Literatura piękna

Leon i kotka   

Grażyna Ruszewska, Leon i kotka, czyli jak rozumieć mowę zegara, ilustr. Piotr Fąfrowicz, FRO9, 2004 – książka o zazdrości i odpowiedzialności za młodszych. Kot Leon wiedzie beztroskie, leniwe życie. Nagłe przybycie małej kotki zakłóca jego spokój. Leon nie jest zachwycony. Boi się, że kotka zajmie jego miejsce. Wprawdzie opiekuje się nią, ale tylko tyle, ile musi. Raczej nie zwraca na nią uwagi, aż do dnia, w którym kotka wychodzi na dwór i grozi jej zły pies sąsiadów. Leon niewiele myśląc, staje w jej obronie.


Witaj córeczko   

Irena Landau, Witaj, córeczko, Wydawnictwo Literatura, 2013 – książka o adopcji. Marta mieszka w domu dziecka. Jej tata nie interesuje się nią, a mama siedzi w więzieniu. Znajdują się jednak ludzie, którzy chcą przyjąć Martę do siebie. Dziewczynka nie wie, jak zwracać się do przybranych rodziców, boi się, nie wierzy w ich dobre intencje, choć widzi, że bardzo się starają. Myśli, że wzięli ją na chwilę, a potem wymienią na młodsze dziecko, tym bardziej że podsłuchała ich rozmowę o możliwej adopcji Adasia, z którym przyjaźniła się w domu dziecka. To rodzi wiele nieporozumień, ale wszystko dobrze się kończy – Adaś okazuje się przyrodnim bratem Marty.


Moj tata krol 280 1   

Michel Amelin, Colette Camil, Mój tata król, Wydawnictwo Muchomor, 2007 – książka o braku ojca. W pałacu mieszka księżniczka Ślicznotka. Chociaż ma wszystko, jest nieszczęśliwa, bo nie widuje taty, który zajęty jest rządzeniem krajem. Pewnej nocy księżniczka postanawia się z nim spotkać. Udaje jej się pokonać wiele przeszkód wymyślonych przez jego ministrów: żołnierza w żelaznej zbroi, złego psa i głęboką fosę. Spotyka ojca i od tej pory żyją „jak każdy prawdziwy tato ze swoją małą córeczką”.


Diabełek  

Maria Ewa Letki, Diabełek, ilustr. Agnieszka Żelewska, wydawnictwo Bajka, 2010 – książka o adopcji. Bezdzietne małżeństwo marzy o dziecku. Pewnego dnia do ich drzwi puka diabełek. Udzielają mu gościny, a on odwdzięcza im się pomocą. Ale są z nim i kłopoty: diabełek pluje ogniem na sąsiadów i kradnie. Diabełek prosi mężczyznę i kobietę, by pomogli mu w wielkiej przemianie – chciałby zostać człowiekiem. Warunkiem tej przemiany jest znalezienie kogoś, kto go polubi, ale „musi to być prawdziwe lubienie, z głębi serca”. Pewnego dnia diabełek znika. Mężczyzna i kobieta wyruszają na jego poszukiwanie. Spotykają różne diabełki, wśród nich Ciemniaczka – przez nikogo nielubianego i niechcianego, który dzięki ich miłości zamienia się w chłopczyka.    


Bajka o szczęściu   

Izabela Degórska, Bajka o szczęściu, ilustr. Aleksandra Kucharska-Cybuch, Agencja Edytorska Ezop, 2004 – książka o tym, że dobra materialne szczęścia nie dają, bo największym szczęściem jest przyjaźń. Dziadek mieszka z myszką, kogucikiem i prosiaczkiem. Pewnego dnia dziadka odwiedza wędrowny kupiec i namawia go, by oddał mu myszkę za hebanową fajkę. Następnym razem dziadek za nożyk oddaje kupcowi kogucika, a potem za srebrną tabakierę – prosiaczka. Zostaje sam i jest mu bardzo smutno. Prosi śmierć, by zabrała go ze sobą. Ale zamiast tego śmierć prowadzi go do zwierzątek, które równie smutne jak dziadek, występują w cyrku. Dziadkowi udaje się je odzyskać i znów wszyscy są szczęśliwi.


Milutek   

Babette Cole, Milutek, ilustr. Babette Cole, Nasza Księgarnia, 2004 – książka o zazdrości i miłości. Milutek to pies, którego właścicielom urodziło się dziecko. Milutek obawia się, że „pójdzie w odstawkę”, i robi, co może, żeby to się nie stało. Jego zabiegi odnoszą przeciwny skutek. Milutek zostaje wyrzucony z domu na podwórko. Rozgoryczony odchodzi i wpada w złe towarzystwo. Właścicieli dręczą wyrzuty sumienia. Odnajdują Milutka w schronisku i zabierają do domu… wraz z całym jego złym towarzystwem.


Sama. Listy z piwnicy 

Grzegorz Kasdepke, Sama. Listy z piwnicy, ilustr. Kasia Kołodziej, „Poczytajki Pomagajki”, wydawnictwo Muza SA, 2014 – książka o dziecięcej samotności. Tata Kariny wyprowadził się z domu. Mama lubi porządki i nowe rzeczy. Stare lądują w piwnicy, również zabawki Kariny, choć dziewczynka wcale nie chce się z nimi rozstawać. Karina pisze do zabawek listy, między innymi o tacie, za którym tęskni. Zabawki jej odpisują. Gdy dziewczynka dowiaduje się, że mama może mieć nowe dziecko, myśli, że sama trafi do piwnicy. Na szczęście mama przypadkiem znajduje jeden z listów i naprawia swój błąd.


ksiazki o rodzinie 1

Małgorzata Kur, Król zwierząt, ilustr. Joanna Rusinek, Wydawnictwo BIS, 3013 – przed Kubą trudna praca domowa: musi napisać, do jakiego zwierzęcia porównałby swojego tatę. Kuba obserwuje tatę i za każdym razem, gdy już wybrał odpowiedniego zwierzaka, musi zmienić zdanie: tata nie jest królem-lwem, nie jest silny jak niedźwiedź, ani szybki jak gepard, ani mądry jak sowa. Tata robi zakupy, gotuje i zajmuje się dziećmi. Praca domowa sprawia, że Kuba przygląda się własnej rodzinie, w której daleko do tradycyjnego podziału ról.


ksiazki o rodzinie 2

Annette Aubrey, Rodzina Zuzi, ilustr. Patrice Barton, „Jak zrozumieć… Adopcja”, wydawnictwo Gruner+Jahr Polska, 2013 – książka o rodzinie adopcyjnej. Zuzia spostrzega, że jej wygląd różni się od wyglądu mamy i jest ciekawa dlaczego. Rodzice wyjaśniają jej, w jaki sposób stała się częścią rodziny, tłumaczą, dlaczego została adoptowana, i zapewniają o swej miłości do niej. Książka zawiera wskazówki dla rodziców i nauczycieli.


ksiazki o rodzinie 3

Annette Aubrey, Zawsze będziemy rodziną, ilustr. Patrice Barton, „Jak zrozumieć… Rozwód”, wydawnictwo Gruner+Jahr Polska, 2013 – książka o rozpadzie rodziny. Tatuś Jasia postanawia opuścić dom. Chłopiec jest przerażony i czuje się winny. Rodzice uspokajają go, zapewniają o swojej miłości do niego i o tym, że mimo rozstania zawsze będą rodziną.


ksiazki o rodzinie 4

Asa Lind, Chusta babci, ilustr. Joanna Hellgren, Wydawnictwo Zakamarki, 2013 – książka o przyjaźni i odchodzeniu. Babcia wraca ze szpitala, w domu panuje chaos: przyjechała rodzina, przyszli sąsiedzi, wszyscy coś mówią, płaczą. Dwoje dzieci próbuje znaleźć miejsce, by pomyśleć. Ale gdzie najlepiej schować się w gwarnym, pełnym ludzi domu – pod chustą babci. Właśnie tam dzieci znajdują schronienie i myślą. A o czym? O różnych rzeczach, których nie rozumieją dorośli, z wyjątkiem babci.


ksiazki o rodzinie 5

Zofia Stanecka, Świat według dziadka, ilustr. Bogna Pniewska, Wydawnictwo „W drodze”, 2013 – opowieść o budowaniu więzi między dziadkiem a wnukiem i o pożegnaniu z bliską osobą. Początkowo Ryś nie przepada za dziadkiem Franciszkiem – dziadek „był stary, pomarszczony i dziwnie pachniał”. Z czasem przezwycięża niechęć do niego. Zaprzyjaźniają się, wspominają czasy, gdy dziadek był młodszy, a mama Rysia całkiem mała, rozmawiają o życiu, wychodzą na spacer, robią kakao, idą do fotografa. Rysio nawet nocuje u dziadka. Niestety dziadek choruje i trafia do szpitala. Wprawdzie powraca do zdrowia, ale na spacerze z Rysiem kupuje balonik, który porywa go do nieba. Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.


ksiazki o rodzinie 6

Joanna Papuzińska, Mój tato szczęściarz, ilustr. Maciej Szymanowicz, „Rodzinnie o historii”, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo Literatura, 2013 – co roku, w sierpniu Asia, jej młodszy brat i tata idą na Stare Miasto, by powspominać wojnę i Powstanie Warszawskie. Tata był szczęściarzem: żołnierz niemiecki ranił go w rękę, ale nie zabił; gdy przeprawiał się kanałami, przewrócił się, ale inni pomogli mu się podnieść; na szpital polowy, w którym się leczył, spadły bomby, ale tata przeżył, bo uratował go stół, pod którym spał. Raz tylko miał pecha, po upadku Powstania nie otrzymał paczki, którą wysłał mu stryjek, bo miał fałszywe dokumenty. Ale i tak szczęście mu dopisało: udało mu się przeżyć i odnaleźć dzieci.


ksiazki o rodzinie 7

Joanna Papuzińska, Asiunia, ilustr. Maciej Szymanowicz, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo Literatura, 2011 – wojna zabiera pięcioletniej Asiuni mamę, tatę, braci i dom. Dziewczynka tuła się po obcych mieszkaniach, aż trafia na wieś do babci. Przeżywa beztroskie wakacje, ale po nich nasilają się bombardowania: zbliża się front, a w Warszawie wybucha Powstanie. Asiunia wraz z rodziną musi opuścić dom. Gdy do niego wracają, dom jest zniszczony, w dodatku nadciąga zima, brakuje jedzenia. Udaje im się przetrwać dzięki „pomyślunkowi” – zaradności i pracowitości. Pod koniec wojny Asiunia wraz z rodziną przedostaje się do Stoczka, gdzie odnajduje ją tata. Książka oparta na wspomnieniach prof. Joanny Papuzińskiej.


ksiazki o rodzinie 8

Vilma Costetti, Monica Rinaldini, Kubuś będzie miał braciszka, Wydawnictwo Czarna Owieczka, 2011 – książka o uczuciach starszego rodzeństwa. Kubuś dowiaduje się, że będzie miał braciszka. Bardzo się cieszy i czeka na niego z niecierpliwością: będzie miał się z kim bawić. Gdy okazuje się, że na świat przyjdzie dziewczynka, jest zawiedziony. Jednak, kiedy odwiedza siostrzyczkę w szpitalu, czuje się dumny i szczęśliwy.


ksiazki o rodzinie 9

Vilma Costetti, Monica Rinaldini, Kubuś ma siostrzyczkę, Wydawnictwo Czarna Owieczka, 2011 – książka o uczuciach starszego rodzeństwa. W domu Kubusia pojawia się mała siostrzyczka. Początkowo chłopczyk jest zadowolony, ale radość szybko mija. Zastępuje ją złość: siostrzyczka śpi albo płacze, a rodzice nie mają dla Kuby czasu. Chłopczyk buntuje się, jest niegrzeczny. Czuje się osamotniony i niechciany. Dzięki cierpliwości i pomocy rodziców powoli oswaja się z nową sytuacją.


ksiazki o rodzinie 11

Katarzyna Kotowska, Jeż, ilustr. Katarzyna Kotowska, wydawnictwo Egmont, 1999 – historia rodziny adopcyjnej oparta na przeżyciach autorki. Kobieta i mężczyzna zbudowali dom z ogrodem – dobre miejsce dla dziecka. Ale dziecko nie chciało przyjść. Zrozumieli, że urodziło się komuś innemu. Postanowili je odszukać i znaleźli w Domu Dzieci. Przygarnęli Chłopca-Jeża, pokrytego kolcami strachu i nieufności. Otoczony miłością przybranych rodziców, chłopiec pomału je gubił, a gdy po raz pierwszy powiedział „mamo”, po kolcach nie zostało ani śladu.


ksiazki o rodzinie 12

Agnieszka Porzezińska, Skąd się biorą rodzice? Nie-bajka o adopcji, ilustr. Magdalena Bryll, Edycja Świętego Pawła, 2010 – adopcja widziana oczami dziecka. Mały Groszek, chłopiec bez imienia, po urodzeniu zostaje w szpitalu. Karmią go tam, dbają o niego, leczą, gdy choruje, ale nikt nie okazuje mu serdeczności. Chłopczyk boleśnie to przeżywa. Pewnego dnia do szpitala przyjeżdżają Pani i Pan, którzy mają wszystko z wyjątkiem dziecka. Zabierają Groszka do domu, otaczają go opieką i miłością. Początkowo chłopczyk jest przestraszony, ale z czasem nabiera zaufania do nowych rodziców. I przestaje być Groszkiem – zostaje Jasiem.


ksiazki o rodzinie 13

Monika Krajewska, Mój młodszy brat, ilustr. Bogusław Orliński, wydawnictwo Media Rodzina, 2009 – książka o chorobie, ale też o uprzedzeniach, stereotypach i potrzebie tolerancji. Młodszy brat Zuzi Antek ma zespół Downa. Nie martwi to dziewczynki do czasu, gdy jeden z kolegów nazywa go debilem i odmawia wspólnej zabawy. Jego zachowanie zakłóca spokój Zuzi i sprawia przykrość jej rodzinie. Z pomocą przychodzi nauczycielka, która rozmawia z dziećmi o różnych formach i powodach niepełnosprawności.


ksiazki o rodzinie 14

Agnieszka Frączek, Jeśli bocian nie przyleci, czyli skąd się biorą dzieci, ilustr. Iwona Cała, Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, 2008 – książka o adopcji. Wierszowane opowiadanie o mamie i tacie, którzy poznali się, pokochali i pragnęli dziecka, ale bocian nie chciał go im przynieść. Mama i tata postanawiają wyruszyć na jego poszukiwanie. Przybywają w samą porę – czeka na nich „różowy, śmieszny stworek”. Zabierają go do domu i tworzą szczęśliwą rodzinę.


ksiazki o rodzinie 15

Svein Nyhus, Tato!, Wydawnictwo EneDueRabe, 2008 – książka o braku ojca. Nie wiemy, co stało się z tatą Tomka – jest w pracy, w podróży, opuścił rodzinę, umarł? Wiemy tylko, że chłopczyk bardzo za nim tęskni. Wyobraża sobie, jaki tata był w dzieciństwie, jaki prezent dostałby od niego, gdyby przyszedł, jak wspólnie by się bawili. W oczach Tomka tata jest doskonały, wszystko potrafi i rozumie.


ksiazki o rodzinie 16

Ivona Březinová, Cukierek dla dziadka Tadka, ilustr. Justyna Mahboob, Wydawnictwo Piotra Marciszuka STENTOR, 2008 – książka o radzeniu sobie z chorym na chorobę Alzheimera. Mały Janek ma pradziadka. Pewnego razu do domu przyprowadza go policja, ponieważ staruszek nie mógł sobie przypomnieć, gdzie mieszka. Skleroza pradziadka, powód wielu humorystycznych sytuacji, początkowo nie wywołuje niepokoju rodziny. Z czasem jego zachowanie staje się przykre i niebezpieczne dla domowników i niego samego: zapomina o wnuku podczas zakupów, zatrzaskuje się w łazience, używa gorącego żelazka jako przycisku do gazet, oczernia rodzinę przed sąsiadami, siada za kierownicę samochodu, zażywa za dużo leków. Pradziadek cierpi na chorobę Alzheimera. Rodzina z trudem radzi sobie z sytuacją. Prawdziwym towarzyszem i opiekunem pradziadka staje się mały Janek.


ksiazki o rodzinie 17

Davide Cali, Anna Laura Cantone, Tata na miarę, wydawnictwo Egmont, 2007 – książka o braku ojca. Dziewczynka ma doskonałą, najmądrzejszą i najpiękniejszą na świecie mamę, ale nie ma taty. Wraz z mamą postanawiają go poszukać. Też musi być najlepszy, silny, mądry i przystojny. Dają ogłoszenie do gazety i znajdują supertatę – zupełnie innego, niż szukały.


ksiazki o rodzinie 18

Keiko Kasza, Mamusia dla Koko, ilustr. Keiko Kasza, wydawnictwo Amber, 2004 – książka o adopcji. Samotny ptaszek Koko wyrusza na poszukiwanie mamy. Nie jest nią ani żyrafa, ani pingwin, ani mors – nie chcą go, bo różni się od nich wyglądem. Koko spotyka niedźwiedzicę, która – choć też do niego niepodobna – postanawia zostać jego mamą. W domu niedźwiedzicy Koko spotyka inne przygarnięte przez nią zwierzątka… wcale nie niedźwiadki.

Poradniki

ksiazki o rodzinie 19

Zubrzycka Elżbieta, Będziemy mieli Drugie Dziecko! Magia serca i miłości, ilustr. Monika Pollak, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2009 – o tym, jakie zmiany wywołują narodziny dziecka w życiu starszego rodzeństwa i rodziców. O zmartwieniach związanych z pojawieniem się drugiego dziecka w rodzinie. Rodzice martwią się tym, jak podzielić miłość między dzieci i utrzymać większą rodzinę. Starsze dziecko martwi się, że młodsze zabierze mu miłość rodziców.


ksiazki o rodzinie 20

Emily Menendez-Aponte, Będziesz mieć rodzeństwo! Poradnik dla starszego brata lub siostry, ilustr. R.W. Alley, „Skrzat od dobrych rad”, Edycja Świętego Pawła, 2009 – o tym, skąd się biorą dzieci, i o przygotowaniach związanych z narodzinami nowego dziecka. O emocjach starszego rodzeństwa towarzyszących pojawieniu się młodszego brata lub siostry i potrzebie przygotowania go na zmiany. O trudnościach w zaakceptowaniu tych zmian przez starsze dziecko – obawie przed utratą miłości rodziców i złości, oraz pożytkach płynących z posiadania młodszego rodzeństwa. Książka zwiera wskazówki dla rodziców i opiekunów.


ksiazki o rodzinie 21

R.W. Alley, Nieznośni bracia i samolubne siostry. O rywalizacji rodzeństwa, ilustr. R.W. Alley, „Skrzat od dobrych rad”, Edycja Świętego Pawła, 2007 – o wadach i zaletach posiadania rodzeństwa, konieczności dzielenia się przedmiotami i innymi ludźmi – rodzicami oraz o kłopotach z tym związanymi. O sytuacji w rodzinie dziecka najstarszego, najmłodszego i tego w środku. O radzeniu sobie z nietypowym rodzeństwem: niepełnosprawnym lub utalentowanym. Książka zwiera wskazówki dla rodziców i opiekunów.


ksiazki o rodzinie 22

Jennifer Wilgocki, Marcia Kahn Wright, Czas niepewności. O dzieciach w rodzinach zastępczych, ilustr. Łukasz Kaczmarek, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2007 – o sytuacji dzieci mieszkających w rodzinach zastępczych: powodach opuszczenia własnej rodziny, uczuciach wobec przybranych rodziców, trudnościach związanych ze wspólnym życiem, tęsknocie dzieci za domem, o ludziach zaangażowanych w opiekę zastępczą – rodzicach zastępczych, pracowniku socjalnym, prawniku – i ich zadaniach oraz o emocjach doświadczanych przez dzieci w związku z niepewną przyszłością. Książka zawiera uwagi dla rodziców zastępczych.


ksiazki o rodzinie 23

J.S. Jackson, Najważniejsza jest rodzina. Poradnik dla dzieci, ilustr. R.W. Alley, „Skrzat od dobrych rad”, Edycja Świętego Pawła, 2005 – o rodzinie i jej znaczeniu w naszym życiu. O tym, czego rodzice uczą dzieci, a dzieci rodziców. O potrzebie rozmowy, wspólnej pracy i zabawie, o kłótniach i rodzinnych tradycjach: np. obchodzeniu świąt, wspólnych posiłkach, uczestnictwie w nabożeństwach. O rodzinnych spotkaniach i podtrzymywaniu więzi z krewnymi. Książka zwiera wskazówki dla rodziców i opiekunów.