konsulZapraszamy na promocję książki Bogumiły Żongołłowicz „Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego”, Warszawianina z urodzenia, mieszkańca Australii z wyboru, który na tym dalekim kontynencie został honorowym konsulem generalnym RP.

„W chwili obejmowania przez Noskowskiego urzędu w liczącej sześć i pół miliona mieszkańców Australii mieszkało około trzech tysięcy osób narodowości polskiej. Konsulat mieścił się na poddaszu dwupiętrowego Dalwood House, dziś nieistniejącego budynku. ‘Było to bardzo skromne biuro (…) Dwa krzesła w korytarzu służyły jako poczekalnia’. Od 1935 roku Noskowski otrzymywał z Konsulatu Generalnego RP w Londynie fundusze – na podstawie kontraktu z zapomogi rządowej – na pokrycie kosztów Konsulatu (wynajmu lokalu, maszynistki, portorii, podróży, wydatków biurowych).

Oficjalne powitanie chlebem i solą przez Polonię nastąpiło w siedzibie Związku przy Pitt Street 9 września 1933 roku. Konsul wygłosił interesującą mowę na temat orła białego jako godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz zmian jego wizerunku i formy graficznej na przestrzeni wieków”.

Książka Bogumiły Żongołłowicz – z której pochodzi zacytowany fragment – ukazuje się w pół wieku po śmierci bohatera. Autorka odkrywa dla potomności tę zasłużoną dla sprawy polskiej, a niesłusznie zapomnianą postać: był honorowym konsulem generalnym RP w Australii, Nowej Zelandii i Samoa Zachodnim, dziennikarzem, krytykiem muzycznym. Z pochodzenia Warszawianin, z wyboru australijski Polak służący na „krańcu Ziemi” swojemu narodowi i odległej w sensie geograficznym ojczyźnie.

Na podstawie nielicznych zachowanych dokumentów – listów, wycinków prasowych, fotografii, biletów wizytowych – autorka odtworzyła życiorys tego nieprzeciętnego człowieka: bratanka znanego kompozytora okresu drugiej połowy XIX wieku Zygmunta Noskowskiego, sekretarza Jana Ignacego Paderewskiego, a nawet… hollywoodzkiego aktora (wystąpił m.in. w ekranizacji szekspirowskiego „Makbeta” z roku 1916).

W spotkaniu, które poprowadzi Piotr Kitrasiewicz, udział weźmie Daniel Gromann, Konsul Generalny RP w Sydney w latach 2009-2013. Fragmenty książki przeczyta Artur Gotz.

24 października (wtorek) godz. 18.00.

Sala konferencyjna, gmach im. Stanisławów Kierbedziów.

Wstęp wolny.