Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego zaprasza w dniach 28 – 30 stycznia na wystawę pt. „Podróż przez świat obrazów Zdzisława Beksińskiego”. Będzie to wyjątkowa okazja dla wielbicieli twórczości Zdzisława Beksińskiego żeby poznać znany i mniej znany dorobek artysty.

 

beksinski cr2

„Fundacja Beksiński” zaprezentuje w Bibliotece wyjątkowy fragment dorobku artystycznego Zdzisława Beksińskiego - fotomontaże z lat 1997 – 2000, a także grafikę modyfikowaną komputerowo. Fotomontaże zostały wykonane przy pomocy technik komputerowych, które pozwalały artyście na kontynuację (w dojrzałym już okresie działań twórczych) swojej młodzieńczej pasji jaką niewątpliwie była fotografia. Natomiast grafiki ukazują znakomity warsztat artysty, ogrom pracy jaki wkładał w każde tworzone dzieło. Niezwykła kolekcja fotografii, grafik oraz fotomontaży pozwoli spojrzeć na nieznaną twórczość Zdzisława Beksińskiego.


W trakcie wystawy odbędą się również projekcje czterech filmów dokumentalnych o życiu i twórczości artysty, pozwalają one spojrzeć na spuściznę Beksińskiego z nowej perspektywy.
1.Dr Jimmy (dokument o Tomku Beksińskim) 40'
2."Inside" (dokument zrobiony w oparciu o archiwalne materiały kręcone przez rodzinę Beksińskich) 45'
3. Wywiad "rzeka" ze Zdzisławem Beksińskim 57'
4. "16 chwil z życia Beksinskiego" 20'
Filmy będą prezentowane przez cały czas trwania wystawy.

 

De Profundis kadr z instalacji 5Niezwykłym i nowatorskim elementem wystawy będzie pokaz "De Profundis - Beksiński w wirtualnej rzeczywistości". Zakładając specjalne okulary każdy może wejść w przestrzeń najbardziej znanych obrazów Beksińskiego. Poczuć dostępny dotąd tylko na obrazach artysty, pełen niepokoju klimat, spacerując po surrealistycznych sceneriach z pogranicza jawy i snu. De Profundis jest w pełni immersyjnym, opartym na wirtualnej rzeczywistości multimedialnym doświadczeniem, pozwalającym widzowi eksplorować wnętrza obrazów Beksińskiego. Podróży towarzyszy ambientowa muzyka oraz klimatyczne dźwięki otoczenia, czyniące doświadczenie jeszcze bardziej realistycznym.

Projekt De Profudis jest jedną z pierwszych na świecie instalacji, ożywiających sztukę tradycyjną dzięki technologii Wirtualnej Rzeczywistości. Ideą twórców jest udostępnienie fanom Zdzisława Beksińskiego, nowej formy kontaktu ze sztuką.

 

W ostatnim dniu wystawy tj. 30.01 o godz. 18.00 zapraszamy na multimedialny wykład biograficzny, w którym omawiane są poszczególne etapy życia i twórczości artysty uzupełnione o unikalne zdjęcia, na zakończenie spotkania zapraszamy do dyskusji na temat twórczości i postawy życiowej artysty. Spotkanie poprowadzi Ewa Barycka.

GODZINY OTWARCIA WYSTAWY ORAZ PROJEKCJE FILMÓW DOKUMENTALNYCH

28 stycznia (sobota) - godz. 9.00 – 17.00

29 stycznia (niedziela) - godz. 9.00 – 14.00

30 stycznia (poniedziałek) - godz. 10.00 – 20.30;   godz. 18.00 - multimedialny wykład biograficzny

Istnieje możliwość rezerwacji godziny pokazu, prosimy o wybór godziny na formularzu. Każdą rezerwację potwierdzimy wiadomością zwrotną.

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

ul. Koszykowa 26/28

Zapraszamy!!!

 

De Profundis visual