Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego zakończyła realizację projektu Katalog wydawnictw muzycznych XIX – XX w. znajdujących się w zbiorach Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Projekt opiera się na opracowaniu druków muzycznych, przede wszystkim nut wydanych w XIX wieku, w tym cimelia, oraz wydawnictwa z pierwszej połowy 20 wieku, znajdujące się w zbiorach Działu Sztuki, Rzemiosł Artystycznych i Kartografii Biblioteki. Skatalogowano całość w liczbie 6.000 nut, z imponujących zasobów w ilości 26.500 jednostek, które zostały zgromadzone do tej pory. Opracowane zbiory są cały czas skanowane i udostępniane czytelnikom w ramach platformy Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej.

Wybrana do projektu część zbiorów, w tym wydawnictwa pochodzące z pierwszej połowy stulecia, należą do najciekawszych i unikatowych zabytków polskiego i obcego drukarstwa muzycznego. Są one obecnie trzecią co do wielkości kolekcją tego typu muzykaliów w kraju po Bibliotece Jagiellońskiej i Bibliotece Narodowej, a wraz ze zbiorami Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego (obecnie Uniwersytetu Muzycznego) stanowią jedyną zachowaną pozostałość dawnych warszawskich kolekcji druków muzycznych.

Druki muzyczne, ulotne z racji swojego przeznaczenia, wydawane były przeważnie w małych nakładach. Traktowane czysto użytkowo, rzadko były przechowywane „dla potomności”, dlatego tak niewiele starych nut się zachowało. W zbiorach Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy znajdują się 134 pozycje opublikowane w latach 1801-1850, z których 80 to egzemplarze zachowane tylko w tej Bibliotece. Z kolei wybrane wydawnictwa z pierwszej połowy 20 wieku, a szczególnie z okresu międzywojennego, to bardzo poszukiwane przez czytelników nuty piosenek autorstwa m. in. Władysława Szpilmana, Henryka Warsa, Szymona Kataszka czy Jerzego Petersburskiego.

Realizując projekt Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego postanowiła stopniowo udostępniać nuty czytelnikom. Część zbiorów została zdigitalizowana i jest dostępna z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie w Mazowieckiej Bibliotece Cyfrowej (mbc.cyfrowemazowsze.pl). Większość druków udostępniana jest bez żadnych ograniczeń. Te, co do których są wątpliwości – czy znajdują się w domenie publicznej (publikowane mogą być materiały, których autor zmarł nie wcześniej niż 70 lat temu) są dostępne dla czytelników korzystających z komputerów znajdujących się na terenie Biblioteki.

Digitalizacja materiałów miała również na celu ochronę fizycznego egzemplarza, tak aby uchronić druki przed stopniowym niszczeniem.

Projekt Katalog wydawnictw muzycznych XIX - XX w. znajdujących się w zbiorach Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy został zrealizowany w terminie 01.05.2015 do 31.12.2015 r., ze środków finansowych na działalność upowszechniającą naukę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dostęp do publikacji w Mazowieckiej Bibliotece Cyfrowej:

Nasz Brygadjer : marsz wojskowy : na fortepian

Le Vrai Tango Argentino

Szarotka = Kwiat alpejski : ulubiona kompozycya salonowa na fortepian : op. 31

Świr, świr, świr za kominem : mazur

Szukaj na stronie