Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

ArtysciWcieniuStalina 1400pixZapraszamy na spotkanie z Piotrem Kitrasiewiczem i jego najnowszą książką pt „Artyści w cieniu Stalina. Opowieści biograficzne”. Dotyczy ona losów dwojga poetów Maryny Cwietajewej i Osipa Mandelsztama; prozaika i dramaturga Michaiła Bułhakowa, autora „Psiego serca” oraz „Mistrza i Małgorzaty”; reżysera filmowego Sergiusza Eisensteina, twórcy „Pancernika Potiomkina” i „Aleksandra Newskiego”.

Na losach tych czworga wybitnych artystów odcisnęło swoje śmiertelne piętno życie w bezpośrednim oddziaływaniu krwawego sowieckiego dyktatora i uruchomionej przez niego maszyny wszechobecnego terroru. W jej bezlitosne tryby mógł wpaść każdy, bez względu na zajmowaną pozycję, pochodzenie, zasługi i osiągnięcia. Ginęli komisarze ludowi, marszałkowie, sekretarze partyjni, inżynierowie, zasłużeni działacze rewolucyjni, a przede wszystkim masy zwykłych obywateli. Nie byli bezpieczni również artyści, których Stalin szczególnie cenił uważając, iż mają znaczny wpływ na ludzkie umysły, a nawet są „inżynierami dusz”. 

Żyli w sowieckim państwie niczym na stoku czynnego wulkanu, bo nieobliczalny dyktator, kierując się irracjonalnym podejrzeniem, osobistym uprzedzeniem lub wiarą w donos, mógł w każdej chwili kazać aresztować, zesłać do łagru lub zamordować. Mógł także, co zresztą czasem robił, nagradzać, rozsławiać i odznaczać, dawać mieszkania, samochody, dacze, zezwalać na zagraniczne wyjazdy. Jednak czas łaski trwał zazwyczaj krótko. W kraju rządzonym przez Stalina nikt nie mógł czuć się bezpiecznie.

Spotkanie poprowadzi politolog dr Agnieszka Bryc.

Udział weźmie Monika Pieniak, autorka bloga książkowego Booksandcatslover.

Fragmenty książki przeczytają aktorzy Marta Olech i Hubert Zimoląg.

 

27 kwietnia 2018 r. (piątek), w godz. 18.00

Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej

Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, ul. Koszykowa 26/28, gmach im. St. Kierbedziów.