Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Zapraszamy Państwa na kolejne spotkanie w cyklu „Pisarze dawnej Warszawy”. Tym razem Tomasz Zbigniew Zapert oraz Piotr Kitrasiewicz będą rozmawiać o głośnej w latach trzydziestych XX wieku powieści „Strachy”, autorstwa Marii Ukniewskiej. Po dyskusji odbędzie się pokaz filmu z 1938 roku będącego ekranizacją książki Ukniewskiej, równie wysoko ocenianego jak literacki pierwowzór.

Film w reżyserii Eugeniusza Cękalskiego i Karola Szołowskiego należy do wyróżniających się dzieł polskiej Dziesiątej Muzy okresu międzywojennego. Podobnie jak zaprezentowana niedawno w naszym cyklu ekranizacja „Dziewcząt z Nowolipek” wg. Poli Gojawiczyńskiej, wpisuje się on w nurt ówczesnego europejskiego kina realistycznego. Znakomitą kreację w głównej roli artystki podrzędnego teatrzyku stworzyła w „Strachach” mało znana aktorka Hanna Karwowska, której na ekranie partnerują gwiazdy, takie jak Eugeniusz Bodo, Jadwiga Andrzejewska, Józef Węgrzyn, Mieczysława Ćwiklińska i Jacek Woszczerowicz.

17 lutego (piątek), godz. 17.00.

Sala Konferencyjna Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy - Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28.

Wstęp wolny.