Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Zapraszamy na projekcję filmu z 1933 roku pt. "Prokurator Alicja Horn” z Jadwigą Smosarską w roli tytułowej. Pokaz odbędzie się w cyklu "Stare Kino na Koszykowej”.

Do Warszawy powrócił po kilkuletnim pobycie za granicą energiczny przedsiębiorca Jan Winkler. Otworzył nocny lokal w którym poznał prokuratora Alicję Horn. Wkrótce połączył ich żarliwy romans.  Płomienny związek został jednak nieoczekiwanie przerwany, po tym, jak Alicja zaczęła podejrzewać, że Winkler uwodzi jej młodziutką wychowanicę, Julkę.  Pojawiły się kolejne komplikacje, a najgroźniejszą było aresztowanie Winklera pod zarzutem morderstwa dokonanego na młodej kobiecie. Były kochanek Alicji Horn stanął przed sądem, a  ona sama pełniła w procesie funkcję oskarżyciela. Zażądała dla Jana kary śmierci…

Film powstał w oparciu o powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza i otworzył drogę do kariery Franciszkowi Brodniewiczowi, któremu realizatorzy, Michał Waszyński i Marta Flantz, powierzyli rolę Jana Winklera. Partnerując  gwieździe ekranu, Jadwidze Smosarskiej, dowiódł swojej ekranowej charyzmy  i siły aktorskiej osobowości, osiągając wkrótce pozycję czołowego amanta polskiego kina lat trzydziestych.  Także dla Smosarskiej było to ważne doświadczenie artystyczne, bo po raz pierwszy wcieliła się w postać odmienną od  ukształtowanego przez oczekiwania widzów ekranowego wizerunku: zamiast łzawej heroiny ponoszącej w finale tragiczną śmierć, zagrała kobietę niezależną, wyzwoloną, a przy tym twardą, bezwzględną i mściwą.

Przed projekcją słowo wstępne wygłosi Piotr Kitrasiewicz.

3 października  (czwartek), godz. 18.00
Sala konferencyjna Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy