Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Piotra Kitrasiewicza z Krzysztofem Masłoniem, krytykiem literackim, wybitnym znawcą literatury polskiej dwudziestego wieku.

„Tajemnice i zagadki losów pisarzy wywierających wpływ na powojenne życie literatury polskiej” – tak napisał poeta i prozaik Józef Baran o najnowszej książce Masłonia zatytułowanej „Klątwa sprzeczności. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy”. Kontynuuje ona tematykę podejmowaną przez autora w jego wcześniejszych dziełach, zwłaszcza w „Od glorii do infamii” (2015) oraz „W pisarskim czyśćcu” (2017).  Tryptyk ten ukazuje losy naszej literatury w okresie zagrożenia totalitaryzmami politycznymi i wyzwania przed jakimi stanęli jej twórcy. Niektórzy zachowali godność i nie dali się zastraszyć, inni poszli na rozliczne kompromisy z komunistyczną władzą, a jeszcze inni otwarcie ją popierali.  „Autor nie osądza, stara się zrozumieć, przytacza fakty, które  znać trzeba.  Jest jak dobry lekarz, daje zapis choroby, ale nie gorszy się ani nie panikuje z powodu stanu pacjenta. Spotkania otwiera Witold Gombrowicz, którego pycha wobec ludzi, arogancja wobec świata nosiły znamiona zespołu maniakalnego. Zasmucają losy oszalałego patriotyzmem Jerzego Krzysztonia. Zainfekowany obłędem na kazachskim stepie, wielokrotnie przebywa w Tworkach, by w końcu odebrać sobie życie. Wybór zamyka mądry nonkonformista, Zygmunt Kubiak. Zafascynowany cywilizacją grecko-rzymską, szuka  w niej schronienia pozwalającego ignorować siermiężną pospolitość PRL-owskich elit” – skomentował pracę Masłonia profesor nauk medycznych Stefan Grajek.

Autor „Klątwy sprzeczności” nie ulega w swojej pracy naciskom tzw. poprawności politycznej i pozostaje swobodny od własnej autocenzury. Pisze po prostu prawdę (dla wielu jakże niewygodną!), co sprawia, że jego książkę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem.

Zapraszamy na stronę www.koszykowa.pl oraz na YouTube Biblioteki.

 

Szukaj na stronie