Literatura piękna

bede biegac

Anna Onichimowska, Będę biegać, ilustr. Ewa Poklewska-Koziełło, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2017 – Maciek biegnie po łące, nagle upada, robi się blady, ma sine usta. Okazuje się, że jest chory na serce. Trafia do Centrum Zdrowie Dziecka. Zabiera ze sobą włóczkowego hipopotama Roberta. Obaj trafiają na kardiologię. Maciek poznaje ciocie i wujków, którzy go badają, a także chłopców, z którymi dzieli salę szpitalną: Filipa, Ryśka i Bartka. Maciek ma mieć operację i trafia na kardiochirurgię. Musi komuś powierzyć Roberta, bo nie może zabrać go na oddział pooperacyjny. Zabawka trafia do Misi. Po kilku dniach Maciek może wrócić na normalną salę, ale przedtem idzie do dziewczynki po hipopotama. Dziewczynce jest przykro, w szpitalu nie ma żadnej zabawki. Maciek prosi mamę, by kupiła dla niej takiego samego hipopotama. W sali czeka na Maćka list od Filipa, który, wyleczony, wrócił do domu.  

kajtek uwazaj

 

Jennifer Berne, Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary, ilustr. Keith Bendis, Prószyński Media, Warszawa 2017 – szpak Kajtek lubił czytać, ale słabo widział literki, mylił tytuły, a nawet potykał się o krzesła w bibliotece. Coś niedobrego działo się z jego oczami. Chyba powinien nosić okulary. Poleciał do okulisty i dostał binokle (bo tak wolał je nazywać). Chciał pochwalić się nimi innym szpakom, a one w śmiech: „Kajtek nosi okulary!”. Kajtkowi zrobiło się przykro. Ruszył w las i nagle zauważył, że dostrzega rzeczy, których wcześniej nie widział. Przyglądał im się i przyglądał, aż potknął się o wielki kamień. Co więcej, kamień go przygniótł. Kajtek był w potrzasku. Wiedział, że sam się nie uwolni. Postanowił wezwać pomoc… za pomocą binokli. Puszczał nimi światełka odbite od słońca. Przyleciały szpaki i uwolniły Kajtka, a potem każdy szpak chciał mieć takie okulary jak on.

 

Chorowitek 

Agnieszka Kaluga, ChoroWitek, ilustr. Marianna Jagoda, „Poczytajki Pomagajki”, wydawnictwo Muza SA, 2014 – książka o chorobie. Witek długo nie chodził do szkoły – był chory na nowotwór. Teraz czuje się dobrze, ale nauczyciele każą mu się oszczędzać i traktują go inaczej niż innych uczniów, bardziej pobłażliwie. Witka to denerwuje, nie chce być inny. Wspomina pobyt w szpitalu, gdzie zaczął pisać blog Moja Klasa. Wklejał do niego listy od kolegów, zdjęcia, opisywał, co działo się w szkole. Blog Witka bierze udział w konkursie na kronikę szkolną i wygrywa.

 

ksiazki o chorobie 1

Jarosław Mikołajewski, Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór, ilustr. Dorota Łoskot-Cichocka, wydawnictwo Egmont, 2011 – książka o starości, chorobie i śmierci. Sąsiad Kasi, Pan Jan, wraca ze szpitala. Dziewczynka dostrzega zmiany w jego wyglądzie i zachowaniu świadczące o chorobie. Pan Jan tłumaczy je w żartobliwy sposób, ale też delikatnie przygotowuje Kasię na swoje odejście: opowiada jej o planowanej podróży – bez powrotu – z przyjacielem z dzieciństwa Pangórem. Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.


ksiazki o chorobie 2

Monika Zięba, Bo ja idę do szpitala, ilustr. Agnieszka Cieślikowska, „Trudny temat”, Agencja Edytorska Ezop, 2010 – sześcioletni Alek idzie do szpitala na operację serca. Towarzyszy mu pluszowy łoś Tadeusz. Razem poznają i oswajają szpitalny świat. Stopniowo, dzięki obserwacji pracy lekarzy i pielęgniarek, dowiadują się, jak funkcjonuje klinika, poznają znaczenie medycznych zabiegów i specjalistyczną terminologię. Początkowy lęk i smutek mijają, szpital okazuje się nie taki straszny, a pobyt w nim zamienia się w przygodę – podróż w kosmos, w którą zabierają koleżankę z sali, Patrycję. Książkę kończy słowniczek terminów medycznych.


ksiazki o chorobie 3

Gro Dahle, Włosy mamy, ilustr. Svein Nyhus, Wydawnictwo EneDueRabe, 2010 – książka o depresji rodzica. Mama Emmy ma piękne długie włosy, które śmieją się, trzepoczą i tańczą. Ale bywają też splątane. Wtedy mama jest dziwna, smutna, płacze i nie na siły zajmować się Emmą. Dziewczynka, choć przerażona zachowaniem mamy, próbuje jej pomóc. Rozplątuje włosy – kłębowisko myśli, uczuć i spraw, z którymi mama nie potrafi sobie poradzić. W gąszczu loków spotyka sprzymierzeńca – brodatego pana, który tak jak ona, próbuje zaprowadzić porządek w życiu Emmy i jej mamy.


ksiazki o chorobie 4

Monika Krajewska, Mój młodszy brat, ilustr. Bogusław Orliński, wydawnictwo Media Rodzina, 2009 – książka o chorobie, ale też o uprzedzeniach, stereotypach i potrzebie tolerancji. Młodszy brat Zuzi Antek ma zespół Downa. Nie martwi to dziewczynki do czasu, gdy jeden z kolegów nazywa go debilem i odmawia wspólnej zabawy. Jego zachowanie zakłóca spokój Zuzi i sprawia przykrość jej rodzinie. Z pomocą przychodzi nauczycielka, która rozmawia z dziećmi o różnych formach i powodach niepełnosprawności.


ksiazki o chorobie 5

Ivona Březinová, Cukierek dla dziadka Tadka, ilustr. Justyna Mahboob, Wydawnictwo Piotra Marciszuka STENTOR, 2008 – książka o radzeniu sobie z chorym na chorobę Alzheimera. Mały Janek ma pradziadka. Pewnego razu do domu przyprowadza go policja, ponieważ staruszek nie mógł sobie przypomnieć, gdzie mieszka. Skleroza pradziadka, powód wielu humorystycznych sytuacji, początkowo nie wywołuje niepokoju rodziny. Z czasem jego zachowanie staje się przykre i niebezpieczne dla domowników i niego samego: zapomina o wnuku podczas zakupów, zatrzaskuje się w łazience, używa gorącego żelazka jako przycisku do gazet, oczernia rodzinę przed sąsiadami, siada za kierownicę samochodu, zażywa za dużo leków. Pradziadek cierpi na chorobę Alzheimera. Rodzina z trudem radzi sobie z sytuacją. Prawdziwym towarzyszem i opiekunem pradziadka staje się mały Janek.

Książki z pogranicza literatury pięknej i poradnika

Małgorzata Osipiak, I znowu ta alergia, ilustr. Joanna Depa, Bernardinum, Pelplin 2018 – Szymon budzi się rano pokryty czerwonymi plamami. Ma alergię pokarmową, ale nie mógł odmówić sobie słodkości na urodzinach Zosi. Plamy stara się ukryć przed rodzicami, smaruje więc twarz podkładem mamy i zakłada sweter z golfem, ale na próżno – musi przyznać  się do zjedzenia zakazanych pokarmów. Odbywa z rodzicami rozmowę na temat alergii, jej przyczyn, objawów i leczenia. Rodzice pocieszają Szymona – alergia nie jest za karę, inne dzieci też mają jakieś przypadłości. Mama znajduje stary zeszyt z przepisami, dzięki którym domowa kuchnia zamienia się w magiczną restaurację. Na stole pojawiają się zdrowe produkty, a Szymon i rodzice zostają kucharzami. Wszyscy gotują potrawy dla alergików. Po obiedzie ruszają na spacer do parku. Nagle tatę łapie atak kichania. Okazuje się, że ma alergię na pyłki i musi brać tabletki.

W książce znajdują się polecenia dla czytających, przepisy kulinarne dla dzieci z alergiami pokarmowymi oraz porady dla rodziców. 

ksiazki o chorobie 7

Joanna Wiecińska, Marta i spino, ilustr. Daria Grad, Fundacja Kręgosłup w Działaniu, 2013 – rymowana historyjka, z obrazkami do pokolorowania i kratkami do samodzielnego wstawiania wyrazów, przygotowująca do pobytu w szpitalu i operacji ortopedycznej. Książka zawiera informacje dla rodziców na temat skoliozy oraz wskazówki, o czym powinni pamiętać po operacji kręgosłupa.


ksiazki o chorobie 8

Bianca-Beata Kotoro, A Zosia ma raka na smyczy, czyli Mały Człowiek mierzy się z chorobą rodzica, ilustr. Bianca-Beata Kotoro, Wydawnictwo Wilga, 2011 – wierszowany tekst o chorobie nowotworowej. Tata Zosi nie przestrzegał zdrowej diety i w jego brzuchu zagnieździł się obcy, czyli rak jelita grubego. Tata poddaje się operacji, przechodzi chemioterapię i udaje mu się powrócić do zdrowia, ale ma stomię. Jego choroba negatywnie wpływa na domowników, zwłaszcza najmłodszych, którzy słabo radzą sobie ze stresem. Książka przekazuje podstawowe informacje o budowie ciała, działaniu układu trawiennego i moczowego, chorobie nowotworowej, jej zapobieganiu i leczeniu. Tekst poprzedzony jest wstępem lekarza onkologa, a zakończony podstawowymi informacjami o rodzajach nowotworów, prawidłowej diecie i konieczności powstawania książek oswajających z chorobą nowotworową.


ksiazki o chorobie 9

Charles A. Amenta, Krzyś jest wyjątkowy. Dla dzieci o autyzmie, ilustr. Monika Pollak, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2010 – oparta na faktach historia Krzysia dotkniętego autyzmem. Chłopczyk lubi być sam, nie umie mówić, z trudem nawiązuje przyjaźnie, ma kłopoty z nauką, bawi się inaczej niż pozostałe dzieci. Książka zaopatrzona jest we wstęp dla rodziców wyjaśniający, czym jest autyzm, jakie są jego obawy i możliwości terapii. Zawiera zdjęcia rodziny autora.


ksiazki o chorobie 10

Rydzewska Marzena, Moja mama nie słyszy, ilustr. Arkadiusz Wilczek, „Porozmawiajmy o uczuciach”, Fundacja Venti, Fundacja Otwórz Oczy, 2009 – książka o niepełnosprawnej mamie i potrzebie tolerancji wobec osób dotkniętych kalectwem. Mama Karolci i Tosi nie słyszy. Dziewczynki opowiadają o tym, jak mama radzi sobie z niepełnosprawnością, w jaki sposób porozumiewa się z ludźmi, jak spędza czas. Mówią o reakcji innych osób na niepełnosprawność mamy: dzieci wyśmiewają jej zachowanie, a dorośli nie rozumieją, czym jest głuchota. Dziewczynki mówią też o częściowym rozwiązaniu problemu – nauce języka migowego kolegów z przedszkola. Książka zawiera informacje dla rodziców.


ksiazki o chorobie 11

Magdalena Karowska-Koperwas, Moja mama jeździ na wózku, ilustr. Arkadiusz Wilczek, „Porozmawiajmy o uczuciach”, Fundacja Otwórz Oczy, 2009 – książka o niepełnosprawnej mamie i potrzebie tolerancji wobec osób dotkniętych kalectwem. Mama Filipa jeździ na wózku, chłopiec wstydzi się tego i chce ukryć jej niepełnosprawność przed kolegami z nowej szkoły. Gdy po lekcjach mama przyjeżdża po Filipa, koledzy go wyśmiewają. Chłopiec jest zły na mamę. Następnego dnia mama Filipa przyjeżdża do szkoły i opowiada dzieciom o swojej pasji – motylach oraz o barierach utrudniających życie osobom na wózkach. Książka zawiera informacje dla rodziców.


ksiazki o chorobie 12

Rydzewska Marzena, Moja mama nie widzi, ilustr. Arkadiusz Wilczek, „Porozmawiajmy o uczuciach”, Fundacja Vendi, Fundacja Otwórz Oczy, 2009 – książka o niepełnosprawnej mamie i potrzebie tolerancji wobec osób dotkniętych kalectwem. Mama Karola nie widzi. Pewnego dnia przychodzi do szkoły, by porozmawiać z nauczycielką. Wszyscy na nich patrzą i Karol bardzo się wstydzi. Z jego rozmów z kolegami, a potem z tatą dowiadujemy się, w jaki sposób radzi sobie osoba niewidoma na ulicy, w sklepie, w windzie, co sprawia jej kłopot, a co ułatwia życie. Książka zawiera informacje dla rodziców.


ksiazki o chorobie 13

Monika Zięba, Moja mama ma raka, ilustr. Agnieszka Cieślikowska, „Trudny temat”, Agencja Edytorska Ezop, 2007 – mama Tomka i Tosi zachorowała na raka piersi. Chodzi na chemioterapię, obcina wypadające włosy, w końcu idzie do szpitala. Jej choroba wywołuje u dzieci stres – płaczą, złoszczą się, moczą w nocy. Po operacji mama wraca do domu i organizuje spotkanie z kobietami takimi jak ona – Amazonkami. Książka przekazuje podstawowe informacje o chorobie, jej zapobieganiu i leczeniu. Na końcu słowniczek terminów medycznych.

Poradniki

ksiazki o chorobie 14

Borbála Pőcz, Dóra Csányi, Masz prawo, ilustr. Tibor Kárpáti, Wydawnictwo Namas, 2011 – uproszczona wersja Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Wyjaśnia między innymi, czym jest konwencja, jaki jest jej cel, co to znaczy, że ktoś jest niepełnosprawny, i jakie prawa przysługują dzieciom niepełnosprawnym.