Godziny otwarcia

 

pn., śr., pt.: 13:00 - 19:00


wt., czw.: 9:00 - 15:00


sob.-nd.: nieczynne

 

Dział Starych Druków liczy prawie 15 000 woluminów starych druków i ponad 4 000 jednostek rękopiśmiennych. Są tu rękopisy i maszynopisy oraz druki wydane do 31 grudnia 1800 r., niezależnie od ich tematyki i formy.

W zbiorze starych druków do najcenniejszych pozycji należą 83 inkunabuły (druki z XV wieku), frag­menty pierwszej polskiej książki kucharskiej z XVI wieku, książki z szesnastowiecznego księgozbioru króla Zygmunta Augusta, z biblioteki Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz z Biblioteki Załuskich.

W zbiorze rękopisów znajdują się cenne dokumenty pergaminowe, m. in. bulla papieża Alek­sandra VI z 1492 r z ołowianą pieczęcią. Największą jednak część zbioru stanowią rękopisy z XIX wieku. Są to między innymi autografy Zygmunta Krasińskiego, Józefa Ignacego Kraszew­skiego, Elizy Orzeszkowej, Henryka Sienkiewicza, Teofila Lenartowicza, spuścizna Bolesła­wa Prusa oraz zespoły akt takich instytucji, jak redakcja „Prze­glądu Tygodniowego” (1866 – 1904).

Wybrane stare druki i rękopisy ze zbiorów Działu można obejrzeć w Mazowieckiej Bibliotece Cyfrowej.

Z Czytelni Starych Druków i Rękopisów można korzystać do celów naukowych po uzyskaniu zgody kierownika Działu i ustaleniu terminu pod adresem e-mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy