Godziny otwarcia

 

pn., śr., pt.: 13:00 - 19:00


wt., czw.: 9:00 - 15:00


sob.-nd.: nieczynne

 

Zapraszamy na spotkanie z prof. Andrzejem Markowskim wokół jego najnowszej książki, zbioru felietonów "Lepiej po polsku".

71692404 133031224761598 8099964091512127488 o kopia
Rozmowę poprowadzi Olga Wróbel, krytyczka literacka, autorka bloga o książkach Kurzojady.

✍🏻Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie i dostać autograf autora. Wstęp wolny, zapraszamy!

📚Więcej informacji o książce i autorze:

Profesor Andrzej Markowski wybitny ekspert w dziedzinie poprawnej polszczyzny i kultury języka polskiego od lat udziela porad językowych. W "Lepiej po polsku" w poczytnej felietonowej formie, na dwa sposoby – w skrócie i wersji dla dociekliwych – rozprawia się z powszechnymi błędami językowymi. Lektura tej książki to niezawodne pogotowie językowe.

💬 Profesor Markowski wie, jak jest dobrze po polsku i wie, dlaczego. Wie też, jak nam o tym opowiedzieć, rzetelnie i ciekawie zarazem. Kultura języka jest w tej książce przedmiotem opisu, ale jest tu też obecna jako sposób opisywania, w najwyższym stopniu, wsparta przy tym niezwykle atrakcyjnie dyskretnym poczuciem humoru. Książka zyska sobie odbiorców i wśród tych, co chcą wiedzieć, jak, i wśród tych, co chcą wiedzieć, dlaczego, i wśród tych wreszcie, co nawet wiedząc, jak, i domyślając się, dlaczego, cenią sobie dobrą lekturę. Bardzo dobrą plus. - prof. Jerzy Bralczyk

Prof. Andrzej Markowski – językoznawca. Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego od 1971 roku, od 1996 profesor w Instytucie Języka Polskiego UW. Członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN od początku jej istnienia, czyli od 1996, od 2000 do 2019 roku jej przewodniczący, od roku 2019 honorowy przewodniczący. Członek rzeczywisty Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Wiceprzewodniczący Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP. Jego zainteresowania badawcze to: semantyka, leksykologia, leksykografia i kultura języka polskiego. Autor wielu publikacji językoznawczych, m.in.: „Jak dobrze mówić i pisać po polsku”, „Leksyka wspólna różnym odmianom polszczyzny”, „Polszczyzna spolegliwa, „O języku »Dzienników«Marii Dąbrowskiej”. Redaktor naukowy „Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN” oraz autor wielu innych słowników poprawnościowych. Współautor książek "Wszystko zależy od przyimka” i "Trzy po 33". Nagrał ponad 6000 audycji radiowych i kilkadziesiąt programów telewizyjnych popularyzujących wiedzę o języku polskim.

 

Wstęp wolny

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

Sala konferencyjna gmachu im. St. Kierbedziów

ul. Koszykowa 26/28

03.12.2019 godz. 18:00