Do tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zgłoszono ponad 400 pozycji. Zwyciężyły cztery, po jednej z każdej kategorii konkursowej, przyznano także wyróżnienie specjalne jakim jest tytuł Warszawskiego Twórcy, otrzymała je Hanna Krall.

 

galicyanie stanislaw aleksander nowak wab 2016 04 18 519x800W kategorii „Proza” zwyciężyli „Galicyanie” czyli reportersko-literacka wędrówka Stanisława Aleksandra Nowaka po ponad stuletnich dziejach galicyjskiej wioski i kilku pokoleniach jej mieszkańców. Wyjątkowość wioski określiło jej niełatwe położenie: na szlaku między wschodem a zachodem, jak również południem a północą. Lokalizacja ta spowodowała, że wieś stała się terenem przemarszów wojsk różnych armii, co wywarło piętno na jej dziejach oraz nieustannie determinowało życie mieszkańców. Książkę wydała oficyna W.A.B.


Kronhold Skok w dal mTom wierszy Jerzego Kronholda zatytułowany „Skok w dal” został laureatem kategorii „Poezja”. Edytowany przez Wydawnictwo Literackie zbiór 44 utworów jest osobistym i intymnym rozrachunkiem z życiem 70-letniego poety, współtwórcy Nowej Fali. Poezja tego zbioru operuje czułością, ironią oraz groteskowym humorem będącym formą antidotum na uczucie bezradności wobec odejścia bliskiej osoby oraz w ogóle ustosunkowania się do tego, co nieuniknione.


klatwa9W kategorii „Literatura dziecięca” nagrodę przyznano „Klątwie dziewiątych urodzin” Marcina Szczygielskiego (tekst) i Magdy Wosik (rysunki) - opowieści o dziewczynce, która do dnia swoich, tytułowych, dziewiątych urodzin musi odnaleźć pewną niezwykłą cegłę, przywiezioną do powojennej, zrujnowanej Warszawy ze Szczecina. Podążając jej śladem bohaterka napotyka na postacie ze stołecznych legend, w tym Złotą Kaczkę, Syrenę, Warsa i Sawę, które odarte z baśniowej aury zachowują się niezwykle współcześnie, a nawet aż nadto przyziemnie. Książkę wypuściło na rynek Wydawnictwo Bajka.


starzynski„Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (Wydawnictwo W.A.B.) autorstwa Grzegorza Piątka to zwycięska pozycja w kategorii „Edycja warszawska”. będąca opowieścią o życiu przedwojennego prezydenta Warszawy oraz czasach w jakich dążył do tego „by Warszawa była wielka”. Autor skupił się na dotarciu do prawdy o człowieku, który we Wrześniu 1939 roku stał się symbolem bohaterskiego oporu stolicy; szczególnie interesują go mechanizmy, które sprawiły, że despotyczny i raczej nielubiany, bo narzucony samorządowi przez władze prezydent komisaryczny, stał się jedną z najbardziej heroicznych postaci wojennej Warszawy.


Wyróżnienie specjalne czyli tytuł Warszawskiego Twórcy jurorzy przyznali Hannie Krall, wybitnej pisarce i reportażystce, autorce głośnych książek jak „Zdążyć przed Panem Bogiem” czy „Dowody na istnienie”. Laur ten przypada corocznie autorowi w sposób szczególny związanemu ze stolicą. W poprzednich latach otrzymali go m.in. Marek Nowakowski, Janusz Głowacki, Janusz Tazbir, Eustachy Rylski.

Nagrodzone książki można obejrzeć w Czytelni im. Faustyna Czerwijowskiego na parterze Biblioteki.

Serdecznie zapraszamy!