Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

grzech2Zapraszamy  na pokaz unikatowego filmu, którym jest dokonana w roku 1933 ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego "Dzieje grzechu"  w reżyserii  Henryka Szaro.

Wydane po raz pierwszy w roku 1908, dzieło Żeromskiego wzbudzało kontrowersje zarówno u czytelników, jak i krytyków literackich. Opis losów porzuconej przez kochanka młodej kobiety, Ewy Pobratyńskiej, która stacza się coraz bardziej zostając prostytutką, a następnie przystępując do przestępczego gangu, fascynował jednak filmowców już u zarania polskiego kina. Pierwszego przeniesienia na ekran tej powieści dokonano w roku 1911, a film z roku 1933 jest pierwszą jej dźwiękową adaptacją.  Najbardziej znanej ekranizacji dokonał w roku 1975 polski reżyser pracujący we Francji, Walerian Borowczyk.

W filmie Henryka Szaro w roli głównej bohaterki wystąpiła Karolina Lubieńska. Partnerowała jej cała plejada filmowych gwiazd okresu międzywojennego, będących wówczas dopiero na początku swojej wielkiej kariery: Aleksander Żabczyński, Kazimierz Junosza-Stępowski, Dobiesław Damięcki, Jadwiga Andrzejewska, Bogusław Samborski, Jan Kurnakowicz, Józef Węgrzyn czy Aleksander Zelwerowicz.

Przed projekcją zapraszamy do wysłuchania prelekcji Piotra Kitrasiewicza.

22 listopada (piątek) godz. 18.00
Sala konferencyjna Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy.
Wstęp wolny.