Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Opowiadać o postaci „ze spiżu” nie jest łatwo. Sztuka ta jest tym trudniejsza, gdy odbiorcami są dzieci... z przedszkola. Małgorzata Strękowska-Zaremba, doświadczona pisarka (ma na koncie 35 pozycji dla dzieci i wiele nagród) pokazała, że można sobie z tym zadaniem poradzić znakomicie.

          20180328 125052Na spotkaniu w Bibliotece w Ogrodzie (Bibliotece im. H. Rudnickiej, będącej Oddziałem Muzeum Książki Dziecięcej) autorka na początek przeczytała gościom (dwudziestoosobowej grupie przedszkolaków z klasy „0” z Przedszkola Publicznego nr 136 przy ul. Sierpeckiej) fragment swojej najnowszej książki „Marszałek Józef Piłsudski” (wydanej w ubiegłym roku – w serii „polscy superbohaterowie” – przez Wydawnictwo RM). Był to fragment o wąsach... W spotkaniu – oprócz wątku wąsów – przewinęły się jednak również wątki zupełnie poważne: na przykład patriotyczna działalność Marszałka, cena, jaką za nią płacił (więzienie w Cytadeli, symulacja choroby i pobyt w petersburskim szpitalu dla nerwowo chorych), szacunek, jakim, niezależnie od przekonań i opcji politycznych, darzyli go rodacy. Była też mowa o rodzicach oraz o bracie – Bronisławie Piłsudskim (naukowcu, specjaliście od kultur ludów Dalekiego Wschodu, a potem również polskich górali), żonie Aleksandrze, wyjątkowej kobiecie, która także walczyła nie tylko o wolność ojczyzny, ale i o prawa kobiet. To właśnie w dużym stopniu dzięki niej polskie kobiety uzyskały prawa wyborcze wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

           20180328 130729 Małgorzata Strękowska-Zaremba mówiła prosto i ciekawie, ilustrując opowieść zarówno fragmentami książki, jak i licznymi, bardzo ciekawymi fotografiami. Nie zabrakło wśród nich fotografii Marszałka w szklanej trumnie! Dzieci słuchały jak zaczarowane, zadawały pytania i wykazywały się całkiem sporą znajomością tematu (co znakomicie świadczy o nauczycielkach!). Pod koniec wręczyły pisarce przygotowany wcześniej prezent – własnoręcznie wykonane biało-czerwone kontury mapy Polski.

          Spotkanie miało miejsce w Gabinecie Haliny Rudnickiej, który – jak zwykle – wywarł na wszystkich duże wrażenie. Dzieci miały też okazję obejrzeć Bibliotekę i pobuszować chwilę wśród wielu nowych książek w „Pokoiku z książkami” („tu jest jak w domu!!!”).

            Na zakończenie były cukierki, zakładki do książek, rozdawanie wizytówek Biblioteki. Jest nadzieja, że zyska ona nowych czytelników.

Hanna Diduszko

Szukaj na stronie