Miło nam zaprosić Państwa na kolejne spotkanie z cyklu „Pisarze dawnej Warszawy. Literatura i ekran”. Tym razem zaprezentujemy film „Młody las” z roku 1934, zrealizowany przez Józefa Lejtesa na podstawie sztuki Jana Adolfa Hertza. Słowo wstępne przed projekcją wygłosi Piotr Kitrasiewicz.

mlody lasDramat Hertza, dotyczący oporu polskich gimnazjalistów przeciwko rusyfikacji w roku 1905, był jednym z najbardziej znanych utworów scenicznych dwudziestolecia międzywojennego. Równie duży sukces odniosła jego ekranizacja, zaprezentowana na I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie w roku 1935, gdzie uhonorowano ją nagrodą za grę zespołową. Pomimo tego lauru, przyznanego w stolicy ZSRR, film został objęty cenzurą w okresie PRL, gdyż praktyki pedagogiczne Rosji carskiej w stosunku do Polaków mogły nasuwać niepożądane skojarzenia z ówczesną rzeczywistością narzuconą przez „bratni” Związek Radziecki.

W filmie „Młody las” wystąpili wybitni aktorzy teatralni, jak również gwiazdy polskiego kina lat 30. między innymi Kazimierz Junosza Stępowski, Witold Zacharewicz, Adam Brodzisz, Stefan Jaracz, Michał Znicz, Mieczysław Cybulski.

29 marca  (środa)  godz. 18.00
Biblioteka Publiczna przy ul. Koszykowej 26/28.

Sala konferencyjna  w gmachu im. St. Kierbedziów  
Wstęp wolny