Godziny otwarcia

 

pn., śr., pt.: 13:00 - 19:00


wt., czw.: 9:00 - 15:00


sob.-nd.: nieczynne

 

Świat bywa niesprawiedliwy, okrutny, bezwzględny – widzimy to wszyscy na co dzień, nie wyłączając najmłodszych z nas. Nie wszyscy potrafimy jednak przystępnie i bezstronnie wyjaśnić, na czym polegają te problemy i jak sobie z nimi radzić. Kwestie takie jak przemoc seksualna czy nierówności ekonomiczne wzbudzają wiele kontrowersji, a głosy wypowiadające się w dyskusjach na ich temat nie zawsze mają na celu przedstawienie prawdy. Książki zgromadzone w poniższym zestawieniu tłumaczą czytelnikowi/czytelniczce problemy społeczne współczesnego świata, nie narzucając opinii czy interpretacji. Historie w nich zawarte pobudzają do myślenia i do samodzielnego wyciągania wniosków na podstawie posiadanej wiedzy, a nie opierania się na plotkach.

 

Literatura piękna

Doskonały projekt książka o autyzmieDr Tracy Packiam Alloway, Doskonały projekt: książka o autyzmie, ilustr. Ana Sanfelippo, wydawnictwo Zielona Sowa, 2019 – niedługo w szkole mają odbyć się targi naukowe, podczas których grupy uczniów będą prezentować stworzony przez siebie projekt. Grupa Krzysia zdecydowała się zbudować model pociągu. Czytelnik poznaje zachowanie Krzysia na różnych etapach pracy i poprawne reakcje jego kolegów i nauczycieli, dzięki którym może dalej z nimi współpracować, a projekt odnosi sukces. Na końcu książki autorka podaje krótkie informacje dla na temat pracy z dzieckiem dyslektycznym, propozycja sposobu omówienia z dzieckiem przeczytanego tekstu oraz wskazówki jak ćwiczyć pamięć.

 

 


Przygoda z mapą książka o dysleksjiDr Tracy Packiam Alloway, Przygoda z mapą: książka o dysleksji, ilustr. Ana Sanfelippo, wydawnictwo Zielona Sowa, 2019 – podczas obozu harcerskiego dzieci otrzymują zadanie, aby przy pomocy mapy odnaleźć ukrytą w terenie czerwoną flagę i przed zmrokiem wrócić do obozu. Wyznaczony do przewodzenia grupie został Szymek, któremu odczytanie mapy sprawia ogromną trudność, ponieważ „słowa i liczby tańczyły mu przed oczami”. Podczas wędrówki rozpraszają go różne elementy krajobrazu. Pomimo przeciwności losu dzieci odnajdują flagę, ale tracą mapę i wpadają w panikę. Wtedy okazuje się, że Szymek ma „specjalne moce”, dzięki którym wszyscy mogą wrócić bezpiecznie do obozu. Na końcu książki autorka podaje krótkie informacje dla na temat pracy z dzieckiem dyslektycznym, propozycja sposobu omówienia z dzieckiem przeczytanego tekstu oraz wskazówki jak ćwiczyć pamięć.

 


DokuczalskaJoanna Fabicka, Dokuczalska, ilustr. Daniel de Latour, „Poczytajki Pomagajki”, wydawnictwo Muza SA, 2015 – książka o złym zachowaniu. Amelka lubi chodzić do przedszkola, bo może tam dokuczać dzieciom: szczypać je, drapać, podstawiać nogę. Amelka twierdzi, że jest grzeczna, a winne są ręce, które nie chcą jej słuchać. Dziewczynka postanawia podrapać koleżankę, ale niegrzeczne ręce drapią ją samą, potem targają za włosy i szczypią w nos, a na koniec skaczą do góry, do sufitu. Amelka spada na podłogę, a ręce wyskakują przez okno i biegną na ulicę. Nikt ich tam nie chce i nie lubi. Rękom robi się przykro. W przedszkolu Amelka bez rąk nic nie może zrobić, ale pomagają jej inne dzieci. Ręce wracają do Amelki.

Nowa w przedszkoluKatarzyna Pruchnicka, Nowa w przedszkolu, ilustr. Dorota Szoblik, „Poczytajki Pomagajki”, wydawnictwo Muza SA, 2015 – książka o przełamywaniu niechęci do obcych. Do przedszkola przychodzi nowa dziewczynka, Zuri. Pochodzi z Afryki i ma ciemną skórę. Wszystkie dzieci podchodzą do niej, tylko jeden chłopczyk, Kuba, trzyma się z boku, bo nie lubi nowych. Dokucza Zuri. Dzieci zaczynają się od niej odsuwać. Dziewczynka nie chce więcej chodzić do przedszkola. Żeby jej pomóc, mama i pani wychowawczyni zamieniają salę zabaw w murzyńską wioskę. Dzieci bawią się z Zuri i tylko Kuba znów nie chce mieć nic do czynienia z nową. Ale tym razem już nikt go nie słucha. Po pewnym czasie chłopiec przyłącza się do zabawy i przeprasza Zuri.

ksiazki o problemach 1Pija Lindenbaum, Zlatanka i ukochany wujek, ilustr. Pija Lindenbaum, Wydawnictwo Zakamarki, 2012 – książka o homoseksualności. Dziewczynka ma ulubionego wujka, który daje jej prezenty, bawi się z nią, zabiera do opery, do kina i na basen. Tylko w piłkę nożną grać nie umie. Pewnego dnia w mieszkaniu wujka pojawia się Stef. Dziewczynce nie podoba się przyjaciel wujka, jest zazdrosna. Początkowo dokucza mu, a potem ignoruje. Niestety, wujek choruje i dziewczynka musi dotrzymać towarzystwa Stefowi. Wcale jej się to nie podoba. Stef pożycza od dziewczynki piłkę… i po chwili razem grają na podwórku w nogę.

 
 

ksiazki o problemach 2Joanna M. Chmielewska, Niebieska niedźwiedzica, ilustr. Jona Jung, wydawnictwo Bajka, 2012 – książka o inności i braku tolerancji. Niedźwiedzie, jak wiadomo, bywają białe, czarne, brązowe lub szare. A tu pewnego razu parze zupełnie zwyczajnych misiów rodzi się córeczka, zdrowa, śliczna, ale – niebieska. Król niedźwiedzi nie chce na jej cześć wyprawić powitalnej uczty, maleństwo nie przypada do gustu sąsiadom. Cierpią i rodzice, i mała niedźwiedziczka. Nie mogąc pogodzić się z wrogością mieszkańców Niedźwiedziej Doliny, odchodzą do krainy, w której mieszkają „żółte krokodyle, pasiaste hipopotamy, bezogoniaste lwy i mnóstwo innych niezwykłych zwierząt”. Wraz z nimi z doliny odpływają kolory. Kolory wracają, gdy mieszkańcy doliny dostrzegają swój błąd. Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.ksiazki o problemach 3
Justin Richardson, Peter Parnell, Z Tango jest nas troje, ilustr. Henry Cole, Wydawnictwo AdPublik, 2009 – książka o homoseksualności. Prawdziwa historia pingwinów, samców Roya i Silo, mieszkających w nowojorskim zoo. Pingwiny zaprzyjaźniają się i zakładają rodzinę. Wspólnie wysiadują podrzucone im przez opiekuna jajko i doczekują się potomstwa – samiczki Tango.
 
 ksiazki o problemach 4Monika Krajewska, Mój młodszy brat, ilustr. Bogusław Orliński, wydawnictwo Media Rodzina, 2009 – książka o chorobie, ale też o uprzedzeniach, stereotypach i potrzebie tolerancji. Młodszy brat Zuzi Antek ma zespół Downa. Nie martwi to dziewczynki do czasu, gdy jeden z kolegów nazywa go debilem i odmawia wspólnej zabawy. Jego zachowanie zakłóca spokój Zuzi i sprawia przykrość jej rodzinie. Z pomocą przychodzi nauczycielka, która rozmawia z dziećmi o różnych formach i powodach niepełnosprawności.
 
 
 

ksiazki o problemach 5
Zubrzycka Elżbieta, Trzy pytania do Dobrej Wróżki. Jak pomóc dzieciom mówić o krzywdzie, ilustr. Grażyna Rigall, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, 2007 – książka o molestowaniu seksualnym. Jola i Maciuś są bici i wykorzystywani przez przyjaciela mamy. Oboje są przerażeni i czują się winni. Nie przyznają się mamie, żeby jej nie martwić i żeby nie przestała ich kochać. Boją się ośmieszenia i kary. Joli i Maciusiowi pomaga rozmowa z wróżką, która wyjaśnia im, że o krzywdzie, jaka ich spotkała, należy mówić. Książka zawiera wskazówki dla rodziców.
 

ksiazki o problemach 6

Gilles Tibo, Zaü, Dziewczynka, która przestała się uśmiechać, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2004 – książka o molestowaniu seksualnym. Ewa ma tajemnicę, której nie może nikomu zdradzić, bo jeśli to zrobi, mama przestanie ją kochać, a ona trafi do więzienia. Tak Ewie powiedział pan – przyjaciel mamy – który nocą zakrada się do jej pokoju. Tajemnica dławi dziewczynkę, nie pozwala jej się bawić, uśmiechać, słuchać muzyki ani czytać książek. Ewa cały czas się boi, unika innych dzieci, ma coraz gorsze oceny w szkole. By uporać się z emocjami, biega i rysuje biegnące dziewczynki – przed kimś uciekają. Jej rysunki zwracają uwagę nauczycielki, która przychodzi Ewie z pomocą.
 
 

ksiazki o problemach 7
Marcie Aboff, Nie lubię łaskotek!, ilustr. Ewa Poklewska-Koziełło, „Bezpieczne dziecko”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2004 – książka o niechcianym dotyku. Krzyś lubi swojego wujka, ale nie chce, żeby wujek go łaskotał. Jego dotyk sprawia chłopcu przykrość, powoduje, że czuje się zakłopotany. Mówi wujkowi, by zaprzestał łaskotek, ale ten nie reaguje. Krzyś wymyśla więc wymówki, żeby się z nim nie spotykać. W końcu o swoim kłopocie rozmawia z mamą, która pomaga mu w rozwiązaniu problemu. Książka zawiera wskazówki dla rodziców.
 
 Poradniki

ksiazki o problemach 8Pernilla Stalfelt, Różni, ale tacy sami. Książka o tolerancji, ilustr. Pernilla Stalfelt, Wydawnictwo Czarna Owieczka, 2013 – książka o różnicach i podobieństwach między ludźmi, o stereotypach, uprzedzeniach, nietolerancji i przemocy, ale też o tolerancji i jej granicach. O własnym „ja”, o które musimy się troszczyć, i o „ty”, które musimy poznać.

 

 

 

 


ksiazki o problemach 9Eliza Piotrowaka, A ja jestem Polak mały, moim krajem jest świat cały, ilustr. Eliza Piotrowska, Wydawnictwo Czarna Owieczka, 2013 – książka o ojczyźnie, patriotyzmie, polskości i symbolach narodowych. O rodzinie i społeczeństwie, o dobrych i złych wzorach zachowań, o naszych narodowych wadach i zaletach. O otwarciu się na świat, poznawaniu innych ludzi i kultur.

 

 

 

 

 

ksiazki o problemach 10Pernilla Stalfelt, Twoje prawa – ważna sprawa, ilustr. Pernilla Stalfelt, Wydawnictwo Czarna Owieczka, 2011 – książka o prawach dziecka do życia, zabawy, nauki, wolności myśli, wypowiedzi i wiary oraz o obowiązkach państwa i rodziców wobec dzieci. Książka zawiera wstęp Magdaleny Środy na temat praw dziecka oraz skróconą wersję Konwencji o prawach dziecka.

 

 

 

 

ksiazki o problemach 11Borbála Pőcz, Dóra Csányi, Masz prawo, ilustr. Tibor Kárpáti, Wydawnictwo Namas, 2011 – uproszczona wersja Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Wyjaśnia między innymi, czym jest konwencja, jaki jest jej cel, co to znaczy, że ktoś jest niepełnoprawny, i jakie prawa przysługują dzieciom niepełnosprawnym.

 

 

 
 ksiazki o problemach 12Anna Karwińska, Rozmowy z Puszkiem o wyobraźni, przyjaźni i rozumieniu innych, ilustr. Anna Podczaszy, Wydawnictwo WAM, 2010 – o roli i potędze wyobraźni w życiu codziennym i w pracy. O istocie prawdziwej przyjaźni, o tolerancji wobec innych i przełamywaniu początkowej niechęci do obcych. O braku odpowiedzialności i karze za nieposłuszeństwo.

 

 

  ksiazki o problemach 13Pernilla Stalfelt, Mała książka o przemocy, ilustr. Pernilla Stalfelt, „Bez tabu”, wydawnictwo Jacek Santorski & CO, 2008 – książka o przemocy, różnych jej przejawach, skutkach i możliwościach zapobiegania. O przemocy nieumyślnej i usprawiedliwionej oraz o jej przeciwieństwie – serdecznym podejściu do innych i kompromisie. O przemocy w życiu codziennym, w sporcie i o największej formie przemocy – wojnie.

 

 

 

 

ksiazki o problemach 14Jim Auer, „Nie!” – to powiem narkotykom i alkoholowi, ilustr. R.W. Alley, „Skrzat od dobrych rad”, Edycja Świętego Pawła, 2009 – o tym, czym są narkotyki i alkohol oraz ich wpływie na nasz organizm i zachowanie. O uzależnieniu i jego skutkach. O umiejętności sprzeciwienia się osobom pijącym alkohol i biorącym narkotyki oraz o innych, nieszkodliwych sposobach na poprawę nastroju. Książka zwiera wskazówki dla rodziców i opiekunów.

 

 

 ksiazki o problemach 15Elżbieta Zubrzycka, Powiedz komuś!, ilustr. Agnieszka Żelewska, „Bezpieczne dziecko”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2004, 2008 – apel do dzieci, by reagowały na zło, jakie wokół nich się dzieje (m.in. niszczenie przyrody, krzywdzenie zwierząt i innych ludzi, niebezpieczne zabawy), i potrafiły o nim mówić. O konieczności okazywania szacunku i oczekiwania go od innych oraz o umiejętności odróżniania dobra od zła. Książki zawiera wskazówki dla rodziców i propozycje zajęć z dziećmi.

 

 
 ksiazki o problemach 16C. Geisen, Moje ciało jest święte. Jak ustrzec dziecko przed przemocą seksualną, ilustr. R.W. Alley, „Skrzat od dobrych rad”, Edycja Świętego Pawła, 2007 – o różnych rodzajach dotyku, wiadomościach, które dotyk przekazuje, i uczuciach, jakie w nas wzbudza. O konieczności szanowania prawa do prywatności. O potrzebie znalezienia przez dziecko zaufanej osoby, której może się zwierzyć, gdy niepokoi go zachowanie innych ludzi. Książka zwiera wskazówki dla rodziców i opiekunów.

 

 
ksiazki o problemach 17Jim Auer, Jak stawić czoła presji rówieśników. Poradnik dla dzieci, które chcą być sobą, ilustr. R.W. Alley, „Skrzat od dobrych rad”, Edycja Świętego Pawła, 2005 – o tym, kim są rówieśnicy i radzeniu sobie z ich negatywnym wpływem. O rodzajach presji wywieranych przez rówieśników i szukaniu wsparcia u innych – rodziców lub dzieci podobnie myślących. O poczuciu własnej wartości. Książka zwiera wskazówki dla rodziców i opiekunów.
 
 

ksiazki o problemach 18

Christine A. Adams, Jak być dobrym przyjacielem. Poradnik dla dzieci, ilustr. R.W. Alley, „Skrzat od dobrych rad”, Edycja Świętego Pawła, 2006 – o istocie przyjaźni, wyborze przyjaciela i sposobach zawierania przyjaźni. O tym, jak być dobrym przyjacielem, jak przyjaźń pielęgnować i dzielić się nią. Książka zawiera wskazówki dla rodziców i opiekunów.