Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Stowarzyszenie Masław i "Tu było, tu stało" zapraszają na drugą odsłonę akcji, która ma na celu zebranie wspomnień i archiwalnych fotografii warszawiaków dotyczących ciekawych stołecznych budynków, zabytków, także tych modernistycznych. Z zebranych wspomnień powstanie społeczne archiwum na planowanej stronie internetowej Tu było, tu stało. 

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/1754961624743119/

Wspomnienia można zgłaszać pod nr tel. 515 96 96 51, mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przekazać osobiście podczas spotkań, które odbędą się 20 września (wtorek), w godz. 10–20 i 21 września (środa) w godz. 10–16 w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy - Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28 (w sali konferencyjnej). Podczas spotkań będzie też można zeskanować archiwalne fotografie i podzielić się wspomnieniami dotyczącymi Warszawy sprzed lat.

Spotkania są częścią akcji mającej na celu stworzenie społecznego archiwum Warszawy.

To kolejna odsłona projektu, który ruszył w lipcu. Od tego czasu społeczne archiwum Tu było, tu stało stale się powiększa. Autorzy akcji zebrali setki zdjęć, przeprowadzili ciekawe rozmowy z mieszkańcami Warszawy. Ich zbiory zasiliły m.in. archiwalne fotografie kina Skarpa i Relaks, Supersamu, Sezamu, Cepelii, ale i mniej znanych obiektów, jak unikatowe zdjęcia z kamienicy przy ul. Grochowskiej 342.

Poniżej fotografia przedstawiająca spacer z dzieckiem na tle zabudowań przy ul. Waliców pozyskana w ramach akcji:

arch. Lecha Jakubika ul. Grzybowska miedzy Zelazna a Walicow 1969


​arch. Lecha Jakubika, ul. Grzybowska (między Żelazną a Waliców), 1969 r.

Tak o akcji mówi jej pomysłodawczyni:

- Od lat prowadzimy działalność, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat interesujących budynków warszawskich, które zostały wyburzone bądź przekształcone po 1989 r. Wiele z nich było perełkami architektonicznymi - mówi Patrycja Jastrzębska, prezeska stowarzyszenia i inicjatorka projektu Tu Było Tu Stało, który na swoim profilu facebookowym zgromadził już ponad 100 tys fanów. - Nasz nowy projekt to próba pójścia o krok dalej i utworzenia internetowego archiwum ze zdjęciami i wspomnieniami warszawiaków o budynkach, których już nie ma lub zostały znacznie przekształcone. Chcemy oddać głos warszawiakom, by tym razem z ich perspektywy spojrzeć na warszawskie budynki i przestrzenie, których albo już nie ma, albo bardzo się zmieniły, nie tylko pod względem architektonicznym, ale także pełnionych funkcji. Mamy nadzieję, że to mieszkańcy pomogą nam ocalić od zapomnienia wiele ciekawych warszawskich budynków. Poprzez ich wspomnienia i fotografie mogą zyskać one drugie życie.

Internetowe archiwum będzie ogólnodostępne i darmowe. Obecnie trwa etap zbierania wspomnień i archiwalnych zdjęć. Strona gromadząca materiał ruszy jesienią. Do współpracy zaproszone są osoby młode, w średnim wieku oraz ludzie starsi, którzy pamiętają jak funkcjonowało nasze miasto jeszcze kilkadziesiąt lat temu. 

W ramach projektu odbywają się także spacery architektoniczne. Są one okazją do porozmawiania z mieszkańcami o Warszawie sprzed lat.  Na wycieczkach omawiane są założenia architektoniczne, kontekst i historia interesujących miejsc, które uległy przemianie po 1989 r. We wrześniu odbędą się dwa spacery: Tor wyścigów konnych na Służewcu (9.09) oraz Na skarpie. Dzielnica Muzeów w Warszawie (15.09).

TBTS


 

organizatorzy:

Tu było, tu stało
Masław Stowarzyszenie

partnerzy:
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego
Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"
Narodowe Archiwum Cyfrowe

patroni medialni:
Bryła.pl
Co Jest Grane24
Radio Kolor 103 FM
TVP Kultura
Warszawski Serwis Kulturalny

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”

Szukaj na stronie