Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu

ZAGADANI – ZASŁUCHANI 

Naszym gościem będzie

Łukasz Orbitowski

piątek 29 listopada g. 18.00

 

 

ekrany zz Orbitowski2

 

 

 

O czym jest jego najnowsza powieść „Wróg”?

To przewrotna opowieść o namiętnościach ludzkiej duszy. I o miłości silniejszej niż czas.

Kraków, maj 2003 roku.
Ogień ogarnia Centrum Handlowe Gigant. Rozszalałe płomienie bezskutecznie próbuje opanować niemal dwustu strażaków. Wkrótce w areszcie śledczym przesłuchiwany przez psychiatrę strażak Staszek Zoll snuje niezwykłą historię, która może się okazać rozwiązaniem zagadki pożaru Giganta.

Imperium Rzymskie, lata 54–68.
Cesarz Neron zatraca się w uczuciu do Poppei, żony przyjaciela. Gdy miasto niszczy wielki pożar, odważnie dowodzi akcją ratunkową. Rozpoczyna się poszukiwanie winnych. Poppea uważa, że to chrześcijanie rzucili klątwę na cesarską rodzinę.

 

Co łączy te dwie katastrofy? Czy możliwe, że zagadka współczesnej tragedii sięga czasów starożytnego Rzymu?

"Wróg" to historia o zagubieniu i walce o własną tożsamość. O niszczycielskiej sile uczuć i tajemnicach, które splatają losy bohaterów na przestrzeni wieków. Żywioł pochłania tu nie tylko budynki, ale i ludzkie dusze, a granica między rzeczywistością a ułudą zaciera się z każdą stroną.

Orbitowski zderza okrutny i olśniewający świat starożytnego Rzymu z atmosferą Polski tuż przed przystąpieniem do Unii Europejskiej. Duszny przepych uczt, zapach kadzideł i krwi na arenach… a także współczesny Kraków, życie pełne ekscytacji i niepewności, nadzieja na rozwój i obawa przed zmianami. Przaśność i wielkie aspiracje.

 

Łukasz Orbitowski to jeden z najciekawszych polskich prozaików, autor między innymi powieści takich jak Kult, Chodź ze mną i Inna Dusza. Nagrodzony Zajdlem i Paszportem Polityki, nominowany do nagrody Nike. Kiedyś robił programy telewizyjne, obecnie prowadzi zajęcia literackie w krakowskim więzieniu. Słucha metalu, podnosi ciężary. Mieszka z synem w Krakowie.

 

 

Prowadzenie: Anna Sajnog 

Sala konferencyjna na I piętrze budynku Plomby 

(wejście z bramy z syrenką) 

Wstęp wolny 

Zapraszamy!

logo ibby
 

 logo qlturka

 logo ryms

 logo pidd