Literatura piękna

wysiedleni

Dorota Combrzyńska-Nogala, Wysiedleni, ilustr. Magdalena Kozieł-Nowak, seria „Wojny dorosłych – historie dzieci”, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018.

Kazia Łobodziec mieszka na przedmieściach Gródka Jagiellońskiego pod Lwowem. Obok polskich rodzin mieszkają Ukraińcy i Żydzi, a w sąsiedniej wsi – Niemcy. Wszyscy żyją zgodnie i wspólnie obchodzą święta religijne, a dzieci razem się bawią. Wybucha II wojna światowa. Na Polskę napadają Niemcy i Rosjanie. Ludzie się zmieniają: Niemcy niszczą pomnik polskiego króla, a Ukraińcy z przyjaciół stają się wrogami. Pojawiają się bandy UPA. Z Gródka znikają Żydzi. Nadchodzi rok 1942, zwany „głodowym rokiem”. Kazia z ciocią pomagają umierającemu z głodu Żydowi, za co grozi im kara śmierci. Ratuje je Ślązak przymusowo wcielony do niemieckiego wojska. Z szeregu Żydów prowadzonych na śmierć uciekają dwaj chłopcy. Ratuje ich rodzina Kazi. Ukraińcy coraz częściej napadają na polskie domy. Kończy się wojna, ale nikt nie jest bezpieczny. We wsi zjawiają się zapijaczeni Rosjanie, ludzie giną od niewybuchów. Polacy, w tym rodzina Kazi, muszą opuścić swoje domy i zamieszkać na ziemiach zachodnich. Ludzie są zrozpaczeni, zostawiają domy, w których ich rodziny mieszkały od pokoleń. Przyjeżdżają do poniemieckiej wsi Żarek. Wciąż mieszkają w niej Niemcy, zwłaszcza kobiety z dziećmi. Między polskimi i niemieckimi dziećmi rodzą się przyjaźnie. Kazia wraz z koleżanką wystawiają przedstawienie w świetlicy, co sprzyja integracji mieszkańców wsi. Obie uczestniczą też w nabożeństwie w kościele dla Niemców – podobieństw jest więcej niż różnic. Niemcy i Polacy zaczynają sobie pomagać. Książka oparta na wspomnieniach Kazimiery Mirosławskiej.

jadzia

 

Izabela Klebańska, Jadzia, ilust. Maciej Szymanowicz, seria „Wojny dorosłych – historie dzieci”, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018 – trwa druga wojna światowa. Sześcioletnia Jadzia mieszka z mamą i starszą siostrą. Tata poszedł walczyć. Świat się zmienił: przez Łódź maszerują kolumny wrogich żołnierzy, dzieci nie wychodzą bawić się na podwórku, a mama szydełkuje nie dla przyjemności, lecz na sprzedaż. Niemcy wyznaczają racje żywnościowe i zamykają polskie szkoły. Wraca ojciec dziewczynek. W mieście robi się coraz bardziej niebezpiecznie, a Jadzia ma tendencje do wpadania w kłopoty. Zaczyna też brakować jedzenia. Rodzice podejmują decyzję, że dziewczynka pojedzie do cioci do Zawichostu. Jadzia czuje się tam samotna, nie może opowiadać o sobie sąsiadom ani koleżankom w szkole – to niebezpieczne. W spokojnym dotychczas Zawichoście wzmagają się represje, znikają krewni Jadzi, giną mieszkańcy miasteczka. Zbliża się front. Wszyscy muszą opuścić miasto. Jadzia dowiaduje się o śmierci ojca, a sama zostaje ranna odłamkiem. Wojna się kończy, ale wyzwoliciele Rosjanie nie są lepsi od Niemców. Po pięciu latach wojennej tułaczki Jadzia wraca do Łodzi.  

Książka oparta na losach Jadwigi Brzezińskiej, matki autorki.

 

 

Ewa Nowak, Kto uratował jedno życie… Historia Ireny Sendlerowej, ilustr. Anna Kurdziel, seria „Czytam sobie. Fakty”, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2018 – w 2003 roku prezydent odznaczył Irenę Sendlerową Orderem Orła Białego. Otrzymała go za uratowanie życia wielu Żydom. Książka opowiada, jak do tego doszło. Wybuchła II wojna, Niemcy napadły na Polskę. Hitler nienawidził Słowian, Romów, a przede wszystkim Żydów. W Polsce mieszkało ich wielu, niektórzy uważali się za Polaków. W Warszawie w czasie okupacji Żydzi nosili opaski z gwiazdą Dawida i mieszkali w getcie. Żyli w tragicznych warunkach. Polacy nie mogli im pomagać – za to groziła śmierć. Znaleźli się jednak odważni, którzy nie ulękli się Niemców i nieśli pomoc mieszkańcom getta. Wśród nich była Irena Sendlerowa. Przenosiła go getta ubrania, leki i jedzenie. W końcu – różnymi sposobami i  współpracując z wieloma ludźmi – zaczęła ratować żydowskie dzieci. Wielu z nich po wojnie mogło odnaleźć swoje rodziny dzięki zaszyfrowanym kartotekom, które prowadziła. W 1965 roku Irena Sendlerowa otrzymała odznaczenie Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

 

otto

Tomi Ungerer, Otto. Autobiografia pluszowego misia, Wydawnictwo Format, Wrocław 2011 – misia uszyto w Niemczech. Trafił do Dawida jako prezent urodzinowy. Dawid i jego kolega Oskar nazwali misia Otto i wspólnie się nim bawili. Pewnego dnia na ubraniu Dawida pojawiła się żółta gwiazda – był Żydem. Zjawili się panowie w czarnych płaszczach, którzy zabrali Dawida i jego rodzinę. Na pożegnanie Dawid dał misia Oskarowi. Trwała wojna, tata Oskara wyruszył na front. Na miasto, w którym mieszkał Oskar, leciały bomby, a jeden wybuch wyrzucił misia w powietrze. Znalazł go Charlie, żołnierz o ciemnym kolorze twarzy, wziął na ręce i w tym momencie obu przeszyła kula. Charlie i miś trafili do szpitala, a po wojnie – do Ameryki. Miś został zabawką córki Charliego. Pewnego dnia wpadł w łapy łobuzów, którzy sponiewierali go i wrzucili do kosza na śmieci. Stamtąd trafił w ręce handlarza antyków, który naprawił go i umieścił w witrynie swego sklepu. Tam zauważył go starszy pan. Był to Oskar. Historia misia trafiła do gazet. Przeczytał ją Dawid. I tak doszło do szczęśliwego spotkania całej trójki.

 

ksiazki o wojnie 1

Joanna Papuzińska, Mój tato szczęściarz, ilustr. Maciej Szymanowicz, „Rodzinnie o historii”, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo Literatura, 2013 – co roku, w sierpniu Asia, jej młodszy brat i tata idą na Stare Miasto, by powspominać wojnę i Powstanie Warszawskie. Tata był szczęściarzem: żołnierz niemiecki ranił go w rękę, ale nie zabił; gdy przeprawiał się kanałami, przewrócił się, ale inni pomogli mu się podnieść; na szpital polowy, w którym się leczył, spadły bomby, ale tata przeżył, bo uratował go stół, pod którym spał. Raz tylko miał pecha, po upadku Powstania nie otrzymał paczki, którą wysłał mu stryjek, bo miał fałszywe dokumenty. Ale i tak szczęście mu dopisało: udało mu się przeżyć i odnaleźć dzieci.


ksiazki o wojnie 2

Renata Piątkowska, Wszystkie moje mamy, ilustr. Maciej Szymanowicz, Wydawnictwo Literatura, 2013 – książka o holokauście. Zabawa w wojnę staje się rzeczywistością. Nadchodzą Niemcy, burzą domy, mordują najbliższych, a tych, którzy ocaleli, zamykają w getcie. Szymon Bauman, by przetrwać wojnę, zmienia imiona i mamy. „Ile można mieć mam?” – pyta mały Szymek… a może Staś Kalinowski lub Maciek. Miał pięć wspaniałych mam. Pierwsza zmarła w getcie, druga przeprowadziła go na aryjską stronę, dwie kolejne przyjęły pod swój dach, a ostatnia otoczyła opieką po wyzwoleniu. Cztery bezimienne mamy i jedna, która przeszła do historii – Irena Sendlerowa.


ksiazki o wojnie 3

Joanna Rudniańska, XY, ilustr. Jacek Ambrożewski, Wydawnictwo Muchomor, 2012 – książka o holokauście. Tuż przed wojną na świat przychodzą dziewczynki – bliźniaczki. Ich mama nie może się nimi zająć, więc jedna dziewczynka, Hania Y, trafia do rodziny polskiej, a druga, Hania X, do rodziny żydowskiej. Ich nowi rodzice dbają, by dziewczynki nigdy się nie zobaczyły, choć raz – przypadkiem – im się to udaje. Wybucha wojna. Hania X wraz z rodzicami trafia do getta. Hania Y przejeżdża przez nie tramwajem i wtedy dziewczynki widzą się po raz drugi. Dowiadują się, że są siostrami. Hania Y wyjeżdża na wieś, by bezpiecznie przeczekać wojnę, a Hani X udaje się wydostać na aryjską stronę. Trafia do domu, w którym mieszka Hania Y. Dzięki przyjaźni, pomysłowości i pomocy tajemniczej kobiety dziewczynkom udaje się przetrwać wojnę. Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.


ksiazki o wojnie 4

Michał Rusinek, Powieki, ilustr. Ola Cieślak, Opera i Filharmonia Podlaska, 2012 – na łące mieszkają polne myszy. Całymi dniami – z nosem przy ziemi – szukają pożywienia. Pewnego dnia czują dziwny zapach. To dym. Do polany ze wszystkich stron zbliża się ogień. Znikąd nie ma ratunku. Jedna z myszy spogląda w niebo i po raz pierwszy widzi chmury. Nakłania inne myszy, by uczyniły to samo – patrzyły na chmury, a potem zamknęły oczy i pod powiekami zatrzymały obraz pięknego, ale ginącego świata.


ksiazki o wojnie 5

Joanna Papuzińska, Asiunia, ilustr. Maciej Szymanowicz, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo Literatura, 2011 – wojna zabiera pięcioletniej Asiuni mamę, tatę, braci i dom. Dziewczynka tuła się po obcych mieszkaniach, aż trafia na wieś do babci. Przeżywa beztroskie wakacje, ale po nich nasilają się bombardowania: zbliża się front, a w Warszawie wybucha Powstanie. Asiunia wraz z rodziną musi opuścić dom. Gdy do niego wracają, dom jest zniszczony, w dodatku nadciąga zima, brakuje jedzenia. Udaje im się przetrwać dzięki „pomyślunkowi” – zaradności i pracowitości. Pod koniec wojny Asiunia wraz z rodziną przedostaje się do Stoczka, gdzie odnajduje ją tata. Książka oparta na wspomnieniach prof. Joanny Papuzińskiej.


ksiazki o wojnie 6

Michał Rusinek, Zaklęcie na „w”, ilustr. Joanna Rusinek, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo Literatura, 2011 – wojenne przeżycia małego Włodka. Na rowerze rozwozi ślubne zaproszenia, w rzeczywistości tajne rozkazy. W pierwszych dniach wojny traci ojca, ale dzięki kurtce uszytej z płaszcza taty czuje jego obecność. Zdobywa wojenny pseudonim… prasując koszule żelazkiem z duszą. Wstępuje do Szarych Szeregów, przenosi tajemnicze koperty i próbuje walczyć z Czarnymi Panami za pomocą cukru. Jego siostra trafia na roboty do Niemiec, gdzie wzięta za szpiega, ledwo uchodzi z życiem. Książka oparta na wspomnieniach Włodzimierza Dusiewicza, reżysera dokumentalisty, byłego Zawiszaka.


ksiazki o wojnie 7

Antón Fortes, Dym, ilustr. Joanna Concejo, Wydawnictwo Tako, 2011 – mały chłopiec wraz z rodzicami trafia do obozu koncentracyjnego. Opowiada, jak do niego trafił, i jak wygląda obozowe życie: rozdzielenie z ojcem, praca mamy, głód, choroby, zimno, bicie i egzekucje. Mówi o strachu i tęsknocie za domem. I o swoim jedynym przyjacielu Vadio, z którym ginie w „domu z kominem”.


ksiazki o wojnie 8

Paweł Beręsewicz, Czy wojna jest dla dziewczyn?, ilustr. Olga Reszelska, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo Literatura, 2010 – Ela i Antek spędzają wakacje nad morzem. Antek przygotowuje się do nadciągającej wojny, odrzuca pomoc Eli, bo „wojna nie jest dla dziewczyn”. Wojna wybucha. Tata Eli, po ucieczce z niewoli, musi się ukrywać. Mama zostaje aresztowana. Ela wstępuje do harcerstwa i podczas Powstania Warszawskiego pomaga rannemu Antkowi – okazuje się, że jednak wojna dziewczyn nie omija. Książka oparta na wspomnieniach Elżbiety Łaniewskiej. Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.


ksiazki o wojnie 9

Ryszard Marek Groński, Szlemiel, ilustr. Krzysztof Figielski, Wydawnictwo Nowy Świat, 2010 – książka o holokauście. Druga wojna światowa z psiej perspektywy. Szlemiel, buldog angielski, opowiada okupacyjne losy mieszkańców Warszawy, również czworonożnych. Jego właściciele, zasymilowani Żydzi, są zmuszeni do opuszczenia domu i zamieszkania w getcie. Psa przygarnia ich polska służąca. Po jakimś czasie udaje się wyprowadzić z getta Joasię, córkę właścicieli Szlemiela. Pomocy udziela jej polski profesor i inni mieszkańcy Saskiej Kępy, niektórzy zamieszani w konspirację. Po aresztowaniu opiekunów Joasia decyduje się wrócić do getta.


ksiazki o wojnie 10

Elżbieta, Kruszek i Jagusia, wydawnictwo Endo, 1999 – książka o przyjaźni, w którą wkracza wojna, i o wojnie, której nie udało się zniszczyć przyjaźni. Wybuch wojny przerywa dziecięce zabawy króliczków, Kruszka i Jagusi. Pomiędzy ich domami wyrasta kolczasty żywopłot, którego nie wolno przekroczyć. Wojna trwa długo, przynosi strach i zniszczenie, aż w końcu zasypia – trzeba uważać, żeby jej nie obudzić. Kolczasty żywopłot nie znika, ale króliczki znajdują sposób, by znów razem się bawić.