Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

1939Zapraszamy Państwa na kolejną projekcję w cyklu „Literatura i ekran”. Tym razem zaprezentujemy film zatytułowany „Przez łzy do szczęścia”, zrealizowany w roku 1939, ale mający premierę dopiero w latach okupacji. Jego reżyser, a zarazem autor scenariusza, Jan Fethke zakończył zdjęcia tuż przed wybuchem wojny. Negatyw przeleżał na półkach w przejętych przez Niemców wytwórniach, zanim nie wyrazili oni zgody na jego montaż i udźwiękowienie. Obraz wszedł na ekrany pod koniec października 1943 roku i wyświetlany był w kinach przeznaczonych wyłącznie dla ludności polskiej. Przez podobne trudności przeszło kilka innych polskich filmów, które nie doczekały się premiery przed 1 września 1939 roku, między innymi komedia „Sportowiec mimo woli” z Adolfem Dymszą czy melodramat „Złota maska” z Aleksandrem Żabczyńskim.

W „wyciskaczu łez” jakim był film „Przez łzy do szczęścia” w roli głównej wystąpił przedwojenny amant Franciszek Brodniewicz, a partnerowały mu na ekranie Irena Malkiewicz-Domańska, Tamara Wiszniewska i Mieczysława Ćwiklińska.

Projekcję poprzedzi słowem wstępnym Piotr Kitrasiewicz.

6 marca (wtorek), godz. 18.00.

Sala Konferencyjna Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy - Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28.

Wstęp wolny.