Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Fundacja im. Friedricha Eberta serdecznie zaprasza na konferencję:

 

Jak przezwyciężyć fałszywe podziały

Konsensus neoliberalny vs. prawicowy populizm – wyzwania dla ruchów feministycznych i lewicowych w Europie Środkowo-Wschodniej

 

Problem prawicowego populizmu to nie kwestia tymczasowego zakłócenia procesu liberalnego postępu. Nie da się również rozwiązać tego problemu przy pomocy starych narzędzi: poprzez odwołania do praw człowieka, czy obronę neoliberalnej twarzy Unii Europejskiej, które dodatkowo wzmacniają prawicowy populizm i przyczyniają się do pogłębienia kryzysu. Stąd wyzwanie dla lewicowej polityki feministycznej, aby zmierzyć się ze strukturalnymi deficytami Unii Europejskiej i przekroczyć fałszywą dychotomię pomiędzy postępową tolerancją a konserwatywnym zacofaniem, oraz wskazać na alternatywy – poprzez prowadzenie proaktywnej, nie zaś reaktywnej, polityki. Fundacja Friedricha Eberta opublikowała ostatnio książkę, która wpisuje się w debatę nad wyżej poruszonymi zagadnieniami, i będzie punktem odniesienia w dyskusji.

Dziś, ponad 25 lat od czasu rozpoczęcia transformacji ustrojowej w Europie Środkowo-Wschodniej, krytycy tego procesu twierdzą, że oznaczał on akceptację kapitalizmu w neoliberalnej wersji. Twierdzą również, że feminizm głównego nurtu także się do tego przyczynił, zajmując się głównie kwestiami kultury i bezkrytycznie przyjmując reformy gospodarcze. Aktualnie punktem odniesienia dla organizacji feministycznych nadal pozostają priorytety oraz programy działania wyznaczane przez Unię Europejską i innych sponsorów. Jednocześnie jednak trudna sytuacja materialna tych organizacji ogranicza im pole manewru i możliwości wpływania na kształt feministycznych działań.

Co mogą wnieść feministki do krytycznej dyskusji o neoliberalizmie i jego alternatywach?

Na czym polega szczególna relacja między neoliberalizmem a feminizmem czy feminizmami w krajach postsocjalistycznych? Jak można promować ruch feministyczny, a jednocześnie krytykować neoliberalizm w krajach postsocjalistycznych, gdzie dyskurs neoliberalny w oczach wielu wciąż odgradza czasy wolności od komunistycznej przeszłości? Jakie jest znaczenie krytyki neoliberalizmu w kontekście aktualnych, przekraczających granice państw procesów politycznych? Jaką rolę odgrywają „czarne protesty”?

Serdecznie zapraszamy do dyskusji na wyżej wymienione tematy wraz z ekspertkami z Czech, Węgier i Polski.

Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego. Zainteresowanych opieką nad dziećmi prosimy o kontakt przed 6 lutego. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 9 lutego.

PROGRAM 

15.30 - 15.30 / Rejestracja

16.00 - 16.30 / Przywitanie

Roland Feicht, dyrektor polskiego biura Fundacji im. Friedricha Eberta

16.30 – 18.00 / Feministyczne spojrzenia na neoliberalizm w kontekście aktualnych transnarodowych procesów politycznych – wnioski z książki

Elżbieta Korolczuk, Polska/ Uniwersytet w Göteborgu

Zofia Łapniewska, Polska / Glasgow Caledonian University

Andrea Pető, Węgry / Central European University

Zuzana Uhde, Czechy / Uniwersytet Karola w Pradze

Moderacja: Eszter Kováts, FES Budapest

Dyskusja

18.00 – 18.30 / Przerwa kawowa

18.30 – 20.00 / Pokonanie fałszywych dychotomii – wnioski dla polityki lewicowej i feministycznej

Dalma Feró, Węgry

Linda Sokačová, Czechy (tbc)

Karolina Skowron, Inicjatywa Polska

Edyta Parandyk, SLD, Polska

Marta Tycner, Razem, Polska

Moderacja: Andrea Pető, Central European University

Dyskusja

20.00 / Poczęstunek