Godziny otwarcia

 

pn., śr., pt.: 13:00 - 19:00


wt., czw.: 9:00 - 15:00


sob.-nd.: nieczynne

 

78236171 2765811353469535 4501031584819838976 o

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy
Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

Wydawnictwo Akademickie Dialog

zapraszają na spotkanie z
Agnieszką Witkowską-Krych

autorką książki
Mniej strachuOstatnie chwile z Januszem Korczakiem

i Gościem Specjalnym
Panem Jarosławem Abramowem

11 grudnia 2019 r. (środa)
Godz. 18.00
w Sali Konferencyjnej
Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy
ul. Koszykowa 26/28

 

 

 


Agnieszka Witkowska-Krych - kulturoznawczyni, hebraistka i socjolożka, badaczka życia i działalności Janusza Korczaka, autorka licznych tekstów naukowych poświęconych historii i kulturze Żydów, przez ostatnie lata związana z pracownią Korczakianum w Muzeum Warszawy, doktorantka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Książka wydana przez Wydawnictwo Akademickie Dialog poświęcona jest życiu  w Domu Sierot prowadzonym  przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską w warszawskim getcie. Ukazuje starania kierownictwa i personelu domu zarówno o zapewnienie dzieciom podstawowych środków do życia, ale też o uchronienie ich przed wszechobecnym w getcie strachem.

„Mniej strachu” zostało wyróżnione jedną z nagród "Klio" w kategorii varsavianów podczas XXVIII Targów Książki Historycznej w 2019 r.

Jarosław Abramow jest znanym pisarzem, kompozytorem i dziennikarzem, współzałożycielem Studenckiego Teatru Satyryków, autorem licznych książek, dramatów, spektakli telewizyjnych i słuchowisk oraz piosenek. Jego ojciec, Igor Newerly, był bliskim współpracownikiem i sekretarzem Janusza Korczaka, po wojnie edytorem jego dziennika, a także założycielem Komitetu Korczakowskiego. Matka, Barbara Abramow, była wychowanką Domu Sierot przy ul. Krochmalnej, organizatorką archiwum Janusza Korczaka, późniejszego Korczakianum. Wspomnienia o kontaktach swojej rodziny z Januszem Korczakiem zostały opisane przez Jarosława Abramowa w książce "Lwy mojego podwórka".

 W trakcie spotkania możliwy będzie zakup książki.

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Zaproszenie.pdf)Zaproszenie.pdf 108 kB