Godziny otwarcia

pon.-pt.: 9:00-21:00
sob.: 9:00-17:00
nd.: 9:00-14:00

Wypożyczalni, Czytelni im. St. Kierbedziów i MKD obowiązują odmienne godziny pracy - więcej

 


logo FE Infrastruktura i Srodowisko logonew sig UE EFRR

Projekt Przebudowa Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Etap II został sfinansowany przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, oraz przez Województwo Mazowieckie.

2 sierpnia 2017 roku zmarła pani Wanda Chotomska, Pierwsza Dama polskiej literatury dla dzieci, autorka wierszy, opowiadań, tekstów piosenek, sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych i dobranocek.

 Wanda Chotomska urodziła się 26 października 1929 roku w Warszawie. Mając piętnaście lat brała udział w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka. Po wojnie studiowała nauki polityczne i dziennikarstwo. W roku 1949 na wiele lat związała się z redakcją nowo powstałego pisma „Świat Młodych”, gdzie drukowała swoje pierwsze utwory. Niektóre z nich pisane były wspólnie z Mironem Białoszewskim (pseud. Wanda Miron). Współpracowała również z innymi pismami dla dzieci: „Misiem”, „Świerszczykiem”, „Płomykiem” i „Płomyczkiem”. Debiutem książkowym Wandy Chotomskiej był tom wierszy dla dzieci Tere-fere z 1958 roku ilustrowany przez Bohdana Butenkę. W tym samym czasie na łamach „Świerszczyka” ukazywały się komiksy autorstwa Wandy Chotomskiej i Bohdana Butenki: Panna Kreseczka i Pan Motorek. Wymienione tytuły, jak również opowiadanie Leonek i lew z ilustracjami Teresy Wilbik zostały wznowione w ostatnich latach w serii „Muzeum Książki Dziecięcej poleca” Wydawnictwa Muza.

Fot. T. Samosionek

 W ciągu 60 lat twórczości Wanda Chotomska wydała kilkadziesiąt tomów wierszy dla dzieci. Poza wspomnianym wyżej Tere-fere najbardziej znane to: Wiersze pod psem (1959), Siedem księżyców (1970), Kurczę blade (1983), Remanent (1985), Kram z literami (1987), Wiersze dla dzieci (1997), Wiersze ulubione (2014), Bobry mówią dzień bobry (2014). Napisane wierszem Dzieci pana Astronoma (1961) od lat znajdują się w zestawie szkolnych lektur, a pisane prozą Drzewo z czerwonym żaglem (1976) zostało wpisane na międzynarodową Listę Honorową IBBY, im. Hansa Christiana Andersena. Wanda Chotomska jest również autorką scenariuszy znanej dobranocki Jacek i Agatka oraz autorką licznych tekstów piosenek śpiewanych przez zespoły dziecięce Gawęda i Łejery.

 Za swą twórczość Wanda Chotomska otrzymała wiele nagród, między innymi Order Uśmiechu, którego była też pomysłodawczynią. W roku 1976 otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości literackiej, w 1977 – Medal Komisji Edukacji Narodowej, w 2003 Medal Polskiej Sekcji IBBY, w 2005 Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2012 Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, w 2013 Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, w 2014 wyróżnienie ZAiKS-u za całokształt twórczości dla dzieci. Imię Wandy Chotomskiej od ponad dwudziestu lat przyjmują biblioteki, szkoły i przedszkola w całej Polsce.

 Wanda Chotomska miała niezwykły dar rymowania. Jej wiersze są melodyjne, rytmiczne, łatwo wpadające w ucho. Ukazują czytelnikom w każdym wieku poetycką stronę codzienności. Można je czytać przez całe życie i czerpać z nich zarówno radość, jak i satysfakcję badawczą. Pani Wanda była niezwykła osobą – piękną, utalentowaną kobietą, pełną radości życia i serdeczności wobec świata. Miała wielu przyjaciół, dla których Jej odejście jest ogromną stratą. Zawsze z wielką sympatią wyrażała się o Muzeum Książki Dziecięcej. Jesteśmy Jej za to wdzięczni.

 

Pozostajemy w głębokim smutku

 Kierowniczka i Pracownicy Muzeum Książki Dziecięcej

To było niezwykłe wydarzenie: wspaniali ludzie, piękne i mądre książki, miła atmosfera... Kolejne Spotkanie Przyjaciół Muzeum Książki Dziecięcej na długo zostanie w naszych wspomnieniach. Dziękujemy wszystkim Pisarzom, Ilustratorom, Bibliotekarzom, Badaczom, Publicystom – wszystkim Przyjaciołom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, mimo że wielu z nich musiało pokonać długą drogę.

Poniżej zamieszczamy najnowszą Listę Skarbów oraz fotoreportaż z uroczystości. Zdjęcia wykonała Anna Babula, a książki oceniało jury w składzie: Anna Babula, Lidia Błaszczyk, Ewa Gruda (przewodnicząca), Krystyna Kuć, Ewelina Rąbkowska, Krystyna Rybicka (konsultant graficzny).

 

Lista Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2016

 

WYRÓŻNIENIA

Czarne jeziora, Dorota Suwalska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Fanfik, Natalia Osińska, Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Królewna z wieży, tekst Przemysław Wechterowicz, ilustracje Bartosz Minkiewicz. Wydawnictwo Prószyński Media

Księga potworów, tekst Michał Rusinek, ilustracje Daniel de Latour, Wydawnictwo Zwierciadło

Myszka, tekst Dorota Gellner, ilustracje Dobrosława Rurańska, Wydawnictwo Bajka

Nagroda pocieszenia, Adam Lang, Wydawnictwo Literackie

Nikt nas nie upomni, tekst Agnieszka Wolny-Hamkało, ilustracje Ilona Błaut, Wydawnictwo Hokus-Pokus

Obie, tekst Justyna Bargielska, ilustracje Iwona Chmielewska, Wydawnictwo Wolno

Praktyczny pan, tekst Roksana Jędrzejewska-Wróbel, ilustracje Adam Pękalski, Wydawnictwo Bajka

Paweł Beręsewicz, Więcej niż klub, Wydawnictwo Literatura

 

WYRÓŻNIENIA ZA ILUSTRACJE

Anna Sędziwy, Kot Karima i obrazki Liliany Bardijewskiej, Wydawnictwo Literatura

Joanna Rusinek, Wędrówka Nabu Jarosława Mikołajewskiego, Wydawnictwo Austeria

Magda Wosik, Klątwa dziewiątych urodzin Marcina Szczygielskiego, Wydawnictwo Bajka

 

NAGRODY ZA TEKST LITERACKI

III nagroda: Liliana Bardijewska, Kot Karima i obrazki, Wydawnictwo Literatura

II nagroda: Jarosław Mikołajewski, Wędrówka Nabu, Wydawnictwo Austeria

Nagroda Główna: Marcin Szczygielski za dwie książki:

Teatr niewidzialnych dzieci, Instytut Wydawniczy Latarnik

Klątwa dziewiątych urodzin, Wydawnictwo Bajka

 

WYRÓŻNIENIE ZA EDUKACYJNY TEKST VARSAVIANISTYCZNY

Anna Ziarkowska, Historyjki z ulicy Karowej. Warszawa po wojnie, Dom Spotkań z Historią

 

NAGRODA ZA KSIĄŻKĘ INTERAKTYWNĄ

Bohdan Butenko, Historyjki z ulicy Karowej Anny Ziarkowskiej, Dom Spotkań z Historią

 

NAGRODA ZA OBRAZKOWĄ SERIĘ EDUKACYJNĄ DLA NAJMŁODSZYCH

Joanna Bartosik, „Raz, Dwa, Trzy”, Wydawnictwo Widnokrąg

 

NAGRODY „WYDARZENIE ARTYSTYCZNE ROKU 2016”

Anna Marta Zdanowska (wybór tekstów), opracowanie graficzne: Wojciech Pawliński,

Legendy Warszawy, wyd. Muzeum Warszawy

oraz

Weronika Przybylska, Kawalerka (książka autorska),Wydawnictwo Dwie Siostry.

W piątek 23 czerwca o godz. 17.30 odbędzie się uroczyste spotkanie Przyjaciół Muzeum Książki Dziecięcej, podczas którego zostaną wręczone pamiątkowe dyplomy z różą laureatom IX Konkursu Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej oraz zostanie ogłoszona Lista Skarbów MKD za rok 2016.

Na uroczystość serdecznie zapraszamy.

BB zaproszenie 14

W środę 14 czerwca o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, ul. Koszykowa 26/28, odbędzie się spotkanie z Bohdanem Butenką, zorganizowane przez Wydawnictwo Zielona Sowa i Muzeum Książki Dziecięcej. W programie: promocja książek Dziura i Kurczątka Gapiszątka, otwarcie wystawy pocztówek z prywatnych zbiorów Artysty, podpisywanie książek i rozmowy przy kawie.

 

26 maja odbyła się w sali konferencyjnej Biblioteki niecodzienna uroczystość. Jej bohaterką była prof. Joanna Papuzińska – zasłużona badaczka literatury dla młodego czytelnika, związana przez długie lata z Uniwersytetem Warszawskim, autorka licznych książek dla dzieci, założycielka i redaktor naczelny pisma poświęconego literaturze dla dzieci „Guliwer”, członkini Rady Naukowej naszej Biblioteki.

Uroczystość, zorganizowana przez Wydawnictwo Literatura i Muzeum Książki Dziecięcej w sześćdziesięciolecie debiutu prof. Papuzińskiej, była także poświęcona promocji najnowszego tomiku wierszy tej pisarki, zatytułowanego Psociniec. Gośćmi specjalnymi były w tym dniu dzieci: z zuchowej drużyny teatralnej „Bajowa Gromada” oraz z grupy teatralnej „Trele-morele”. Młodzi aktorzy recytowali wiersze Joanny Papuzińskiej i śpiewali piosenki skomponowane do jej tekstów poetyckich.

O poezji Jubilatki opowiadał prof. Grzegorz Leszczyński, zaś dr Danuta Świerczyńska-Jelonek omówiła jej prozę ze szczególnym podkreśleniem roli, jaką odgrywają w niej dziecko i jego świat (oboje z redakcji warszawskiej edycji „Guliwera”). Prowadzeniem uroczystości podzieliły się Aneta Satława, sekretarz redakcji katowickiej edycji pisma, oraz Ewa Gruda, kierowniczka Muzeum Książki Dziecięcej i członkini redakcji „Guliwera” warszawskiego), która wręczyła też Dostojnej Jubilatce pierwszy dyplom „Przyjaciel Muzeum Książki Dziecięcej”.

Zabawnym, ale też wzruszającym akcentem była rapowanka poświęcona Jubilatce, napisana przez Wandę Chotomską, a odtańczona i melorecytowana przez panie: Małgorzatę Berwid, Wiesławę Jędzrzejczyk (red. naczelna Wydawnictwa Literatura), Joannę Olech i Danutę Świerczyńską-Jelonek.

Po oficjalnej (choć wesołej!) części spotkania ustawiła się przed bohaterką wieczoru długa kolejka osób z Psocińcem pod pachą. Czekanie na chwilę rozmowy z Panią Profesor i na składane przez nią autografy umilały sobie oglądaniem prezentacji z podkładem muzycznym, przygotowanej przez Ewelinę Rąbkowską z MKD. Prezentacja pokazywała pewne tajemnicze materiały z dzieciństwa Asiuni (tak mówiono na Joannę Papuzińską w dzieciństwie i tak nazwała ona swoją bohaterkę wojennych wspomnień z serii Wydawnictwa Literatura „Wojny dorosłych – historie dzieci”), przekazane przed laty do Muzeum przez samą Jubilatkę.

Autorzy zdjęć:

fot. 7. i 12: Barbara Sochal , pozostałe zdjęcia: Andrzej Palacz

 

Mała Warszawa Czyta 2017 - warsztaty w Muzeum Książki Dziecięcej na podstawie Pamiętnika Blumki Iwony Chmielewskiej

Bohaterką piątej edycji akcji Warszawa Czyta będzie książka Magdaleny Kicińskiej Pani Stefa. Reportaż biograficzny o Stefanii Wilczyńskiej, współpracowniczce Janusza Korczaka, stanie się punktem wyjścia szeregu wydarzeń, na które zapraszamy was w dniach 10-14 maja. Czytanie najfajniejsze jest wtedy, kiedy jest wstępem do dyskusji i działania ̶ bądźcie z nami!

Po raz drugi akcji będzie towarzyszyła Mała Warszawa Czyta – blok wydarzeń dla niedorosłych czytelników i czytelniczek ̶ przygotowana przez Polską Sekcję IBBY. Jej bohaterką będzie książka korespondująca tematycznie z Panią Stefą ̶ Pamiętnik Blumki Iwony Chmielewskiej.

Muzeum Książki Dziecięcej włączy się w akcję Mała Warszawa Czyta z autorskimi warsztatami poświęconymi prawom dzieci i młodzieży. Punktem wyjścia do działań warsztatowych będzie wspólna lektura Pamiętnika Blumki oraz dyskusja związana z prawami dziecka i młodego człowieka. Odczytany zostanie wiersz laureatki konkursu Korczakowskiego Janusz Korczak, czarodziej naszej wyobraźni, zorganizowanego przez MKD w 2016 r., dotyczący praw dziecka z jego perspektywy. Elementem zabawowym będzie oglądanie picturebooka Pamiętnik Blumki poprzez urządzenie biblioteczne przeznaczone do oglądania rękopisów, zdjęć i starych druków Videomatic, pochodzące sprzed ery komputerowej. Warsztatom towarzyszyć będzie miniprezentacja książek dla dzieci i młodzieży poświęconych ich prawom. Na koniec uczestnicy będą poproszeni o zaprojektowanie małych form graficznych (plakaty, ulotki, komiksy) lub słownych (slogan, haiku) dotyczących propagowania praw dziecka.

Warsztaty odbędą się w maju i czerwcu z udziałem zaproszonych gości ze szkół podstawowych.

Miejsce: Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie , ul. Koszykowa 26/28

Prowadząca: Ewelina Rąbkowska

Czas trwania: 1 godzina zegarowa

Istnieje możliwość rezerwacji miejsc na warsztaty. Grupy zorganizowane, szkoła podstawowa (kl. 0-6), tel. 22 537 40 27    

Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone pamięci księdza Romana Indrzejczyka które odbędzie się w Bibliotece im. Haliny Rudnickiej (ul. Sułkowskiego 26) w czwartek, 20 kwietnia, godz.:17:00. Teksty Księdza Romana i wspomnienia o Nim przeczyta Anna Maria Komorowska


Na spotkaniu wystąpią również:
Daniel Peszko -  student Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina (gitara klasyczna)
Aleksandra Nowak - śpiewająca studentka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (śpiew)

foto

oczym mówia rzeczyPracownia Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży UW oraz Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową pt.: O czym mówią rzeczy? Przedmioty w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, która odbędzie się w budynku Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26/28 w dniach 11-12 stycznia 2017 roku.

Namysł nad przedmiotem w literaturze urósł do rangi studiów nad rzeczami. Studia te wpisują się w nową humanistykę i jako takie związane są z przekraczaniem perspektywy antropocentrycznej. Ewa Domańska pisze, że tak pojmowana rzecz staje się kolejnym Innym, który wymyka się opisowi z dominującej pozycji człowieka. „Zwrot rzeczowy”, „powrót rzeczywistości”, „zwrot performatywny” – to tylko niektóre formuły stosowane w studiach nad rzeczami. Organizatorki konferencji pragną poddać pod rozwagę to, czy ów zwrot dotyczy także literatury popularnej, dziecięcej i młodzieżowej?
Zarówno Janusz Korczak – filozof dzieciństwa, jak i Jerzy Cieślikowski – badacz literatury dziecięcej i młodzieżowej – zauważyli dużą wagę rzeczy w otoczeniu materialnym dziecka. Dostrzegli oni istnienie dziecięcej podkultury materialnej, z jej narzędziami i przedmiotami, które mają określoną wartość, a także swoiste funkcje, niepokrywające się z właściwościami kulturowymi nadawanymi przez dorosłych (np. zwykły kij, który staje się koniem; guziki jako waluta wymiany).
Wobec ogromu zagadnień w obrębie studiów nad rzeczami organizatorki konferencji przyjmują za swój cel zastanowienie się nad głównymi zagadnieniami „efektu rzeczy” w odniesieniu do literatury popularnej, dziecięcej i młodzieżowej, z których poniżej przedstawione mogą być jedynie propozycjami:
- rzecz jako przedmiot historyczny skrywający pamięć o wydarzeniach,
- rzecz jako pamiątka osobista lub rodzinna,
- efekt rzeczywistości i realizm powieściowy,
- rzeczy a zwrot performatywny i powrót „rzeczywistości”,
- rzecz jako Inny,
- hybrydy zwierzęco-rzeczowe lub ludzko-rzeczowe, rzeczy ożywione i mówiące,
- przedmioty magiczne - ich pochodzenie i funkcje,
- od skarbów do śmieci - wartość rzeczy,
- świat na opak i karnawalizacja w literaturze a rzeczy.

Posthumanistyczny dyskurs docenia antropomorfizację rzeczy jako wyjście z antropocentrycznego impasu poznawczego. Literatura dziecięca i młodzieżowa zatem może być dowartościowana jako ta, która od swego zarania podąża tą drogą. Czy zatem pozwala ona uzyskać literackie poznanie, które jest zamknięte dla literatury „dorosłej” hołdującej zasadzie prawdopodobieństwa i racjonalizmu? Organizatorki żywią nadzieję, że to pytanie, jak i wiele innych, które zostaną postawione w trakcie konferencji, stanie się punktem wyjściowym dla owocnych rozważań oraz dyskusji.

Anna Mik, Ewelina Rąbkowska


Program konferencji można zobaczyć tutaj:

 

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (plakat_rzeczy.pdf)Konferencja_Naukowa 1455 kB

Smok KMW grudniu i w styczniu Muzeum Książki Dziecięcej prezentowało na Koszykowej wystawę Krystyny Michałowskiej, zorganizowaną przez Polską Sekcję IBBY i towarzyszącą wcześniej uroczystości wręczenia tej Artystce Medalu PS IBBY. 

Zapraszamy w poniedziałek 23 stycznia na spotkanie z Krystyną Michałowską, które rozpocznie się o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy (gmach Kierbedziów, ul. Koszykowa 26; wejście przez bramę z syrenką).

Po spotkaniu uroczyste zamknięcie wystawy.

Wszystkim Uczestnikom i Sympatykom OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „Janusz Korczak – czarodziej naszej wyobraźni” dziękujemy za przybycie na uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród laureatom, które odbyło się 12 grudnia 2016 roku o godz. 12.00 w Muzeum Książki Dziecięcej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, ul. Koszykowa 26/28.

Konkurs odbył się pod PATRONATEM HONOROWYM: Pracowni Badań nad Literaturą Dziecięcą i Młodzieżową, Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego pod kier. dr. hab. prof. UW Grzegorza Leszczyńskiego oraz Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka 2016.

FB2

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Jury plastyczne skład.pdf)Jury plastyczne skład.pdf 364 kB
Pobierz plik (Jury literackie skład.pdf)Jury literackie skład.pdf 362 kB
Pobierz plik (Laureaci konkursu.pdf)Laureaci konkursu.pdf 530 kB

Kontakt

Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy
Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego
ul. Koszykowa 26/28
00-950 Warszawa, skr. poczt. 365
Logo Jak Dojade.pl     Jak dojadę?
Wskazówki dojazdu dostępne w serwisie jakdojade.pl
Informacje: tel. 22 628 31 38
info@koszykowa.pl