Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

P.KitrasiewiczMiło nam poinformować, że książka naszego kolegi, Piotra Kitrasiewicza, zatytułowana „Jego Ekscelencja na herbatce z Goeringiem” została nagrodzona przez redakcję Magazynu Literackiego Książki jako Książka Miesiąca Wrzesień 2016 w kategorii „Proza”. Uroczystość wręczenia nagród, w tym Książki Roku 2016, Wydarzenia Roku 2016 oraz Człowieka Roku 2016, odbyło się 8 lutego w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Akcja powieści „Jego Ekscelencja na herbatce z Goeringiem” rozpoczyna się w 1940 roku w polskiej Szkole Podchorążych Camp de Coëtquidan we Francji, obozie szkoleniowym dla wojsk RP walczących u boku francuskiego sojusznika. Dwaj ochotnicy rozmawiają o łysiejącym postawnym mężczyźnie, do którego kadra odnosi się nieco inaczej niż do pozostałych. Zdziwieni ochotnicy dowiadują się, że wśród nich jest Józef Lipski, były ambasador RP w Berlinie, dyplomata o którym pisano w gazetach, jeden z najbliższych współpracowników ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Pewnej niedzieli nawiązują z nim rozmowę. Lipski opowiada im o swoim życiu na placówce berlińskiej, kontaktach z Niemcami, odprężeniu w stosunkach między Rzeczpospolitą a Trzecią Rzeszą, a następnie nieoczekiwanym zwrocie politycznym, który w rezultacie doprowadził do wojny. 

Książka, wydana przez oficynę MG, wiernie oddaje tło historyczne oraz realia społeczne, obyczajowe i kulturowe okresu lat 30. w Niemczech i w Polsce, a przez trzymającą w napięciu fabułę przewijają się nie tylko czołowi politycy Trzeciej Rzeszy, ale również gwiazdy ekranu i sceny muzycznej, z Polą Negri i Janem Kiepurą na czele.

Szukaj na stronie