Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Zapraszamy na spotkanie z amerykańskim fotografikiem Robertem Dawsonem 25 lipca (poniedziałek) o godzinie 13, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego

Album The Public Library: A Photographic Essay jest niezwykłym zapisem wieloletniej podróży Roberta Dawsona śladami fascynujących amerykańskich bibliotek publicznych. Na terenie Stanów Zjednoczonych istnieje ich prawie 17.000, autor uwiecznił setki  z nich. Fotografie przedstawiają niezwykle ważne historycznie, architektonicznie, społecznie instytucje, pełne życia, a jednak wciąż niepewne swojego jutra.

Projekt, realizowany od połowy lat 90, utrwalił przełomowy dla bibliotek czas stawiania pytań o ich przyszłość. Nowoczesna biblioteka w dobie powszechnej dominacji technologii multimedialnych, komputerów, jest w trakcie samookreślenia.  W jakiej formie chcemy utrwalać, chronić dziedzictwo narodowe? Z roku na rok publikowanych jest co raz więcej książek. Proporcjonalnie budżety bibliotek się kurczą. Stale rosną wymagania. Biblioteki mają poszerzać swoją ofertę tak, stawać się centrami lokalnych społeczności.

dawson invite

Robert Dawson patrząc przez obiektyw na poszczególne biblioteki, pokazuje widzowi cały zaskakujący system. Choć każda z nich ma swoje partykularne potrzeby i wyzwania, to te jednostki składają się na ogólnonarodową sieć stanowiącą podstawę, zdaniem artysty, zdrowego społeczeństwa

Robert Dawson od dawna interesuje się tym jak fotografia wpływa na rozumienie naszych relacji z naturą i społeczeństwem. Stawia pytania o jej znaczenie dla kształtowania świadomości społecznej.

Robert Dawson urodził się w Sacramento, w Kalifornii, w 1950 roku. W 1979 roku ukończył San Francisco State University. Od 1996 jest instruktorem fotografii na Uniwersytecie Stanforda, jednej z najlepszych szkół wyższych w Stanach Zjednoczonych.

Jego dorobek artystyczny został niedawno doceniony przez Fundację Guggenheima. Jego prace znajdują się w stałych kolekcjach wielu instytucji, w tym Museum of Modern Art w Nowym Jorku; National Museum of American Art (Smithsonian Institution) w Waszyngtonie; J. Paul Getty Museum w Los Angeles; Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, DC, a nawet w Bibliothèque Nationale w Paryżu.