Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Zbiory liczą ok. 15 000 woluminów starych druków i ok. 4 000 jednostek rękopiśmiennych. Obejmują druki wydane do 31 grudnia 1800 r., niezależnie od ich tematyki i formy (książki, czasopisma, atlasy) oraz rękopisy (w tym maszynopisy) niezależnie od daty ich powstania i treści.

W zbiorze starych druków do najcenniejszych kolekcji należą 83 inkunabuły, kilka rzadkich druków, np. frag­menty pierwszej polskiej książki kucharskiej z XVI wieku oraz takie skarby, jak druki z szes­nastowiecznego księgozbioru króla Zygmunta Augusta, z biblioteki Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz z Biblioteki Załuskich.

W zbiorze rękopisów znajdują się cenne dokumenty pergaminowe, m. in. bulla papieża Alek­sandra VI z 1492 r z ołowianą pieczęcią. Największą jednak część zbioru stanowią rękopisy z XIX wieku. Są to między innymi autografy Zygmunta Krasińskiego, Józefa Ignacego Kraszew­skiego, Elizy Orzeszkowej, Henryka Sienkiewicza, Teofila Lenartowicza czy spuścizna Bolesła­wa Prusa oraz zespoły akt takich instytucji, jak Szkoła Główna Warszawska czy archiwum „Prze­glądu Tygodniowego”.

Informacje o zbiorach można uzyskać na podstawie katalogów i kartotek kartkowych opracowy­wanych w Dziale Starych Druków i Rękopisów, a także korzystając z drukowanych katalogów zbiorów: Katalogu rękopisów Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy. T. 1-2, Katalogu starych druków Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy. (część 1: Inkunabuły, część 2: Polonica XVI w., część 3: Polonica XVII w.)

Ze względu na szczególną wartość zbiory udostępniane są w Czytelni Starych Druków i Rękopisów jedynie w wyjątkowych przypadkach: do celów naukowych lub wydawniczych. Osoby nie będące samodzielnymi pracownikami nauki mogą korzystać ze zbiorów Działu na podstawie zaświadczeń (np. z uczelni) lub po uzyskaniu zgody Dyrekcji Biblioteki. Część zbiorów udostęp­niana jest wyłącznie w postaci mikrofilmów.

Szukaj na stronie