W cyklu „Literatura i ekran” zapraszamy na pokaz filmu z 1936 roku „Trędowata”, jednego z największych, ekranowych przebojów przedwojennego kina polskiego.

index2 Strona 1Powieść „Trędowata”, opowiadająca o nieszczęśliwej miłości guwernantki, Stefci Rudeckiej, i bogatego magnata, ordynata Waldemara Michorowskiego, ukazała się po raz pierwszy w roku 1909, a jej autorką była początkująca pisarka Helena Mniszkówna, która miała trudności z opublikowaniem swojego dzieła, bo wydawcy uważali je za grafomańskie. Pomogła dopiero pozytywna opinia Bolesława Prusa, ale i tak, kiedy książka pojawiła się już na rynku, recenzenci ją skrytykowali, chociaż największe ataki nastąpiły wiele lat później, kiedy legenda o utworze przesłoniła zupełnie pierwowzór. Stała się ona jednak wielkim bestsellerem wydawniczym, czytanym nie tylko przez służące czy kucharki (krytycy złośliwie zaszufladkowali powieść jako właśnie „literaturę dla kucharek”), ale również przez panie z tzw. wyższych sfer, do czego te ostatnie niechętnie się przyznawały. Do wybuchu II wojny światowej doczekała się blisko dwudziestu wznowień oraz dwóch ekranizacji.

Jedną z nich był nakręcony w 1936 roku film w reżyserii Juliusza Gardana, w którym tytułową rolę zagrała obiecująca aktorka teatralna Elżbieta Barszczewska, a partnerował jej ekranowy amant Franciszek Brodniewicz. Po tym filmie Barszczewska zdobyła pozycję gwiazdy (do wybuchu wojny zagrała główne role m.in. w – „Granicy”, „Znachorze”, „Dziewczętach z Nowolipek”, „Kłamstwie Krystyny”, „Trzech sercach” oraz ekranizacji „Nad Niemnem”, który to film nie doczekał się premiery we wrześniu 1939 roku i zaginął podczas wojny). W „Trędowatej” zobaczymy także Mieczysławę Ćwiklińską, Stanisławę Wysocką, Tamarę Wiszniewską, Kazimierza Junoszę-Stępowskiego i Józefa Węgrzyna. Sceny plenerowe nakręcono na terenie pałacu w Wilanowie, a sam film miał być reprezentatywną produkcją wytwórni „Sfinks”, na dwudziestopięciolecie jej działalności.

Projekcję poprzedzi słowem wstępnym Piotr Kitrasiewicz.

28 listopada (wtorek) godz. 18.00

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, ul. Koszykowa 26/28.

Sala konferencyjna w gmachu im. St. Kierbedziów.

Wstęp wolny.