Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

pola negriZapraszamy na  filmowe spotkanie z Polą Negri, naszą największą „eksportową”  gwiazdą okresu kina niemego. Film który proponujemy nosi tytuł „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” („Mania. Die Geschichte Einer Zigarettenarbeiterin”) i powstał w Niemczech w roku 1918. Jest to melodramat, typowy „wyciskacz łez”, którego tytułowa bohaterka, dziewczyna biedna, ale piękna i szlachetna, w domyśle Polka, bo nazywa się Mania Walkowska, staje przed tragicznym w skutkach wyborem uczuciowym. Punktem wyjścia fabuły jest wybranie skromnej robotnicy do zdjęć reklamujących produkty fabryki. Wizerunek modelki skupia na niej uwagę mężczyzn, w tym młodego biednego kompozytora oraz podstarzałego bogatego mecenasa artystów…

„Manię” wyreżyserował Eugen Illes, a Poli Negri partnerowali Werner Hollmann, Arthur Schroeder oraz Ernst Wendt. Autorem scenografii był Paul Leni, który w kilka lat później zrealizował głośny film grozy „Gabinet figur woskowych”.

Po sukcesach w polskim kinie (zadebiutowała w 1914 r. w „Niewolnicy miłości” w reż. Aleksandra Hertza), aktorka wyjechała do Berlina, gdzie wystąpiła w kilkunastu, niemych jeszcze filmach niemieckich, z których kilka m.in. „Oczy mumii Ma”, „Sumurun”, a przede wszystkim „Madame Dubarry”, stało się ekranowymi szlagierami w całej w Europie. „Mania” była jednym z pierwszych filmów budujących wizerunek Poli jako gwiazdy międzynarodowej. Obraz ten popadł w zapomnienie i przez dziesiątki lat uchodził za zaginiony. Odnaleziony na Zachodzie w pierwszej dekadzie obecnego wieku, został poddany rekonstrukcji i digitalizacji. Odrestaurowaną wersję zaopatrzył w muzykę na użytek współczesnego widza międzynarodowego Jerzy Maksymiuk.  

Projekcję poprzedzi słowem wstępnym Piotr Kitrasiewicz.

26 czerwca (wtorek), godz. 18.00.

Sala Konferencyjna Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy - Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28.

Wstęp wolny.