Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy związanej ze stuleciem urodzin naszej literackiej Noblistki Wisławy Szymborskiej. Ekspozycja nosi tytuł „Szymborska w tłumaczeniach” i zawiera pochodzące ze zbiorów własnych Biblioteki publikacje będące przekładami na języki obce utworów autorki „Wołania do yeti”. Na pozycje te składają się tytuły edytowane w obcych krajach (m.in. w NRD, Bułgarii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, ZSRR), tłumaczone i opracowywane przez zagranicznych krytyków oraz historyków literatury. Są także książki wydane w Polsce (przez Wydawnictwo Literackie, Znak, a5) w ramach serii dwujęzycznych, w których opublikowano wiersze pani Wisławy w polskim oryginale, a obok nich wersję translatorską.

Bohaterka wystawy występuje także wśród innych przedstawicieli naszej poezji. Na przykład, w meksykańskiej antologii „Poesia polaca contemporanea”, obok Szymborskiej zaprezentowano także utwory m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Różewicza, Juliana Przybosia, Zbigniewa Herberta, Stanisława Grochowiaka. Mirona Białoszewskiego. Ciekawostkę wystawy stanowi również katalog poświęconej Noblistce wystawy (10 marca – 10 kwietnia 1997 r.) w Centralnej Bibliotece Narodowej we Florencji zawierający – obok utworów Szymborskiej po polsku i po włosku – szkic literacki o jej twórczości oraz bibliografię utworów poetki edytowanych w Polsce oraz innych krajach.

Wystawa „Szymborska w tłumaczeniach” znajduje się na parterze naszej Biblioteki w holu przy Rejestracji. Można oglądać ją do końca czerwca br.

 

ekrany Szym1