Godziny otwarcia

 

pn., śr., pt.: 13:00 - 19:00


wt., czw.: 9:00 - 15:00


sob.-nd.: nieczynne

 

Informujemy, że w dniu 15 czerwca 2020 roku, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego otwiera kolejne czytelnie:
 
Czytelnię im. Władysława Bartoszewskiego - Czasopisma

Czytelnię im. Władysława Bartoszewskiego – Varsaviana

Czytelnię Sztuki i Kartografii

Muzeum Książki Dziecięcej

Otwarte pozostają Wypożyczalnia oraz Czytelnia im. St. Kierbedziów w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy.

Do odwołania zamknięta pozostaje Czytelnia im. F. Czerwijowskiego

 

Biblioteka będzie otwarta w następujących godzinach:

 • pon., śr., pt.: godz. 13.00 – 19.00
 • wt., czw.: godz. 9.00 – 15.00
 • Pracownia Reprograficzna: 
  • pon., śr., pt.: godz. 13.00 – 18.00
  • wt., czw.: godz. 9.00 – 15.00


 1. W celu zachowania bezpiecznej odległości między użytkownikami Biblioteka wprowadza następujące limity:
  Czytelnia St. Kierbedziów  30 miejsc, Czytelnię Sztuki i Kartografii 20 miejsc, Czytelnia Czasopism – 14 miejsc, Czytelnia  Varsavianów – 4 miejsca, Muzeum Książki Dziecięcej - 3 miejsca, Wypożyczalnia – 3 osoby; odległości pomiędzy osobami będą wynosić min. 1,5 m.
 2. Pracownicy obsługi będą regulować liczbę osób wchodzących w tym samym czasie do Biblioteki i nadzorować przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
 3. Osoby przychodzące po raz pierwszy do Biblioteki z zamiarem zapisu i skorzystania z Czytelni zostaną zarejestrowane w punkcie Informatorium w holu gmachu im. Kierbedziów.
 4. W Bibliotece obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych (nie dotyczy osób, które zwolnione są z obowiązku noszenia maseczek ze względu na stan zdrowia).
 5. Użytkowników Biblioteki obowiązuje dezynfekcja dłoni. Przy wejściu do Biblioteki  i w Czytelni dostępne są dozowniki z płynem dezynfekującym.
 6. W Bibliotece obowiązuje nakaz utrzymania bezpiecznej odległości pomiędzy użytkownikami w każdej przestrzeni placówki, wynoszący min. 1,5 m.
 7. Czytelnia St. Kierbedziów, Czytelnia Czasopism, Czytelnia Sztuki i Kartografii i Czytelnia im. Władysława Bartoszewskiego – Varsaviana udostępniają zbiory jedynie w swoich Czytelniach (jednorazowo do 5 wol.).  Czytelnia im. F. Czerwijowskiego udostępnia swoje zbiory w każdej w/w Czytelni. 
 8. Zbiory należy zamawiać wyłącznie on-line lub osobiście w czytelniach, zamówienia na papierowych rewersach nie będą przyjmowane. Zamówienia realizujemy do godziny 18.30 w pon., śr, i pt. oraz do godziny 14.30 w wt. i czw.
 9. Książki z Czytelni im. S. Kierbedziów, Czytelni im. F. Czerwijowskiego i część książek z Muzeum Książki Dziecięcej należy zamawiać poprzez zalogowanie się do katalogu elektronicznego. Zamówienia na czasopisma, zbiory z Czytelni Sztuki i Kartografii, Czytelni Varsavianów, Muzeum Książki Dziecięcej, Informatorium należy składać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście w czytelniach. Katalog kartkowy znajdujący się w Bibliotece nie będzie dostępny.
 10. W Czytelniach udostępniamy komputery z dostępem do katalogu i baz on-line. Istnieje możliwość podłączenia własnych urządzeń do bezprzewodowego Internetu. Na komputerach stacjonarnych nie będzie dostępna usługa korzystania z Internetu.
 11. Zamówienia na czasopisma, zbiory z Czytelni Sztuki i Kartografii, Czytelni Varsavianów, Muzeum Książki Dziecięcej oraz zbiory z zeskanowanego katalogu kartkowego należy składać za pośrednictwem Informatorium: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Katalog kartkowy znajdujący się w Bibliotece nie będzie dostępny.
 12. Wprowadza się zakaz wolnego dostępu do zbiorów wystawionych w czytelniach. Zbiory podaje bibliotekarz.
 13. Zwrócone materiały zostaną poddane 3-dniowej kwarantannie, podczas której nie będzie możliwe ponowne ich wypożyczenie przez innego czytelnika ani kopiowanie w pracowni ksero. Książki znajdujące się w kwarantannie mają odpowiednie oznaczenie w katalogu komputerowym Biblioteki. Na życzenie użytkownika istnieje możliwość odłożenia dla niego zwróconych pozycji na dzień następny.
 14. W przypadku czasopism oraz zbiorów z katalogu zeskanowanego rekomendujemy wcześniejsze upewnienie się czy zbiory te nie są poddane kwarantannie. Prosimy wysyłać zapytania na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 15. Na terenie Biblioteki jest czynna Pracownia Reprograficzna, która przyjmuje zamówienia drogą elektroniczną, kopiowanie jest płatne, zgodnie z obowiązującym cennikiem.
 16. W Czytelniach są dostępne samoobsługowe urządzenia wielofunkcyjne do kserowania i skanowania zbiorów. Skany na urządzeniach samoobsługowych są bezpłatne.
 17. W związku z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa wyłącza się z użytkowania szatnię. Obowiązuje zakaz wnoszenia na teren Biblioteki bagaży i pakunków o dużych rozmiarach.
 18. Na terenie Biblioteki, czytelników obowiązuje zakaz spożywania posiłków.

 

W Bibliotece odbywa się regularny monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości  w  czytelniach, pomieszczeniach sanitarnohigienicznych, ciągach komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów, klawiatur, włączników. 

Czytelnik przebywa w Bibliotece na własną odpowiedzialność. 

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Regulamin ogólny czytelń.pdf)Regulamin ogólny czytelń.pdf 131 kB

Debaty o Polsce

04.10.2017 - Debaty o Polsce: Kto rządzi Polską? Prezydent, Premier czy Sejm?

Opublikowano: 28 wrzesień 2017

Kategoria: Debaty o Polsce

Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Debat o Polsce:   Kto rządzi Polską? Prezydent, Premier czy Sejm?  {youtube}-K9dKkGRGpo{/youtube}   W dyskusji panelowej udział wezmą: Leszek Miller - Premier RP Waldemar Pawlak - Premier RP Maciej Łopiński - Minister w Kancelarii Prezydenta RP   Moderatorzy spotkania: prof. Antoni Dudek Andrzej Stankiewicz   4 października 2017...

Czytaj więcej

09.05.2017 - Debata: Polskie przemiany: ewolucja czy rewolucja?

Opublikowano: 24 kwiecień 2017

Kategoria: Debaty o Polsce

Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu Debat o Polsce:   „Polskie przemiany: ewolucja czy rewolucja?”   Obserwując dość uważnie polską scenę polityczną, dochodzimy do wniosku, że widoczne gołym okiem konflikty, spory, czy nawet bezpardonowe walki zasługują na pogłębioną refleksję nie tyle z punktu...

Czytaj więcej

Debaty Międzynarodowe

6.02.2020 - Debata międzynarodowa: Czy III wojna światowa zacznie się na Bliskim Wschodzie?

Opublikowano: 06 luty 2020

Kategoria: Debaty Międzynarodowe

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego zaprasza na kolejną debatę z cyklu "Amerykański czwartek Artura W. Wróblewskiego": "Czy III wojna światowa zacznie się na Bliskim Wschodzie?" Ostatnie dramatyczne wydarzenia na Bliskim Wschodzie niepokoją i prowokują do zadawania pytań. Czy grozi nam nowa wojna lokalna na terytorium Iraku, Iranu i...

Czytaj więcej

18.06.2020 - Debata: Jak Unia Europejska odpowiada na epidemię?

Opublikowano: 02 maj 2020

Kategoria: Debaty Międzynarodowe

18.06.2020 - Debata: Jak Unia Europejska odpowiada na epidemię?

Administracja Unii Europejskiej i rządy krajów członkowskich od trzech miesięcy wypracowują rozwiązania w związku z epidemią koronawirusa Covid-19. Działania te obejmują zarówno bezpieczeństwo zdrowotne obywateli, jak i ochronę gospodarki przed kryzysem. Unia wspiera kraje członkowskie reagując na potrzeby medyczne, prowadzi prace badawcze nad szczepionką. Stworzyła fundusz pomocowy dla unijnej gospodarki...

Czytaj więcej

5.03.2020 - Debata: Postpolityka na Wschodzie? Ukraina pod rządami Zełenskiego

Opublikowano: 05 marzec 2020

Kategoria: Debaty Międzynarodowe

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego zaprasza na debatę:Postpolityka na Wschodzie? Ukraina pod rządami Zełenskiego   Dokąd zmierza Ukraina pod rządami prez. Zełenskiego i w 6 lat po Majdanie? Kto rządzi Ukrainą - stare czy nowe elity; stare czy nowe problemy? Czy Ukraina utrzyma się na Zachodzie czy ulegnie...

Czytaj więcej