Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia spotkania z Krzysztofem Beśką, autorem licznych powieści, w tym kryminalnych, także tekstów piosenek i słuchowisk radiowych, sekretarzem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Nasz gość (rocznik 1972) zaczynał od tomików wierszy (m.in. „Ballady kamienne”, „Jeziorak”) opublikowanych w latach 1995-2004, a jako prozaik zadebiutował w roku 2004 powieścią „Wrzawa”. W trzy lata później wydał „Bumerang”, zaliczony przez krytykę do nurtu polskiej prozy ukazującego w krzywym zwierciadle nową, kapitalistyczną rzeczywistość. Za zbeletryzowane wspomnienia ze średniej szkoły wojskowej „Fabryka frajerów” (2009), otrzymał Literacką Nagrodę Warmii i Mazur Wawrzyn oraz Literacką Nagrodę Warmii i Mazur Wawrzyn Czytelników. Już po nagraniu naszego wywiadu Krzysztof Beśka został laureatem odznaki Gloria Artis, przyznawanej wybitnym twórcom kultury.

 

ekran spotkanie Krzysztof Beka2

 

Jest autorem licznych kryminałów i powieści sensacyjnych, takich jak „Wieczorny seans” (2012), „Trzeci brzeg Styksu” (2012), „Ornat z krwi” (2013), „Pozdrowienia z Londynu” (2013), „Autoportret z samowarem” (2015), „Dolina popiołów” (2015), „Krypta Hindenburga” (2015), „Rikszą do nieba” (2016), „Konstelacja zbrodni” (2017), „Syreny” (2021) czy najnowszej – „Zabójczej koniunkcji” (2024), w której jednym z bohaterów jest Mikołaj Kopernik, wyruszający z Fromborka z tajemniczą misją do Królewca. W ogóle stolica dawnych Prus Wschodnich pojawia się w kilku powieściach Beśki jako sceneria krwawych mordów dokonywanych u schyłku XIX wieku, co daje odskocznię do wypraw w przeszłość lub przyszłość.

Z Krzysztofem Beśką rozmawia red. Piotr Kitrasiewicz. Wywiad jest dostępny na stronie www.koszykowa.pl oraz na kanale YouTube Biblioteki. Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia.