Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Za Wolną Rosję, Dwumiesięcznik „Nowa Europa Wschodnia” zapraszają na debatę p.t.:

"Wybory bez wyboru? Czy rok 2018 przyniesie zmiany w Rosji?"12 czerwca 1990 roku Zjazd Deputowanych Ludowych Rosyjskiej Federalistycznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej uchwalił deklarację o państwowej suwerenności Federacji Rosyjskiej. Rok później w Rosji odbyły się pierwsze wybory prezydenckie, które wygrał Borys Jelcyn. 12 czerwca miał stać się dla Rosjan świętem, jakim dziś dla Ukraińców jest 24 sierpnia – dniem narodzin własnego, niepodległego państwa, dniem pożegnania z imperium radzieckim. Tak się jednak nie stało. W ciągu ponad 17 lat rządów Władimira Putina obywatele Rosji stopniowo tracili kolejne zdobycze okresu demokratyzacji. I choć 12 czerwca nadal figuruje w rosyjskim kalendarzu jako święto państwowe, rządzący wyraźnie unikają przypominania, jaka jest tego święta geneza. Natomiast wszyscy ci Rosjanie, którym bliskie są wartości demokratyczne, obchodzą ten dzień jako Dzień Wolnej Rosji.

Bez względu na to, jak kto odnosi się do tej daty, 12 czerwca to dobra okazja do dyskusji o obecnej sytuacji politycznej w Rosji i perspektywach jej rozwoju. W przyszłym roku Rosjanie będą znowu wybierać prezydenta. Wielu ekspertów już teraz twierdzi, że wybory te nie przyniosą żadnej niespodzianki i staną się tylko usankcjonowaniem kolejnych sześciu lat panowania Władimira Putina. A może jednak istnieją inne warianty? Czy prawdą jest, że szans na start w wyborach prezydenckich 2018 roku nie ma już Aleksiej Nawalny? Kto oprócz niego liczy się dziś w walce o „rząd dusz” w kręgach rosyjskiej opozycji? Jak na przebieg wyborów może wpłynąć sytuacja w poszczególnych regionach? Jak w przypadku kolejnego zwycięstwa Putina zachowają się przedstawiciele młodego pokolenia, którzy 26 marca tłumnie wyszli na ulice rosyjskich miast, aby zaprotestować przeciwko korupcji i 12 czerwca, jak zapowiadają, chcą zrobić to samo?

O tych i innych kwestiach porozmawiamy z uczestniczkami debaty, którymi będą:
Krystyna Kurczab-Redlich - dziennikarka i reportażystka, autorka książek „Pandrioszka”, „Głową o mur Kremla”, „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”
Anastazja Sergiejewa – rosyjska politolożka, wieloletnia pracownica moskiewskiego, a potem warszawskiego biura Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego, członkini Stowarzyszenia Za Wolną Rosję
dr Anna Głąb – publicystka Nowej Europy Wschodniej, specjalistka od gospodarki rosyjskiej
Moderacja: Grzegorz Ślubowski, kierownik Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia

Spotkanie otworzy Jan Morawicki, rosyjski dziennikarz, członek zarządu Stowarzyszenia Za Wolną Rosję.

 

Zapraszamy!

12.06.2017 godz.: 18:00

Sala konferencyjna, gmach im. St.Kierbedziów
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego
ul. Koszykowa 26/28