lokis001Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego zaprasza na seans filmu "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha” (1970) w reżyserii Janusza Majewskiego, jednego z najwybitniejszych twórców kina polskiego. Jego "C.K. Dezerterzy”, "Zaklęte rewiry”, „Zazdrość i medycyna”, "Lekcja martwego języka” czy "Sprawa Gorgonowej” przeszły do filmowej klasyki. Widzowie telewizyjni z kolei pamiętają zapewne serial "Siedlisko”. Janusz Majewski jest także pisarzem, autorem takich powieści jak: "Czarny mercedes”, "Mała matura”, które również przeniósł na ekran.  

"Lokis. Rękopis profesora Wittembacha” jest mniej znanym filmem w dorobku artysty. To jedna z wielu zapomnianych pereł rodzimej kinematografii. Janusz Majewski wprowadził nim do polskiego kina nieobecny dotychczas gatunek: horror. Film jest adaptacją noweli Prospera Mériméego pod tym samym tytułem. Profesor Wittembach (Edmund Fetting) – lingwista i etnograf – w czasie podróży naukowej na Litwę trafia do majątku hrabiego Michała Szemiota (Józef Duriasz). Szybko zauważa, że pod płaszczykiem dobrych manier hrabia skrywa bardzo skomplikowaną naturę, a pałac niejedną tajemnicę.

Pokaz odbędzie się 21 lutego o godzinie 18. Po projekcji rozmowę z reżyserem przeprowadzą Piotr Kitrasiewicz i Paweł Jaskulski.

Miejsce: sala konferencyjna; gmach im. St. Kierbedziów; Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy, ul. Koszykowa 26/28.

Wstęp wolny