w 2013 Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, w 2014 wyróżnienie ZAiKS-u za całokształt twórczości dla dzieci. Imię Wandy Chotomskiej od ponad dwudziestu lat przyjmują biblioteki, szkoły i przedszkola w całej Polsce.

 Wanda Chotomska miała niezwykły dar rymowania. Jej wiersze są melodyjne, rytmiczne, łatwo wpadające w ucho. Ukazują czytelnikom w każdym wieku poetycką stronę codzienności. Można je czytać przez całe życie i czerpać z nich zarówno radość, jak i satysfakcję badawczą. Pani Wanda była niezwykła osobą – piękną, utalentowaną kobietą, pełną radości życia i serdeczności wobec świata. Miała wielu przyjaciół, dla których Jej odejście jest ogromną stratą. Zawsze z wielką sympatią wyrażała się o Muzeum Książki Dziecięcej. Jesteśmy Jej za to wdzięczni.

 

Pozostajemy w głębokim smutku

 Kierowniczka i Pracownicy Muzeum Książki Dziecięcej

Szukaj na stronie