Zapraszamy na pierwszą superprodukcję polskiego kina, jaką był zrealizowany w roku 1928 film "Szaleńcy", opowiadający o losach trzech młodych przyjaciół walczących w Legionach Piłsudskiego o przywrócenie Polsce wolności w latach I wojny światowej.

plakat szalency ogolny miejsce

"Szaleńców" zrealizowano dla uczczenia 10-lecia odzyskania Niepodległości. Film miał z założenia spełniać funkcję propagandową, ale jednocześnie rozbudzać w widzach poczucie patriotyzmu, a przede wszystkim zainteresować prezentowaną na ekranie akcją. Temu ostatniemu celowi służyły zawarte w nim elementy przygodowe, wątek miłosny, jak również akcenty humorystyczne. Pomimo dużego budżetu na produkcję, nie zaangażowano sławnych twarzy i sławnych nazwisk, pragnąc, aby tematyka i prezentowane wydarzenia przemawiały do publiczności za pośrednictwem nie znanych aktorów, typowych Polaków, z którymi mogli utożsamić się przeciętni widzowie ówczesnych kin. Fundusze produkcyjne przeznaczono głównie na tłumy statystów, sceny bitewne oraz efekty pirotechniczne, a także na wynajem największego w ówczesnej Rzeczypospolitej wnętrza obiektu na sceny atelierowe, jakim była  hala międzynarodowych targów w Poznaniu.

Reżyserię powierzono zdolnemu i ambitnemu debiutantowi, Leonardowi Buczkowskiemu, który w latach trzydziestych zrealizował pierwszy polski film "morski" – "Rapsodię Bałtyku" oraz dokonał w konwencji muzycznej komedii ekranizacji "Strasznego dworu", a po wojnie rozwinął swój talent i artystyczną sławę realizując tak głośne filmy jak "Zakazane piosenki", "Skarb", "Sprawa pilota Meresza" czy "Orzeł".

"Szaleńcy" weszli na ekrany w roku 1928, w końcowym okresie epoki kina niemego. W czasach PRL film ten, jako gloryfikujący wysiłek zbrojny Legionów Piłsudskiego, objęty był ścisłą cenzurą. W roku 2018, w 90 lat po premierze, film został poddany cyfrowej rekonstrukcji przez zespół Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i wzbogacony przez ścieżkę dźwiękową autorstwa Stephena Horne’a, brytyjskiego muzyka specjalizującego się w kompozycjach towarzyszących fabule poddawanym modernizacji i powtórnie wprowadzanym na ekrany europejskim filmom z lat dwudziestych.

Projekcję jak zwykle poprzedzi słowem wstępnym Piotr Kitrasiewicz.

1 kwietnia (poniedziałek) godz. 18.00
Sala konferencyjna
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawa, ul. Koszykowa 26/28

Wstęp wolny.

nowelogotypy nitro

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (szalency_katalog_cyfrowa_wersja.pdf)szalency_katalog_cyfrowa_wersja.pdf 4816 kB